Bohdan ZADURA: Sekcja zabójstw
Szóstą już książką w jubileuszowej serii „25}25” Biura Literackiego przygotowanej z okazji dwudziestopięciolecia festiwalu i wydawnictwa jest Sekcja zabójstw Bohdana Zadury. To poetyckie świadectwo historii prywatnej, generacyjnej i narodowej, ale rozegrane z typowym dla autora ironicznym (choć zawsze ciepłym!) dystansem.
Szóstą już książką w jubileuszowej serii „25}25” Biura Literackiego przygotowanej z okazji dwudziestopięciolecia festiwalu i wydawnictwa jest Sekcja zabójstw Bohdana Zadury. To poetyckie świadectwo historii prywatnej, generacyjnej i narodowej, ale rozegrane z typowym dla autora ironicznym (choć zawsze ciepłym!) dystansem. Podróż po kręgach kulturowych, które jako tłumacz Zadura przyswaja polszczyźnie (Ameryka, Węgry, Ukraina), a zarazem bycie zawsze w domu, zawsze w swojej (krytykowanej tu, a jakże!) biało-czerwonej ojczyźnie. Tom wciągający bardziej niż doniesienia z sekcji zabójstw – i znacznie od nich mocniejszy!
„Trudno sobie wyobrazić bardziej niewdzięczne zajęcie niż przeprowadzanie selekcji własnych wierszy, które pisało się przez, bagatela, sześćdziesiąt lat” – pisze w posłowiu do książki autor. „Tak, nawet ktoś, komu udawało się jakoś przejść przez życie z zachowaniem równowagi psychicznej, może doświadczyć na własnej skórze, co to jest choroba dwubiegunowa, kiedyś zwana cyklofrenią, gdy w jednej chwili wydaje mu się, że nie ma mowy o wyborze jakichś dwudziestu pięciu najlepszych, bo wszystkie są równie do niczego, a w następnej odnosi wrażenie, że przeciwnie, niemal wszystkie mają jakieś atuty, i niesprawiedliwością byłoby któryś wyeliminować, zwłaszcza że wchodzą ze sobą w interakcje, wzajemnie się tłumaczą i dopowiadają”.
„Trudno mi wyobrazić sobie czytelnika, dla którego ten autorski wybór będzie pierwszym kontaktem z twórczością redaktora naczelnego ‘Twórczości’” – pisze w biBLiotece Marta Podgórnik i dodaje: „Podobnie jak inne książki z serii „25/25” [wybór ten], pozwala spojrzeć na wiersze, które od lat uznawaliśmy w swej czytelniczej bezczelności za własne, oczami ich Autora. A oczy te, nie dość, że piękne skądinąd, jak zwykle piekielnie przenikliwe, czujne, uważne; jak u rasowego kryminologa. Jakże bowiem boleśnie wręcz aktualną jawi się dziś ta niezwykła, mocna, jasna, bezkompromisowa książka, to każdy pisarz, każdy czytelnik wiedzieć powinien”.
Bohdan Zadura urodził się w 1945 roku w Puławach. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim oraz tłumaczem (z języka angielskiego, ukraińskiego i węgierskiego), a także wieloletnim redaktorem kwartalnika „Akcent”, a od 2004 roku redaktorem naczelnym „Twórczości”. Debiutował w 1968 roku tomem poetyckim W krajobrazie z amfor i prozą Lata spokojnego słońca. Później ukazały się m.in. zbiory wierszy: Małe muzea (1977), Zejście na ląd (1983), Starzy znajomi (1986), Prześwietlone zdjęcia (1990), opowiadania Patrycja i chart afgański (1976) i eseistyczna Radość pisania (1980).
Od 1998 roku, kiedy w Legnicy został wydany tom Noc poetów. Warszawa pisarzy, Bohdan Zadura jest związany z Biurem Literackim. W wydawnictwie ukazały się jego wszystkie premierowe tomy poetyckie oraz dzieła zebrane i kilkanaście książek przekładowych. Poeta był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom Wszystko, a otrzymał ją w 2011 roku za Nocne życie. Za Kropkę nad i w 2015 roku został wyróżniony Nagrodą im. C.K. Norwida. Jest też laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za rok 2014. W 2018 roku Zadura został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.