Biuro Literackie w 2023 roku

Co w 2023 roku Biu­ro Lite­rac­kie przy­go­to­wa­ło dla piszą­cych, czy­ta­ją­cych, uczest­ni­czą­cych w pro­jek­tach i chcą­cych posze­rzać swo­je lite­rac­kie umie­jęt­no­ści?

 

 

Co w 2023 roku Biu­ro Lite­rac­kie przy­go­to­wa­ło dla piszą­cych, czy­ta­ją­cych, uczest­ni­czą­cych w pro­jek­tach i chcą­cych posze­rzać swo­je lite­rac­kie umie­jęt­no­ści? Mię­dzy 21 a 24 wrze­śnia w Koło­brze­gu odbę­dzie się Trans­Port Lite­rac­ki 28 – festi­wal, któ­ry już trze­cią deka­dę jest obo­wiąz­ko­wym wyda­rze­niem dla osób ocze­ku­ją­cych od lite­ra­tu­ry „cze­goś wię­cej”.

 

Począw­szy od 9 stycz­nia, co dwa tygo­dnie uka­zy­wać się będą książ­ko­we pre­mie­ry (od razu w dwóch for­ma­tach). Poja­wi się sie­dem kolej­nych pozy­cji z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go”, opu­bli­ko­wa­ny zosta­nie dru­gi tom z serii „Azja”, pozna­my szóst­kę kolej­nych debiu­tan­tek i debiu­tan­tów, wró­ci „Poezja pol­ska od nowa”, a swo­je nowe książ­ki wyda piąt­ka naj­waż­niej­szych auto­rek i auto­rów wydaw­nic­twa.

 

Piszą­cy poezję lub pro­zę, tłu­ma­czą­cy z kolej­nych sied­miu języ­ków euro­pej­skich, zaj­mu­ją­cy się mówie­niem i pisa­niem o lite­ra­tu­rze, uczą­cy w szko­łach, a tak­że księ­ga­rze – dla nich wszyst­kich Biu­ro przy­go­to­wa­ło kolej­ne edy­cje pro­jek­tów wydaw­ni­czych, szko­le­nio­wych i edu­ka­cyj­nych. Zaję­cia pod­czas wrze­śnio­we­go festi­wa­lu w trzy­dzie­stu gru­pach popro­wa­dzi ponad czter­dzie­ści osób.

 

Zapla­no­wa­no tak­że dwa­na­ście nume­rów Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka. Będzie­my mogli prze­czy­tać m.in. trzy­dzie­ści pięć wywia­dów, sie­dem­dzie­siąt dwie recen­zje, sześć­dzie­siąt „Pre­mier w sie­ci”, zapla­no­wa­no też omó­wie­nia dwu­dzie­stu czte­rech ksią­żek. Powró­cą zna­ne cykle, w tym „Roz­mo­wy na koniec” i „Roz­mo­wy z kano­nu” oraz „Stro­na A, stro­na B”.

 

W Koło­brze­gu nie zabrak­nie „Lek­cji języ­ka lite­rac­kie­go”, dzia­łań zwią­za­nych z przy­zna­wa­niem przez lokal­ną mło­dzież nagro­dy „Koło brze­gu poezji i pro­zy”, a tak­że wyda­rzeń dla naj­młod­szych czy­tel­ni­ków. Kon­ty­nu­owa­na będzie współ­pra­ca z Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry oraz Miej­ską Biblio­te­ką Publicz­ną. Pla­no­wa­ne są ponad­to dzia­ła­nia z Uni­wer­sy­te­tem Szcze­ciń­skim.

 

Roz­wi­ja­na będzie współ­pra­ca z naj­waż­niej­szy­mi dys­try­bu­to­ra­mi ksią­żek papie­ro­wych oraz elek­tro­nicz­nych. Jesz­cze więk­szy nacisk zosta­nie poło­żo­ny na sprze­daż wła­sną w księ­gar­ni poezjem.pl, ale tak­że w innych sie­cio­wych kana­łach powią­za­nych z nową plat­for­mą dys­try­bu­cyj­ną wydaw­nic­twa. Oka­zjo­nal­nie książ­ki poja­wiać się będą przy oka­zji mniej­szych i więk­szych wyda­rzeń w Pol­sce.

 

Tra­dy­cyj­nie duży akcent będzie kła­dzio­ny na mię­dzy­na­ro­do­wą współ­pra­cę w ramach róż­nych soju­szy, w jakich Biu­ro Lite­rac­kie uczest­ni­czy już dru­gą deka­dę. Szcze­gól­nie wspie­ra­ne będzie ukra­iń­skie śro­do­wi­sko lite­rac­kie. Autor­ki i auto­rzy wydaw­nic­twa wezmą udział w naj­waż­niej­szych euro­pej­skich festi­wa­lach lite­rac­kich, będą uka­zy­wać się kolej­ne książ­ki prze­kła­do­we.

 

Choć dla lite­ra­tu­ry nade­szły trud­ne cza­sy, ceny i dostęp­ność papie­ru znie­chę­ca­ją do wyda­wa­nia ksią­żek w tra­dy­cyj­nym for­ma­cie, coraz trud­niej orga­ni­zo­wać kil­ku­dnio­wy mię­dzy­na­ro­do­wy festi­wal lite­rac­ki z set­ką gości i tysięcz­ną publicz­no­ścią, to Biu­ro z opty­mi­zmem wybie­ga w przy­szłość, ponie­waż nie dzia­ła w próż­ni – stoi za nim wspa­nia­łe gro­no twór­ców oraz odbior­ców dzia­łań.

Inne wiadomości z kategorii