biBLioteka nr 7/2019

14/05/2019 W bibliotece

Pre­mie­rom Kalen­da­rza majów Kon­ra­da Góry oraz San­ta­rém (wier­sze i trzy małe pro­zy) Eli­za­beth Bishop w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go w wer­sji elek­tro­nicz­nej poświę­co­ny jest siód­my tego­rocz­ny numer biBLio­te­ki.

 

BL Img 2019.05.16 biBLioteka nr 7 2019__www_top

 

Pre­mie­rom Kalen­da­rza majów Kon­ra­da Góry oraz San­ta­rém (wier­sze i trzy małe pro­zy) Eli­za­beth Bishop w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go w wer­sji elek­tro­nicz­nej poświę­co­ny jest siód­my tego­rocz­ny numer biBLio­te­ki. Z Kon­ra­dem Górą roz­ma­wia Anna Ada­mo­wicz, o książ­ce pisze Joan­na Orska, autor zaś sam komen­tu­je wiersz „A Ty jesteś ich”. Oprócz tego w nume­rze zapo­wiedź Kro­nik ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa w prze­kła­dzie Anny Sawic­kiej.

 

W Pre­mie­rach w sie­ci tym razem zestaw Justy­ny Nawroc­kiej „List do Anne Sexton” oraz tłu­ma­cze­nia na język pol­ski Ale­xan­dry Ber­ko­vej („Mrocz­na miłość”) i Faw­wa­za Had­da­da („Tłu­macz nie­wier­ny”) przy­go­to­wa­ne przez Olgę Sło­wik oraz Fili­pa Kazi­mier­cza­ka. W cyklach zaś tek­sty Kata­rzy­ny Jaku­biak i Prze­my­sła­wa Roj­ka. Poetyc­kie książ­ki trzy­dzie­sto­le­cia reko­men­du­ją Tade­usz Sła­wek i Adrian Sin­kow­ski.

 

Andrzej Sosnow­ski prze­pro­wa­dza wywiad z Mar­ci­nem Świe­tlic­kim „W 73, gdy roz­ma­wia­li­śmy w Czę­sto­cho­wie”, Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki opo­wia­da o swo­ich wier­szach, a Jacek Pod­sia­dło ana­li­zu­je twór­czość Lecha Janer­ki w szki­cu „Inte­li­gent­ny męż­czy­zna idzie do cen­zo­ra” – to blok tek­stów z archi­wal­nych nume­rów Dzien­ni­ka Por­to­we­go przy­po­mi­na­nych w biBLio­te­ce z oka­zji 25-lecia festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go.

 

Wspo­mi­na­my tak­że – za spra­wą zdjęć Rad­ka Bugaj­skie­go – wie­czór Jac­ka Guto­ro­wa i Toma­sza Maje­ra­na z Por­tu Legni­ca 2001 oraz kolej­ną edy­cję festi­wa­lu z 2002 roku. Oprócz tego pre­mie­ra zapi­su wideo spo­tka­nia autor­skie­go Joan­ny Roszak ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 oraz etiu­da „Słod­ki zapach poma­rań­czy” Rober­ta Utkow­skie­go i Mar­ty Tubac­kiej. A wszyst­ko to do prze­czy­ta­nia i obej­rze­nia za dar­mo na kom­pu­te­rach, note­bo­okach, table­tach czy smart­fo­nach.

 

Numer uka­zu­je się dzię­ki finan­so­we­mu wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go w ramach pro­gra­mu Cza­so­pi­sma.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii