Biuro Literackie w 2017 roku

Rok 2017 w Biu­rze Lite­rac­kim to ciąg dal­szy zmian zapo­cząt­ko­wa­nych wypro­wadz­ką festi­wa­lu z Wro­cła­wia do Stro­nia Ślą­skie­go, zorien­to­wa­niem dzia­łań na współ­pra­cę z nowy­mi auto­ra­mi, wspie­ra­niem począt­ku­ją­cych pisa­rzy, kry­ty­ków oraz tłu­ma­czy i dal­szym roz­wo­jem pro­jek­tów kry­tycz­no­li­te­rac­kich, z ser­wi­sem lite­rac­kim biBLio­te­ka na cze­le.

 

BL Img 2017.01.03 Biuro Literackie w 2017 roku_www_top

 

Od 2 stycz­nia zmie­nia się sie­dzi­ba redak­cji. Obok Stro­nia Ślą­skie­go (miej­sca orga­ni­za­cji festi­wa­lu oraz publi­ka­cji ksią­żek) BL rezy­do­wać będzie tak­że w Koło­brze­gu przy uli­cy Sol­nej 1, funk­cjo­nu­jąc „od gór po morze”. Wydaw­nic­two będzie pro­wa­dzo­ne bez wspar­cia, jakie­go swe­go cza­su udzie­la­ły mu Legni­ca i Wro­cław.

 

„Zno­wu jeste­śmy nie­za­leż­ni, nie inte­re­su­ją nas komer­cyj­ne dzia­ła­nia, myśli­my o poje­dyn­czych czy­tel­ni­kach, któ­rych zna­my, jeśli nie oso­bi­ście, to przy­naj­mniej z imie­nia i nazwi­ska. Naszą głów­ną misją jest ini­cjo­wa­nie kon­tak­tów pomię­dzy auto­ra­mi a czy­tel­ni­ka­mi oraz huma­ni­stycz­ny roz­wój tych, któ­rych uda się włą­czyć w nasze dzia­ła­nia” – mówi wła­ści­ciel Biu­ra Lite­rac­kie­go Artur Bursz­ta.

 

Zmia­na for­mu­ły dzia­łań zosta­ła zama­ni­fe­sto­wa­na wypro­wadz­ką naj­star­sze­go pol­skie­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go z Wro­cła­wia do Stro­nia Ślą­skie­go. Pro­gram Sta­cji Lite­ra­tu­ra 21 cał­ko­wi­cie pod­po­rząd­ko­wa­no wyszu­ki­wa­niu i pre­zen­to­wa­niu nowych gło­sów lite­rac­kich, a zgro­ma­dzo­na publicz­ność (400 osób z 30 kra­jów) mogła obco­wać z lite­ra­tu­rą z dala od miej­skie­go zgieł­ku.

 

Kolej­na edy­cja festi­wa­lu zosta­ła zapla­no­wa­na na dru­gi week­end wrze­śnia. Podob­nie jak w 2016 roku Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 towa­rzy­szyć będzie Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie. Nie zabrak­nie „Nowych gło­sów z Euro­py i Pol­ski”. Waż­nym wyda­rze­niem będzie pre­mie­ra książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) z wier­sza­mi zebra­ny­mi Toma­sza Puł­ki, wyda­ny­mi w pią­tą rocz­ni­cę śmier­ci poety.

 

Zmie­ni się for­mu­ła Pra­cow­ni, któ­re obok wykła­dów poło­żą nacisk na indy­wi­du­al­ne zaję­cia. Uczest­ni­ka­mi warsz­ta­tów będą fina­li­ści czte­rech kon­kur­sów, któ­rych utwo­ry lite­rac­kie, prze­kła­dy, tek­sty kry­tycz­ne oraz ese­je publi­ko­wa­ne będą wcze­śniej w biBLio­te­ce. „Udział ma być wyróż­nie­niem, a zaję­cia sil­nym impul­sem do dal­sze­go roz­wo­ju umie­jęt­no­ści” – doda­je Artur Bursz­ta.

 

Kon­ty­nu­owa­ne będą cykle „Kla­sy­cy z Euro­py” (Zimo­we kró­le­stwo Phi­li­pa LARKINA w prze­kła­dzie Jac­ka Deh­ne­la) oraz „Pro­za z Euro­py” (Nad rze­ką Esther KINSKY i Pamięć Péte­ra NÁDASA w tłu­ma­cze­niach Sła­wy Lisiec­kiej i Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej). Uka­żą się: Dusz­ny kraj Boba DYLANA (prze­kład – Filip Łobo­dziń­ski) oraz Ciem­na mate­ria Rae ARMANTROUT (Kac­per Bart­czak).

 

Nie zabrak­nie ksią­żek auto­rów od lat zwią­za­nych z Biu­rem: Ryszar­da KRYNICKIEGO (Prze­kre­ślo­ny począ­tek), Joan­ny MUELLER (Pira­ci dobrej robo­ty), Mar­ty PODGÓRNIK (Zim­na książ­ka) oraz Andrze­ja SOSNOWSKIEGO (Tra­wers). Do księ­garń tra­fią też gru­dnio­we pre­mie­ry: Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy Justy­ny BARGIELSKIEJ i W Mar­ci­na SENDECKIEGO.

 

Cie­ka­wie zapo­wia­da­ją się: pro­za­tor­ski debiut Kon­ra­da GÓRY (Obcość), dru­gie książ­ki Bron­ki NOWICKIEJ (Regnum) i Mar­ty­ny BULIŻAŃSKIEJ (wizyj­na), tomik Kac­pra BARTCZAKA (Pokarm suwe­ren), Prze­my­sła­wa OWCZARKA (Jarz­mo) oraz książ­ki lau­re­atów Nagro­dy im. Wisła­wy Szym­bor­skiej: Ciche psy Roma­na HONETA i Sto­pień pokre­wień­stwa Łuka­sza JAROSZA.

 

To tyl­ko wybra­ne pro­po­zy­cje z listy 50 ksią­żek pla­no­wa­nych w 2017 roku. Część zapew­ne zmie­ni swo­je tytu­ły, a część jesz­cze ich nie ma (tomy Jerze­go JARNIEWICZA, Pio­tra MATYWIECKIEGO, Dariu­sza SOŚNICKIEGO, Julii SZYCHOWIAK). Kon­ty­nu­owa­ne będą też roz­po­czę­te pro­jek­ty (kolej­na anto­lo­gia „Nowe gło­sy z Pol­ski” oraz tryp­tyk Grze­go­rza KWIATKOWSKIEGO).

 

Auto­rzy Biu­ra Lite­rac­kie­go odwie­dzą zagra­nicz­ne festi­wa­le, a tak­że biblio­te­ki i insty­tu­cje kul­tu­ry w całej Pol­sce. Uru­cho­mio­ny zosta­nie cykl spo­tkań „Sta­cja nowa książ­ka”. Prze­no­si­ny nad morze zaowo­cu­ją tak­że waka­cyj­ny­mi festi­wa­la­mi pla­no­wa­ny­mi w kil­ku nad­mor­skich miej­sco­wo­ściach. Nie­któ­re z nich będą mieć szer­szy, niż tyl­ko lite­rac­ki, cha­rak­ter.

 

Biu­ro Lite­rac­kie nadal będzie aktyw­nie uczest­ni­czyć w mię­dzy­na­ro­do­wych wyda­rze­niach, tar­gach i festi­wa­lach. W stycz­niu będzie gościć w Ber­li­nie, w lutym w Wil­nie, a w mar­cu w Bar­ce­lo­nie i Madry­cie. Zapla­no­wa­na zosta­ła pre­mie­ra fil­mu „Nowe gło­sy z Euro­py”. Trwa­ją też przy­miar­ki do dru­gie­go sezo­nu pro­gra­mu tele­wi­zyj­ne­go „Poeci” z udzia­łem nowej gru­py auto­rów.

 

W sie­ci poja­wi się kolej­na edy­cja stro­ny biuroliterackie.pl, m.in. z bar­dziej przy­ja­zną apli­ka­cją do prze­sy­ła­nia maszy­no­pi­sów ksią­żek. Sprze­daż ksią­żek będzie zapew­niać już sze­ściu hur­tow­ni­ków. W księ­gar­ni inter­ne­to­wej poezjem.pl poja­wią się w nie­wiel­kich nakła­dach rary­ta­sy – na począ­tek limi­to­wa­ne wyda­nie Brzy­twy oka­mgnie­nia Jac­ka Deh­ne­la i anto­lo­gia Poeci na nowy wiek.

 

„Będzie­my dzia­łać tak, by mieć czas na powin­no­ści wobec naszych auto­rów oraz czy­tel­ni­ków, któ­re scho­dzi­ły na dal­szy plan we Wro­cła­wiu” – dekla­ru­je Artur Bursz­ta. „Potrze­bo­wa­li­śmy wszyst­kich tych zmian, by na nowo zro­zu­mieć, że naj­waż­niej­szą inwe­sty­cją w naszej pra­cy są tak napraw­dę autor i czy­tel­nik”.

Inne wiadomości z kategorii