Co w Biurze Literackim w 2019 roku

Trzy­dzie­ści sześć pre­mier – osiem­na­ście w tra­dy­cyj­nym for­ma­cie oraz osiem­na­ście w wer­sji elek­tro­nicz­nej – zło­ży się na plan wydaw­ni­czy Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2019 roku. Naj­waż­niej­szym wyda­rze­niem będzie 24. edy­cja festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra, któ­ry ponow­nie odbę­dzie się w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej, tym razem w cią­gu czte­rech dni mię­dzy 12 a 15 wrze­śnia.

 

2019.01.02 Co w Biurze Literackim w 2019 roku__www_top

 

Trzy­dzie­ści sześć pre­mier – osiem­na­ście w tra­dy­cyj­nym for­ma­cie oraz osiem­na­ście w wer­sji elek­tro­nicz­nej – zło­ży się na plan wydaw­ni­czy Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2019 roku. Naj­waż­niej­szym wyda­rze­niem będzie 24. edy­cja festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra, któ­ry ponow­nie odbę­dzie się w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej, tym razem w cią­gu czte­rech dni mię­dzy 12 a 15 wrze­śnia. Zapla­no­wa­na zosta­ła tak­że dru­ga edy­cja Waka­cji z kul­tu­rą w kil­ku nad­mor­skich miej­sco­wo­ściach.

 

Biu­ro Lite­rac­kie odwie­dzi zagra­nicz­ne festi­wa­le – na począ­tek, już w mar­cu, poja­wi się w Bruk­se­li. Podej­mo­wa­ne będą dzia­ła­nia w ramach sie­ci Biblio­tek z poezją. W nowej for­mu­le roze­gra się Naro­do­we Pisa­nie Wier­szy. Zapla­no­wa­no tak­że osiem­na­ście nume­rów biblio­te­ki. W ser­wi­sie spo­ro miej­sca zosta­nie poświę­co­ne przy­go­to­wa­niom do dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia dzia­łal­no­ści Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­re ofi­cjal­nie zain­au­gu­ru­je­my w dru­giej poło­wie roku.

 

Pierw­szy­mi książ­ka­mi, jakie uka­żą się w 2019 roku, będą: Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik (7 stycz­nia – książ­ka dato­wa­na jest jesz­cze na 2018 rok), Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz (28 stycz­nia), Nie gódź się Pat­ti Smith w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go (18 lute­go) i Stel­le Bian­ki Rolan­do (11 mar­ca). Wyda­ne zosta­ną co naj­mniej dwie lub nawet trzy książ­ki debiu­tanc­kie, na począ­tek Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka, a tak­że tra­dy­cyj­ny już alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018.

 

Książ­ki zapo­wia­da­ją m.in.: Kon­rad Góra (Kalen­darz Majów), Szy­mon Słom­czyń­ski (Pobrusz do Der­by Kan­ty), Joan­na Muel­ler (Jed­na war­ta dru­giej) i Kac­per Bart­czak (Nawo­ra­dio­wa). Wyda­rze­nia­mi wydaw­ni­czy­mi będą poza tym: debiut Péte­ra Náda­sa Biblia i inne histo­rie w prze­kła­dzie Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, legen­dar­ne Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej oraz Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au w opra­co­wa­niu tłu­macz­ki Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej.

 

Już po raz czwar­ty w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej odbę­dzie się Sta­cja Lite­ra­tu­ra. 24. edy­cja naj­star­sze­go pol­skie­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go tym razem zapla­no­wa­na zosta­ła na czte­ry dni mię­dzy 12 a 15 wrze­śnia. W CETiK‑u roze­gra się dzie­sięć wyda­rzeń z udzia­łem kra­jo­wych i zagra­nicz­nych auto­rów. W Apar­tho­te­lu prze­wi­dzia­no sześć wie­czor­nych imprez oraz aż czter­dzie­ści osiem zajęć w ramach dwu­na­stu Pra­cow­ni. Całość uzu­peł­nią Lek­cje języ­ka poetyc­kie­go dla dzie­ci i doro­słych ze Stro­nia Ślą­skie­go.

 

W trak­cie festi­wa­lu pozna­my Poetyc­ką książ­kę trzy­dzie­sto­le­cia. W mar­cu zosta­nie ogło­szo­nych trzy­dzie­ści pół­fi­na­ło­wych ksią­żek, a w maju jede­na­ście fina­ło­wych. Zwy­cię­ska pozy­cja zosta­nie wyło­nio­na w efek­cie obrad jury z udzia­łem festi­wa­lo­wej publicz­no­ści. O muzycz­ną opra­wę Sta­cji Lite­ra­tu­ra zadba Paweł Szam­bur­ski, nato­miast opra­wę gra­ficz­ną zapew­ni Iwo­na Chmie­lew­ska, któ­rej wysta­wa będzie jed­nym z wyda­rzeń towa­rzy­szą­cych impre­zie.

 

W trze­cim tygo­dniu lip­ca w Grzy­bo­wie, Dar­ło­wie, Dźwi­rzy­nie i Koło­brze­gu zapla­no­wa­na zosta­ła dru­ga edy­cja Waka­cji z kul­tu­rą. Podob­nie jak w 2018 roku sce­ny festi­wa­lo­we poja­wią się na pla­żach we wszyst­kich wspo­mnia­nych miej­sco­wo­ściach. Wyda­rze­nia Biu­ra Lite­rac­kie­go zosta­ły zapla­no­wa­ne m.in. w Ber­li­nie, Bruk­se­li, Pra­dze i Zagrze­biu. Pod­ję­te zosta­ną tak­że dzia­ła­nia w ramach sie­ci Biblio­tek z poezją. Trwa­ją ponad­to przy­go­to­wa­nia do ana­lo­gicz­ne­go pro­jek­tu Księ­gar­nia z poezją.

 

Naro­do­we Pisa­nie zosta­nie roz­sze­rzo­ne na cały week­end (wstęp­ny ter­min to 22–24 mar­ca), a obok wier­szy poja­wi się moż­li­wość prze­sy­ła­nia krót­kich opo­wia­dań. Kolej­ną zmia­ną będzie motyw prze­wod­ni tek­stów, któ­ry zosta­nie ogło­szo­ny w pierw­szym dniu akcji. Wyło­nio­na zosta­nie mniej­sza gru­pa fina­li­stów, a wyda­rze­nia w Sien­nej podob­nie jak w 2018 roku będą odby­wać się w for­mu­le Live Setów w cią­gu trzech dni festi­wa­lo­wych.

 

Bli­sko czte­ry­sta wywia­dów, szki­ców, frag­men­tów ksią­żek, zesta­wów wier­szy, opo­wia­dań, prze­kła­dów, a tak­że cykli, debat, nagrań audio, wideo oraz zdjęć zapla­no­wa­no w ramach osiem­na­stu nume­rów biBLio­te­ki – ser­wi­su, któ­ry kon­ty­nu­uje tra­dy­cję obec­nych w sie­ci od 1998 maga­zy­nów lite­rac­kich Biu­ra Lite­rac­kie­go. Już w pierw­szym nume­rze inau­gu­ra­cja pre­zen­ta­cji lau­re­atów Poło­wu 2018 oraz zapi­sów wideo wszyst­kich wyda­rzeń Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 (na począ­tek Live Sety).

 

Po raz pierw­szy zosta­ną zapre­zen­to­wa­ne peł­ne zapi­sy spo­tkań autor­skich z festi­wa­li Biu­ra Lite­rac­kie­go – począw­szy od pierw­szej edy­cji Por­tu Legni­ca z 2000 roku. Przy­po­mni­my sobie tak­że wszyst­kie edy­cje festi­wa­lu na zacho­wa­nych foto­gra­fiach. Wszyst­ko to z oka­zji dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia impre­zy, któ­re przy­pa­da w przy­szłym roku, a któ­re­go świę­to­wa­nie w Pol­sce i za gra­ni­cą roz­pocz­nie się już nie­ba­wem.

Inne wiadomości z kategorii