biBLioteka nr 8/2021
Premiery almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2020 oraz książki Zegary w pokoju matki Tanji Stupar-Trifunović to główne punkty ósmego tegorocznego numeru biBLioteki.
Premiery almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2020 oraz książki Zegary w pokoju matki Tanji Stupar-Trifunović to główne punkty ósmego tegorocznego numeru biBLioteki. O szóstce debiutantek i debiutantów (Sara Akram, Tomasz Gromadka, Karolina Kapusta, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl, Nina Voytala) rozmawiają Anna Adamowicz i Patryk Kosenda, a o książce piszą Anna Mochalska i Jakub Skurtys. Kolejną premierę „Nowych prozatorskich głosów z Europy” przybliżają: rozmowa z autorką przygotowana przez Dominikę Kaniecką i szkic autorstwa Patrycji Chajęckiej.
Ten numer to także zapowiedź antologii Odwrócona strefa z wierszami i opowiadaniami dedykowanymi Tymoteuszowi Karpowiczowi oraz Tadeuszowi Różewiczowi. Z Alicją Sawicką, autorką prezentowanego w numerze Opowiadania o starych kobietach nagrodzonego w ramach czwartej edycji konkursu na wiersze i opowiadania doraźne, rozmawia Olivia Panufnik. Inną zapowiadaną książką jest debiutancka powieść Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego. Po raz drugi prezentowana jest też książka Mortena Nielsena Bojownicy bez broni.
Zestaw materiałów audio i wideo to „Muzyka słowa” i czytanie z książki Pernambuco Ivana Wernischa przygotowane przez Dominikę Biernat oraz Wacława Zimpla. Do tego festiwalowe występy Jacka Dehnela i Aleksandra Trojanowskiego, a także wspomnienie z Portu Literackiego 2006 i czytania poetów białoruskich – Andreja Adamowicza i Andreja Chadanowicza – oraz ukraińskiego Wasyla Machny. Całość numeru uzupełniają cykle Artura Burszty, Katarzyny Jakubiak, Filipa Łobodzińskiego, Karola Maliszewskiego i Joanny Mueller.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.