Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości
Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Statuetkę za całokształt twórczości odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.
Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom Po szkodzie, będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się miesiąc temu. Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.
Książką Po szkodzie Zadura dowodzi, że po odejściu Julii Hartwig, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej polska poezja ma godnego kontynuatora swoich najlepszych tradycji. W reportersko-felietonistycznym stylu, z ironicznym dystansem „starego mistrza”, który niejedno już w życiu widział, w Po szkodzie Bohdan Zadura celnie punktuje absurdy naszej współczesności. To najbardziej zaangażowana książka naszych czasów!
„Za życia mojego pokolenia tyle niewyobrażalnych dobrych rzeczy się zdarzyło, pierwszy przeszczep serca, lądowanie człowieka na Księżycu, Solidarność, upadek Związku Radzieckiego, wejście do NATO i UE. Paszport w domu, co tam paszport w domu – strefa Schengen, żadnych granic. I tylko na starość – katastrofa. Pomieszanie pojęć. Nawet nie pomieszanie, a odwrócenie. Też coś niewyobrażalnego” – mówił Zadura w rozmowie opublikowanej w biBLiotece.
Bohdan Zadura urodził się w 1945 roku. Sprawuje funkcję redaktora naczelnego „Twórczości”, od lat jest związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody oraz Nagrody im. C.K. Norwida. W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane.
Autor odbierze statuetkę i nagrodę 12 maja 2018 roku. Do tej pory w jedenastoletniej historii Silesiusa wyróżnienie za całokształt twórczości odebrało aż ośmiu autorów, którzy wydawali swoje książki w Biurze Literackim (Tadeusz Różewicz, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Darek Foks, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski). Książki wydawnictwa ze Stronia Śląskiego zdobyły także siedem statuetek w pozostałych kategoriach.
W tym roku szanse na Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, wymyśloną w 2007 roku przez Artura Bursztę i Jarosława Brodę oraz ustanowioną rok później przez prezydenta Rafała Dutkiewicza, ma w kategorii „Debiut roku” m.in. Agata Jabłońska za tom Raport wojenny, a o tytuł najlepszej książki roku powalczą Marta Podgórnik (Zimna książka) i Jerzy Jarniewicz (Puste noce). Dla Marty Podgórnik to trzecia nominacja do Silesiusa, a dla Jerzego Jarniewicza druga.