Bronka NOWICKA: Nakarmić kamień. Obrazy rzeczy
Na kilka dni przed tegorocznym finałem Nagrody Literackiej Nike nakładem Biura Literackiego ukazuje się nowe wydanie książki Bronki Nowickiej, ubiegłorocznej laureatki najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce.
Na kilka dni przed tegorocznym finałem Nagrody Literackiej Nike nakładem Biura Literackiego ukazuje się nowe wydanie książki Bronki Nowickiej, ubiegłorocznej laureatki najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. Nakarmić kamień. Obrazy rzeczy to publikacja, w której obok modułów tekstowych pojawiają się fotografie i tomografiki. Książka ma większy format, nową okładkę (odkrywającą tajemnicę lalki z pierwszego wydania) i wydana jest na ekskluzywnym papierze.
„44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża prozy poetyckie tworzą równie zdyscyplinowaną kompozycję. Układają się w opowieść o wchodzeniu dziecka – dziewczynki – w świat ludzi i rzeczy. O poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia i próbach ich przekroczenia. O emocjach i cielesności, o doświadczeniu cudzej śmierci. To opowieść mroczna, pełna niepokoju i pytań bez odpowiedzi (…). To książka, która po lekturze długo z nami pozostaje” – tak między innymi przed rokiem uzasadniał decyzję jury Nagrody Nike Tomasz Fiałkowski.
„Większość przedmiotów opisanych w tym tomie istnieje jedynie w mojej pamięci. Tylko kilka z nich zachowało postać materii: widelec, poduszka do igieł, stare zdjęcie matki. Ich fotografie znalazły się w niniejszym wydaniu książki po to, by zderzyć zawarte w mikrohistoriach obrazy z ich pierwowzorami. Reszta zamieszczonych tu prac powstała w odpowiedzi na słowa, które wywoływały imaginacje domagające się utrwalenia. Mam nadzieję, że kontakt z dwiema kategoriami obrazów nada spotkaniu Czytelników z ‘kamieniem’ nieco inny wymiar” – pisze Bronka Nowicka.
Związek człowiek – rzecz to dla poetki pole, na którym obnaża bezrefleksyjne przyzwyczajenie do codzienności. Jednocześnie jest to podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka” – mówiła sama autorka.
Z okazji nowego wydania książki na stronach internetowych Biura Literackiego opublikowane zostały szkice Klaudii Mucy i Antoniego Zająca. Sama autorka komentuje wybrane moduły oraz odpowiada na pytania Aleksandry Olszewskiej. M.in. tak: „Dzięki spotkaniom z Czytelnikami upewniłam się, że Nakarmić kamień jest książką komunikatywną. Poetycki, zmetaforyzowany język nie stanowi przeszkody dla odczuwania i pojmowania wykreowanego w niej świata. Cieszy mnie to, bo przystępność artystycznych wypowiedzi uważam za ich istotną cechę”.
Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej Nike otrzymała statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych. Książki Biura Literackiego siedmiokrotnie były już w finale Nagrody Nike. W 2009 roku jej laureatem został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.