biBLioteka nr 5/2024

07/05/2024 W bibliotece

Majo­wy numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka przy­go­to­wu­je do roz­po­czy­na­ją­ce­go się 6 czerw­ca Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 29. Pozna­je­my nowe książ­ki Ingi Iwa­siów (Widok z okna w podró­ży służ­bo­wej) i Rūty Brie­de (Pies, któ­ry roz­we­se­lił smut­ki) oraz ostat­nie dwie oso­by wyróż­nio­ne w pro­jek­cie „Połów 2023” – Edy­tę Ołdak i Łuka­sza Woź­nia­ka. Pre­zen­to­wa­ne są frag­men­ty dwóch ostat­nich książ­ko­wych pre­mier przy­go­to­wa­nych na tego­rocz­ny festi­wal – powie­ści Żuko­wo Aga­ty Dycz­ko oraz Skó­ra jest ela­stycz­ną powło­ką, któ­ra ota­cza całe cia­ło Bjør­na Rasmus­se­na.

 

 

Z Ingą Iwa­siów roz­ma­wia Alek­san­dra Gie­czys-Jur­szo, a o książ­ce pisze Bar­ba­ra Elma­now­ska. Wywiad z Rūtą Brie­de prze­pro­wa­dza Agniesz­ka Sma­rzew­ska. Książ­kę oma­wia Mał­go­rza­ta Wój­cik-Dudek. Twór­czość „dwój­ki z Poło­wu” przy­bli­ża­ją Anna Cie­plak i Joan­na Muel­ler. Roz­mo­wy prze­pro­wa­dza­ją Mał­go­rza­ta Kośla oraz Kamil Plich. Pozna­je­my też w tym nume­rze wier­sze i pro­zy Justy­ny Machaj, Aga­ty Kor­dec­kiej, Paw­ła Naj­ge­bau­era i Moni­ki Bistu­ły. O ich twór­czo­ści piszą Iwo­na Bas­sa, Anto­ni­na Tosiek, Grze­gorz Olszań­ski i Alek­san­der Tro­ja­now­ski.

 

W tym nume­rze dwa odcin­ki „Stro­ny A, stro­ny B” Artu­ra Bursz­ty, w tym „Nie­zbęd­nik festi­wa­lo­wy 2024”, któ­re­go obo­wiąz­ko­wo posłu­chać powin­ny wszyst­kie oso­by wybie­ra­ją­ce się na tego­rocz­ny festi­wal. W deba­cie „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” Grze­gorz Olszań­ski odpo­wia­da na pyta­nie „Co dalej z huma­ni­sty­ką”, a Maciej Ligu­ziń­ski pisze o „Lite­ra­tu­rze w dobie stre­amin­gu”. W biBLio­te­ce tak­że po raz pierw­szy nagra­nie przy­po­mi­na­ją­ce pre­zen­ta­cję anto­lo­gii węgier­skiej z Por­tu Lite­rac­kie­go sprzed czter­na­stu lat z udzia­łem Zsó­fii Bal­li, Péte­ra Kán­to­ra i Boh­da­na Zadu­ry z muzy­ką Indi­go Tree.

 

Całość uzu­peł­nia sześć pre­mie­ro­wych fil­mów, m.in. 30 i 31 odci­nek „Roz­mów na koniec” z Mar­le­ną Nie­miec i Pau­li­ną Pidzik. Może­my też posłu­chać wier­szy z ksią­żek „cierp­kie” i „(miej­sca ich jesio­ny)” obu auto­rek z muzy­ką Resi­ny. Zestaw do oglą­da­nia to rela­cje ze spo­tkań wokół ksią­żek dla dzie­ci: „Nie­wid­ki i Zoba­czy­ska” Joan­ny Łań­cuc­kiej oraz Joan­ny Muel­ler, a tak­że „Vio­li i Nie­bie­skie­go” Mat­tea Bus­so­li w prze­kła­dzie Kata­rzy­ny Skór­skiej z pro­wa­dze­niem Joan­ny Roszak. Życzy­my dobre­go czy­ta­nia, słu­cha­nia i oglą­da­nia.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

belka_2

Inne wiadomości z kategorii