Co w Biurze Literackim w 2018 roku

Pra­ca z mło­dy­mi auto­ra­mi, pre­mie­ro­we mate­ria­ły w biBLio­te­ce, kolej­na edy­cja festi­wa­lu, nowa ini­cja­ty­wa zwią­za­na z e‑bookami i atrak­cyj­ne nowo­ści książ­ko­we – to głów­ne zamie­rze­nia Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2018 roku.

 

BL Img 2018.01.10 Co w Biurze Literackim w 2018 roku__www_top

 

Pra­ca z mło­dy­mi auto­ra­mi, pre­mie­ro­we mate­ria­ły w biBLio­te­ce, kolej­na edy­cja festi­wa­lu, nowa ini­cja­ty­wa zwią­za­na z e‑bookami i atrak­cyj­ne nowo­ści książ­ko­we – to głów­ne zamie­rze­nia Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2018 roku. Po dwóch latach zmian i inwe­sty­cji, któ­re wią­za­ły się z uru­cho­mie­niem sie­dzi­by w Koło­brze­gu, prze­nie­sie­niem festi­wa­lu do Stro­nia Ślą­skie­go, a maga­zy­nu do Bło­ni pod War­sza­wą, powsta­niem nowych stron i ser­wi­sów inter­ne­to­wych, wydaw­nic­two będzie mogło wresz­cie sku­pić się w peł­ni na dzia­łal­no­ści arty­stycz­nej i edu­ka­cyj­nej.

 

Cie­ka­wie zapo­wia­da się plan wydaw­ni­czy. Już w stycz­niu uka­że się legen­dar­na pro­za Boba Dyla­na Taran­tu­la w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go. W kwiet­niu pre­mie­rę będą mia­ły: nie­daw­no wyda­na książ­ka Nic­ka Cave­’a The Sick Bag Song w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka oraz odkry­ta w 2017 roku nie­zna­na powieść Wal­ta Whit­ma­na Życie i przy­go­dy Jac­ka Engle­’a, któ­rą przy­go­to­wu­je Szy­mon Żuchow­ski. Wyda­rze­niem oka­że się na pew­no wybór wier­szy Eli­za­beth Bishop, nad któ­rym pra­cu­je Andrzej Sosnow­ski.

 

Tuż przed Sta­cją Lite­ra­tu­ra 23 uka­że się Ciem­na mate­ria Rae Arman­tro­ut w prze­kła­dzie Kac­pra Bart­cza­ka. Słyn­na ame­ry­kań­ska poet­ka, lau­re­at­ka Pulit­ze­ra w 2010 roku, ma być jed­nym z gości festi­wa­lu. Pol­ski­mi boha­te­ra­mi wyda­rze­nia będą Boh­dan Zadu­ra (w mar­cu uka­że się tom Po szko­dzie) oraz Jerzy Jar­nie­wicz (w maju zosta­nie wyda­ny Bia­ły album z naj­waż­niej­szy­mi tek­sta­mi auto­ra, a we wrze­śniu poja­wi się anto­lo­gia 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go w tłu­ma­cze­niu łódz­kie­go poety).

 

W 35. rocz­ni­cę wyda­nia Nowych sytu­acji Repu­bli­ki Biu­ro Lite­rac­kie pla­nu­je zbiór tek­stów i wier­szy Grze­go­rza Cie­chow­skie­go Obcy astro­nom ze zdję­cia­mi Andrze­ja Świe­tli­ka oraz ręko­pi­sa­mi muzy­ka. Do udzia­łu w festi­wa­lo­wym wyda­rze­niu poświę­co­nym książ­ce zapro­sze­ni zosta­li syn poety Bru­no oraz Ceza­ry Łaza­re­wicz. Rów­nie dużym wyda­rze­niem oka­że się zapew­ne Luto­wa­nie weł­ny Toma­sza Puł­ki ze szki­ca­mi i felie­to­na­mi auto­ra pod redak­cją Karo­li­ny Fel­berg-Sen­dec­kiej.

 

Nowe książ­ki poetyc­kie przy­go­to­wu­ją mię­dzy inny­mi Jacek Deh­nel (Ser­ce Cho­pi­na – tytuł robo­czy) i Joan­na Roszak (Przy­szli nie­do­ko­na­ni). Uka­że się tak­że pierw­sza książ­ka poetyc­ka dla dzie­ci Anny Pod­cza­szy (będzie to lite­rac­ki powrót legnic­kiej autor­ki po dzie­się­ciu latach). Wyda­ny zosta­nie kolej­ny alma­nach z serii Połów. Poetyc­kie debiu­ty z wier­sza­mi naj­cie­kaw­szych mło­dych auto­rów (są to: Paweł Bień, Maciej Konar­ski, Patryk Kosen­da, Nina Manel, Pau­li­na Pidzik, Janek Rojew­ski, Krzysz­tof Scho­dow­ski, Grze­gorz Smo­liń­ski, Prze­my­sław Sucha­nec­ki i Kata­rzy­na Szwe­da).

 

Naj­waż­niej­sza będzie pra­ca z nowy­mi auto­ra­mi. Wyda­ne zosta­ną co naj­mniej dwa debiu­ty poetyc­kie. W trak­cie Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 (któ­ra odbę­dzie się w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej mię­dzy 13 a 15 wrze­śnia) odbę­dą się kolej­ne zaję­cia warsz­ta­to­we i roz­strzy­gnię­te zosta­ną pro­jek­ty wydaw­ni­cze, na któ­re już zgło­si­ło się kil­ka­set osób. Żeby impre­za jesz­cze lepiej wpi­sa­ła się w życie regio­nu, na wio­snę pla­no­wa­ny jest comie­sięcz­ny cykl zajęć, któ­re dla miesz­kań­ców popro­wa­dzi Karol Mali­szew­ski.

 

Sam festi­wal będzie bazo­wać na spraw­dzo­nych w ostat­nich dwóch latach roz­wią­za­niach. Nowy kształt przy­bie­rze Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie, w ramach któ­re­go pla­no­wa­ne są wykła­dy naj­waż­niej­szych posta­ci. W tym roku w takiej roli wystą­pi m.in. Vera Michal­ski-Hof­f­mann, pre­zes gru­py wydaw­ni­czej Libel­la, sze­fo­wa Mię­dzy­na­ro­do­we­go Insty­tu­tu Wydaw­ców Fran­cu­skich, zało­ży­ciel­ka Fun­da­cji im. Jana Michal­skie­go i wła­ści­ciel­ka Wydaw­nic­twa Lite­rac­kie­go. Opra­wę muzycz­ną festi­wa­lu przy­go­tu­je Paweł Szam­bur­ski.

 

O tym, czy festi­wal na pew­no doj­dzie do skut­ku, dowie­my się zapew­ne za kil­ka mie­się­cy. Jak w poprzed­nich latach zależ­ny jest on od dota­cji mini­ste­rial­nej oraz wspar­cia innych part­ne­rów. Orga­ni­za­to­rzy liczą na rzą­do­we wspar­cie w trzech naj­bliż­szych latach tak­że dla­te­go, w 2020 roku przy­pa­da 25. rocz­ni­ca naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce. Choć nie bra­ku­je chęt­nych miast, któ­re chcą gościć wyda­rze­nie u sie­bie, to Biu­ro Lite­rac­kie pra­gnie, aby naj­bliż­sza edy­cja odby­ła się w Stro­niu Ślą­skim, gdzie impre­za w ostat­nich dwóch latach odzy­ska­ła swój blask.

 

Mimo ogra­ni­czo­nych środ­ków wydaw­nic­two nadal będzie anga­żo­wać się w pro­jek­ty pro­pa­gu­ją­ce czy­tel­nic­two. Taką ini­cja­ty­wą jest seria wzna­wia­nych w for­mie elek­tro­nicz­nej tomów poetyc­kich, któ­re w ostat­nich 10 latach otrzy­ma­ły waż­ne nagro­dy. Pro­jekt zyskał kil­ku part­ne­rów i życz­li­wość pol­skich wydaw­nictw. Ma na celu zwró­ce­nie uwa­gi na wyso­kie war­to­ści arty­stycz­ne współ­cze­snej poezji, jest też pró­bą dotar­cia do nowych grup czy­tel­ni­ków. Na począ­tek zosta­nie wyda­na książ­ka Rado­sła­wa Jur­cza­ka, a po niej uka­żą się m.in. tomy Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Julii Szy­cho­wiak.

 

Co trzy tygo­dnie będzie uka­zy­wać się biBLio­te­ka, w któ­rej zapla­no­wa­no wie­le pre­mie­ro­wych mate­ria­łów. Przez osiem mie­się­cy będą w niej pre­zen­to­wa­ni lau­re­aci 13. Poło­wu oraz ubie­gło­rocz­nych pro­jek­tów edu­ka­cyj­nych. Obok nowo­ści wydaw­ni­czych w spe­cjal­nej for­mie zapo­wia­da­ne będą książ­ki z serii „Poezja z nagro­da­mi”. Nowe cykle przy­go­to­wu­ją m.in. Karo­li­na Fel­berg-Sen­dec­ka oraz Kamil Sipo­wicz. W for­mie fil­mo­wej zosta­ną przy­po­mnia­ne wszyst­kie wyda­rze­nia ubie­gło­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra.

 

Ponad­to po raz pierw­szy uka­żą się zapi­sy audio wykła­dów Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­re mia­ły miej­sce 10 lat temu w ramach cyklu reali­zo­wa­ne­go w księ­gar­ni Biu­ra Lite­rac­kie­go przy uli­cy Widok we Wro­cła­wiu, oraz zajęć, jakie rok póź­niej pro­wa­dził Karol Mali­szew­ski. Przy­po­mni­my frag­men­ty kon­cer­tów z kolej­nych edy­cji festi­wa­li (w tym pierw­sze wystę­py Czar­nych Cia­ste­czek i Stra­chów na Lachy). Nie zabrak­nie dys­ku­sji, tak­że tych sprzed lat (o Wojacz­ku i Róże­wi­czu), archi­wal­nych zdjęć oraz debat (na począ­tek „Biu­ro­we książ­ki 2017 roku”).

 

Nawet w pozor­nie mniej inten­syw­nym na tle poprzed­nich lat roku Biu­ro Lite­rac­kie nie zba­cza z obra­ne­go kur­su i nadal sta­wia na nie­za­leż­ność, przed­kła­da dzia­ła­nia arty­stycz­ne ponad komer­cyj­ne, wciąż chce wspie­rać mło­dych twór­ców oraz anga­żo­wać się w pro­jek­ty wydaw­ni­cze i edu­ka­cyj­ne, któ­rych nie bar­dzo chcą reali­zo­wać inni. Każ­dy rok dzia­łal­no­ści legnic­kiej, potem wro­cław­skiej, a obec­nie koło­brze­sko-stroń­skiej ini­cja­ty­wy Artu­ra Bursz­ty był inny ani­że­li poprzed­ni. Hasło „Spo­dzie­waj­cie się nie­spo­dzie­wa­ne­go” w nowy roku wciąż będzie aktu­al­ne!

Inne wiadomości z kategorii