biBLioteka nr 9/2022

23/08/2022 W bibliotece

W dzie­wią­tym nume­rze biBLio­te­ki po raz pierw­szy zapre­zen­to­wa­ne zosta­ły aż czte­ry nowe książ­ki: Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a (prze­kład Filip Łobo­dziń­ski), Z kamie­nia i kości Béren­gère COURNUT (Han­na Igal­son-Tygiel­ska) i dwie anto­lo­gie: Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny (Boh­dan Zadu­ra) oraz Roman­tycz­ność 2022. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza (pod redak­cją Pio­tra Śli­wiń­skie­go).

 

 

Coraz bli­żej do 27. edy­cji festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­re­go pro­gram opie­ra się na książ­ko­wych pre­mie­rach. Od pew­ne­go cza­su uka­zu­ją się one co sie­dem dni. Nie ina­czej będzie na prze­ło­mie sierp­nia i wrze­śnia. Dla­te­go też w dzie­wią­tym nume­rze biBLio­te­ki po raz pierw­szy zapre­zen­to­wa­ne zosta­ły aż czte­ry nowe książ­ki: Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a (prze­kład Filip Łobo­dziń­ski), Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut (Han­na Igal­son-Tygiel­ska) i dwie anto­lo­gie: Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny (Boh­dan Zadu­ra) oraz Roman­tycz­ność 2022. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza (pod redak­cją Pio­tra Śli­wiń­skie­go).

 

Numer otwie­ra­ją trzy świet­ne roz­mo­wy. Z Béren­gère Cour­nut roz­ma­wia Kata­rzy­na Byłów, z Fili­pem Łobo­dziń­skim – Paweł Tań­ski, a z Boh­da­nem Zadu­rą – Łukasz Dynow­ski. O książ­ce Nic­ka Cave’a piszą Robert Zię­biń­ski, Filip Łobo­dziń­ski i Paweł Tań­ski. Powieść Béren­gère Cour­nut recen­zu­je Alek­san­dra Byr­ska, a autor­ka odpo­wia­da na pyta­nie Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza o „wspól­no­tę”. Anto­lo­gię Piszą, więc żyją przy­bli­ża­ją Rafał Het­man i Boh­dan Zadu­ra. Roman­tycz­ność 2022 pre­zen­tu­je Piotr Śli­wiń­ski. Obok frag­men­tów ksią­żek oraz zdjęć w zesta­wie mate­ria­łów towa­rzy­szą­cych znaj­du­ją się m.in. fil­mo­we Książ­ki z Biu­ra i Muzy­ka sło­wa poświę­co­ne Rewol­cie w nie­bie.

 

Rów­nie cie­ka­wy jest dział z zapo­wie­dzia­mi zbli­ża­ją­cych się pre­mier. Pozna­je­my wier­sze oraz opo­wia­da­nia auto­rek i auto­rów Poło­wu. Poetyc­kich i pro­za­tor­skich debiu­tów 2021, nowe utwo­ry Roma­na Hone­ta (pamięć roz­ma­wia z wia­trem – tytuł robo­czy) i Jaku­ba Pszo­nia­ka (lorem ipsum), a tak­że tek­sty Kim Yideum (Histe­ria) oraz Pio­tra MAGIKA Łusz­cza (Exca­li­bur). W Cyklach: Trans­Por­to­wy nie­zbęd­nik Artu­ra Bursz­ty, PPR 9 Jaku­ba Skur­ty­sa i Rosów­ki pod Grun­wal­dem 2022 Grze­go­rza Wró­blew­skie­go. W Dźwię­kach spo­tka­nie Marie-Cla­ire Ban­cqu­art, Ber­nar­da Noëla i Kry­sty­ny Rodow­skiej z Por­tu Lite­rac­kie­go 2008, a Nagra­niach czy­ta­nie i Roz­mo­wy na torach Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej.

 

Pole­ca­my numer, któ­ry za dar­mo dostęp­ny jest na stro­nie biuroliterackie.pl. Kolej­ne tego­rocz­ne wyda­nie (nr 10) uka­że się na trzy dni przed Trans­Por­tem Lite­rac­kim 27.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii