biBLioteka nr 9/2021
Po raz dziewiąty w tym roku ukazuje się Magazyn Literacki biBLioteka.
Po raz dziewiąty w tym roku ukazuje się Magazyn Literacki biBLioteka. Obok książkowych premier Kiry Pietrek i Krzysztofa Chronowskiego przynosi inaugurację prezentacji laureatów i laureatek tegorocznej edycji Połowu. Po raz pierwszy w historii w dwóch kategoriach – poetyckiej i prozatorskiej. Startują także Premiery w sieci z tekstami osób wyróżnionych w tegorocznych Pracowniach Stacji Literatura.
Z Kirą Pietrek o Czeskim zeszycie rozmawia Monika Glosowitz. O książce jako pierwsza pisze Anna Kałuża, a autorka przygotowała dla nas komentarz „Polska na przełaj”. Debiutancka książka w serii Proza – Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego – omawiana jest przez Aleksandrę Byrską. Rozmowę z autorem przeprowadza Jakub Kornhauser. O powieści w komentarzu pisze autor.
Pierwszą laureatką prozatorskiego Połowu jest Iwona Bassa. Rozmawia z nią Marta Lipowicz, a o jej twórczości pisze Jakub Kornhauser. Innymi materiałami w ramach Premier w sieci są: zestaw wierszy Piotra Borkowicza oraz druga już zapowiedź książki Odwrócona strefa. Ten numer to także pierwsze prezentacje nowych książek Tadeusza Różewicza i Boba Dylana.
Dziewiąty numer obejmuje ponadto dwie premiery w wersji elektronicznej: Przestworzone rzeczy Johna Lennona i Kielich upojenia Otona Župančicia. Na pewno warto zwrócić uwagę na filmowe czytania Filipa Łobodzińskiego i Henryka Talara, jak również na omówienia obu wydawnictw w ramach cyklu „Książki z Biura” z udziałem wspomnianego tłumacza Lennona oraz Miłosza Biedrzyckiego.
Skoro mowa o materiałach audio i wideo, to nie można przeoczyć czytania Grzegorza Kwiatkowskiego ze Stacji Literatura 25 oraz spotkania „Drobiazgowa explozja” z Portu Wrocław 2006 z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało.
Numer dopełniają: „Berek wierszem” z udziałem Przemysława Suchaneckiego i Szymona Szwarca oraz kolejne odcinki cykli Artura Burszty, Elżbiety Lempp, Filipa Łobodzińskiego, Karola Maliszewskiego i Joanny Mueller. Wszystkie te materiały już od dzisiaj czytać można za darmo na stronie biuroliterackie.pl.
Wybierz się do biBLioteki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.