Bohdan ZADURA: Puste trybuny

14/06/2021 Premiery

Tuż przed tego­rocz­ną Sta­cją Lite­ra­tu­ra uka­zu­je się książ­ka jed­ne­go z naj­waż­niej­szych współ­cze­snych pol­skich poetów – Boh­da­na Zadu­ry. Puste try­bu­ny to pierw­szy od trzech lat tom auto­ra z pre­mie­ro­wy­mi, pisa­ny­mi w ostat­nim roku wier­sza­mi. Iro­nicz­ne erra­ty do rze­czy­wi­sto­ści, kart­ki wyrwa­ne z pan­de­micz­nych anna­łów, gorz­kie spra­woz­da­nia z pań­stwa pra­wa i bez­pra­wia, spo­ile­ry kolej­nych odcin­ków seria­lu o Pol­sce.

 

 

Tuż przed tego­rocz­ną Sta­cją Lite­ra­tu­ra uka­zu­je się książ­ka jed­ne­go z naj­waż­niej­szych współ­cze­snych pol­skich poetów – Boh­da­na Zadu­ry. Puste try­bu­ny to pierw­szy od trzech lat tom auto­ra z pre­mie­ro­wy­mi, pisa­ny­mi w ostat­nim roku wier­sza­mi. Iro­nicz­ne erra­ty do rze­czy­wi­sto­ści, kart­ki wyrwa­ne z pan­de­micz­nych anna­łów, gorz­kie spra­woz­da­nia z pań­stwa pra­wa i bez­pra­wia, spo­ile­ry kolej­nych odcin­ków seria­lu o Pol­sce.

 

Wier­sze zgro­ma­dzo­ne w tomie nie są ode­rwa­ne od życia, więc spo­ro w nich o śmier­ci, nie są ode­rwa­ne od rze­czy­wi­sto­ści, więc spo­ro w nich o zara­zie i języ­ku, nie są wresz­cie ode­rwa­ne od swe­go auto­ra, więc spo­ro w nich o sta­ro­ści. W cza­sie, gdy o poli­tycz­ne try­bu­ny i try­bu­na­ły toczą się naj­bar­dziej zaja­dłe boje, a na try­bu­nach spor­to­wych sie­dzą kibi­ce z kar­to­nów, poezja jest ostat­nią try­bu­ną, z któ­rej pada­ją sło­wa wypeł­nia­ją­ce pust­kę, bar­dziej auten­tycz­ne niż okla­ski z taśmy i ostro-mgli­ste prze­mó­wie­nia ofi­cje­li. Tom Zadu­ry jest jed­ną z takich „peł­nych try­bun”.

 

„Nie mia­łem w pla­nach tego tomi­ku. Z wyjąt­kiem paru dro­bia­zgów napi­sa­nych w 2018 roku, któ­re nie weszły do zbio­ru Po szko­dzie, resz­ta Pustych try­bun nie­spo­dzie­wa­nie napi­sa­ła mi się na prze­ło­mie 2020 i 2021 roku” – pisze w książ­ce w nocie od auto­ra Boh­dan Zadu­ra. „Z for­mal­ne­go punk­tu widze­nia Puste try­bu­ny nie powin­ny zasko­czyć czy­tel­ni­ków moich poprzed­nich ksią­żek poetyc­kich: na 34 tek­sty, któ­re skła­da­ją się na tom, 11 to wier­sze gno­micz­ne, nie­prze­kra­cza­ją­ce czte­rech lini­jek, trzy są dłu­gie, roz­mia­rów nie­mal poema­to­wych, resz­ta mie­ści się w gra­ni­cach wier­sza śred­niej dłu­go­ści”.

 

I doda­je dalej: „Czas, w któ­rym powsta­ły, odci­snął na nich swo­je pięt­no, liczeb­ni­ko­we tytu­ły kil­ku z nich nawią­zu­ją do dni mie­się­cy, któ­rych zda­rze­nia dały impuls do ich napi­sa­nia. (…) Tytuł tomi­ku przy­szedł mi do gło­wy, zanim zapa­dła decy­zja o tym, że odło­żo­na o rok olim­pia­da w Tokio odbę­dzie się bez widzów z zagra­ni­cy”.

 

Zda­niem Ada­ma Popra­wy: „auto­ra bar­dziej rusza pol­sz­czy­zna niż Pol­ska. Nie żeby bie­żą­ce publicz­ne kwe­stie go nie obcho­dzi­ły, tyle że zarów­no sytu­acja poli­tycz­na w tym/naszym kra­ju, jak i wypo­wie­dzi (głów­nie) obu stron na jej temat są prze­wi­dy­wal­ne, a oczy­wi­stość wier­szo­wi nie sprzy­ja. (…) Obiek­tem szy­der­stwa jest tu dys­kurs medial­ny. Pod­miot-boha­ter obec­ny jest nato­miast wyłącz­nie w gło­sie czy tek­ście. (…) Odpo­wie­dzią Zadu­ry są moc­ny, wyra­zi­sty głos, jed­nost­ko­wy (ory­gi­nal­ny) punkt widze­nia oraz iro­nia, na któ­rą skła­da­ją się rów­nież pozor­nie jasne wier­sze, odsła­nia­ją­ce coraz bar­dziej zło­żo­ną nie­pew­ność”.

 

W roz­mo­wie z Mar­tą Pod­gór­nik Boh­dan Zadu­ra mówi, że dłuż­sze wier­sze: „Odgry­wa­ją jakąś wie­lo­znacz­ność, czę­sto fra­ze­olo­gizm, para­dok­sal­ność świa­ta. Te krót­kie są dla inte­li­gent­ne­go czy­tel­ni­ka. Jest powie­dze­nie ‘ucie­kać gdzie pieprz rośnie’. Gdzie pieprz rośnie? Rośnie w Tur­cji. Kto rzą­dzi Tur­cją? Więc co? Ucie­kać z desz­czu pod ryn­nę. Kie­dyś, gdy świat był bar­dzo poważ­ny i zasad­ni­czy, tro­chę humo­ru w wier­szach wyda­wa­ło mi się nie od rze­czy. Teraz, czy­ta­jąc cza­sem ese­me­sy od widzów na pasku ‘Szkła kon­tak­to­we­go’, myślę, że tego typu wier­sze mnó­stwo ludzi potra­fi­ło­by pisać, że nie­któ­rzy mają więk­szą inwen­cję języ­ko­wą i łatwość sko­ja­rzeń niż ja”.

 

Boh­dan Zadu­ra uro­dził się w 1945 roku w Puła­wach. Jest poetą, pro­za­ikiem, kry­ty­kiem lite­rac­kim oraz tłu­ma­czem (z języ­ka angiel­skie­go, ukra­iń­skie­go i węgier­skie­go). W latach 2004–2020 był redak­to­rem naczel­nym „Twór­czo­ści”, od lat pozo­sta­je zwią­za­ny z „Akcen­tem” i „Lite­ra­tu­rą na Świe­cie”. Debiu­to­wał w 1968 roku tomem poetyc­kim W kra­jo­bra­zie z amfor i pro­zą Lata spo­koj­ne­go słoń­ca. Póź­niej uka­za­ły się m.in. zbio­ry wier­szy: Małe muzea (1977), Zej­ście na ląd (1983), Sta­rzy zna­jo­mi (1986), Prze­świe­tlo­ne zdję­cia (1990), opo­wia­da­nia Patry­cja i chart afgań­ski (1976) i ese­istycz­na Radość pisa­nia (1980).

 

Od 1998 roku, kie­dy w Legni­cy został wyda­ny tom „Noc poetów. War­sza­wa pisa­rzy”, Boh­dan Zadu­ra jest zwią­za­ny z Biu­rem Lite­rac­kim. W wydaw­nic­twie uka­za­ły się jego wszyst­kie pre­mie­ro­we tomy poetyc­kie oraz dzie­ła zebra­ne i kil­ka­na­ście ksią­żek prze­kła­do­wych. Poeta był nomi­no­wa­ny do Wro­cław­skiej Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius za tom „Wszyst­ko”, a otrzy­mał ją w 2011 roku za „Noc­ne życie”. Za „Krop­kę nad i” w 2015 roku został wyróż­nio­ny Nagro­dą im. C.K. Nor­wi­da. Jest też lau­re­atem Mię­dzy­na­ro­do­wej Nagro­dy Lite­rac­kiej im. H. Sko­wo­ro­dy za rok 2014. W 2018 roku Zadu­ra został uho­no­ro­wa­ny Sile­siu­sem za cało­kształt twór­czo­ści.

 

Zamów książ­kę

Inne książ­ki Auto­ra

Inne pre­mie­ry Biu­ra Lite­rac­kie­go

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • KOMENTARZE Dobra wiadomość Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku. więcej
  • ESEJE W owalu cyklonu, w oku stadionu Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku. więcej
  • POEZJE Puste trybuny Frag­men­ty książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 20 grud­nia 2021 roku. więcej