BL‑e premiera / Jakub PSZONIAK: Chyba na pewno

02/02/2021 Premiery

Chy­ba na pew­no – debiu­tanc­ka książ­ka Jaku­ba Pszo­nia­ka wyróż­nio­na Wro­cław­ską Nagro­dą Poetyc­ką Sile­sius – teraz tak­że w wer­sji elek­tro­nicz­nej.

 

 

Chy­ba na pew­no – debiu­tanc­ka książ­ka Jaku­ba Pszo­nia­ka wyróż­nio­na Wro­cław­ską Nagro­dą Poetyc­ką Sile­sius – teraz tak­że w wer­sji elek­tro­nicz­nej.

 

Ude­rza­ją­ce reali­zmem wier­sze-rapor­ty z kra­iny bru­du, spo­łecz­nej nie­rów­no­ści i tru­ją­ce­go smo­gu. Wier­ne zapi­sy brzy­do­ty, któ­ra w tej tur­pi­stycz­nej poety­ce oka­zu­je się naj­bliż­sza „krwio­bie­gu pod naskór­kiem mia­sta”. Debiut pisa­ny ze szkód gór­ni­czych i ślą­skich ajn­far­tów, z lin­gwi­stycz­ną podejrz­li­wo­ścią, dzię­ki któ­rej nasze ugrun­to­wa­ne sądy o rze­czy­wi­sto­ści sta­ją się chy­bo­tli­we i nie­pew­ne. „Wyczer­pu­ją­ce pyta­nia” na nasze cza­sy.

 

Przy oka­zji debiu­tu w alma­na­chu „Połów” Kac­per Bart­czak zwra­cał uwa­gę, że Pszo­nia­ko­wi „samo mówie­nie w wier­szach nie wystar­czy, że inte­re­su­je go zagad­nie­nie ‘prze­kła­dal­no­ści (a więc zro­zu­mia­ło­ści) tego, co, ponoć, wła­sne i bli­skie’, w ramach języ­ka, któ­ry przy­padł mu w udzia­le. W tym sen­sie i prze­strzeń, i język funk­cjo­nu­ją jako pew­ne­go rodza­ju miej­sca, któ­re trze­ba wytłu­ma­czyć (sobie) i opo­wie­dzieć”.

 

„Brzyd­ki język poka­zu­je swo­je pięk­no­ści. Brzę­czy, syczy, szu­mi, skrzy się, błysz­czy” – pisał w pierw­szej recen­zji książ­ki w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka Karol Mali­szew­ski i doda­wał: „Pier­wot­ny gest tej poezji opie­ra się na wie­rze w moż­li­wość prze­ka­zu oce­ny rze­czy­wi­sto­ści i odwzo­ro­wa­nia emo­cji tyle indy­wi­du­al­nej, ile już spo­łecz­nej, na wie­rze w jakiś rodzaj prze­ło­że­nia mię­dzy świa­tem a języ­kiem”.

 

„War­to pod­wa­żać swo­je prze­ko­na­nia, dla dobra ich samych. Nie ma oczy­wi­ście co wie­rzyć w zajeż­dża­nie koby­ły histo­rii. Ale to nie zna­czy, że trze­ba zamknąć się w pudeł­ku po papie­ro­sach i uda­wać, że świa­ta nie ma. Jest, więc trze­ba się z nim wziąć za bary. I dzia­łać, pamię­ta­jąc, po co się dzia­ła” – mówił autor w roz­mo­wie z Toma­szem Bąkiem. „Wyro­słem na Ślą­sku i Śląsk ze mnie wyła­zi”. W innym miej­scu doda­wał: „Śląsk to jest wiersz, któ­ry wystar­czy spi­sać”.

 

Jakub Pszo­niak uro­dził się w 1983 roku w Byto­miu. Zawo­do­wo zaj­mu­je się gra­fi­ką. Przed udzia­łem w Poło­wie (któ­re­go został lau­re­atem) autor nie publi­ko­wał nigdzie swo­ich wier­szy ani nie star­to­wał w żad­nym kon­kur­sie poetyc­kim. Publi­ka­cje w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka, a następ­nie w alma­na­chu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016” były jego debiu­ta­mi. Autor obec­nie pra­cu­je nad swo­ją kolej­ną książ­ką, któ­ra tak­że uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

 

Zamów książ­kę

 

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • o książce Bo język bywa komunikatem Roz­mo­wa Toma­sza Bąka z Jaku­bem Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Chy­ba na pew­no, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 kwiet­nia 2019 roku. więcej
  • ESEJE Język w ogniu (i trochę obok) Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go książ­ki Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 kwiet­nia 2019 roku. więcej
  • KOMENTARZE ajnfart Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Pszo­nia­ka do książ­ki Chy­ba na pew­no, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 kwiet­nia 2019 roku. więcej
  • POEZJE Chyba na pewno Frag­men­ty książ­ki Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 kwiet­nia 2019 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 1 lute­go 2021 roku. więcej