Dariusz SOŚNICKI: Po domu

01/11/2021 Premiery

W pre­mie­ro­wym zbio­rze Dariusz Sośnic­ki zgła­sza wotum nie­uf­no­ści wobec domo­stwa rozu­mia­ne­go jako ema­na­cja i twier­dza jed­nost­ki, nawet w wid­mo­wej posta­ci, a jego głów­ne­mu loka­to­ro­wi, któ­ry przy­bie­ra tu postać zło­wro­gie­go Pana domu, fun­du­je oczysz­cza­ją­cą wypro­wadz­kę. Autor sta­wia nie­po­ko­ją­ce pyta­nia, dopusz­cza praw­do­po­do­bień­stwa, uci­na puen­ty. Bada udźwig wła­dzy w rela­cjach, a biel i czerń roz­sz­cze­pia w sekret­ne życie kolo­rów.

 

 

Po sied­miu latach Dariusz Sośnic­ki wydał nową książ­kę. Tom „Po domu” uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim, gdzie autor publi­ku­je swo­je książ­ki od 22 lat. W pre­mie­ro­wym zbio­rze Dariusz Sośnic­ki zgła­sza wotum nie­uf­no­ści wobec domo­stwa rozu­mia­ne­go jako ema­na­cja i twier­dza jed­nost­ki, nawet w wid­mo­wej posta­ci, a jego głów­ne­mu loka­to­ro­wi, któ­ry przy­bie­ra tu postać zło­wro­gie­go Pana domu, fun­du­je oczysz­cza­ją­cą wypro­wadz­kę. Autor sta­wia nie­po­ko­ją­ce pyta­nia, dopusz­cza praw­do­po­do­bień­stwa, uci­na puen­ty. Bada udźwig wła­dzy w rela­cjach, a biel i czerń roz­sz­cze­pia w sekret­ne życie kolo­rów.

 

Dla­cze­go poda­wać w wąt­pli­wość dom? To miej­sce na zie­mi, któ­re daje opar­cie oraz bez­pie­czeń­stwo i do któ­re­go tęsk­ni tylu ludzi pozba­wio­nych choć­by namiast­ki wła­snej sie­dzi­by… Może wła­śnie ze wzglę­du na nich? Kie­dy w czte­rech ścia­nach cele­bru­je­my kolej­ne, coraz mniej świę­te świę­to, kie­dy rodzin­ne roman­se, maria­że i rytu­ały odbie­ra­ją nam siły, powa­gę oraz poczu­cie rze­czy­wi­sto­ści, dom sta­je się figu­rą dwu­znacz­ną, a ofe­ro­wa­ny przez nie­go kom­fort sąsia­du­je ze stra­chem innych. Wiersz w domu i wiersz po domu. Budo­wa na poklat­ko­wym fil­mie i powrót budow­ni­cze­go po wła­snych śla­dach. Nowy sens tych śla­dów i nowy począ­tek.

 

Zda­niem Jaku­ba Skur­ty­sa: „U Sośnic­kie­go zaszła zmia­na, bo jego nowy dom – choć zno­wu pró­bu­je być azy­lem inte­lek­tu­ali­sty, a tom ponow­nie zaczy­na się wie­lo­znacz­nym, iro­nicz­nym cap­ta­tio – jest domem pośród innych domów, domem nie gra­nicz­nym jak daw­niej, lecz gra­ni­czą­cym. I już ten fakt spra­wia, że zupeł­nie ina­czej wybrzmie­wa kwe­stia wła­sno­ści i prze­mo­cy. Gość w wier­szu, czy­tel­nik lub podróż­nik, któ­ry zaglą­da w poetyc­ką dome­nę auto­ra, nie jest już ani gościem pro­szo­nym, ani nie­mi­le widzia­nym. Jest rów­no­praw­nym miesz­kań­cem z pię­tra nad lub pod, sąsia­dem zza ścia­ny, kimś, kto na rów­nych pra­wach przy­stę­pu­je do tek­stu, dzie­ląc z auto­rem może nie tę samą, ale na pew­no wspól­ną prze­strzeń”.

 

W roz­mo­wie, jaką dla biBLio­te­ki prze­pro­wa­dził Artur Bursz­ta, autor doda­je: „To jest książ­ka oso­bi­sta, ale prze­cież nie tyl­ko, mówi tak­że o domach rozu­mia­nych sze­rzej. Tego się nie da unik­nąć. Uro­dzi­łem się w roku 1969, a to zna­czy, że w 1989 roku mia­łem dwa­dzie­ścia lat, wstę­po­wa­łem w doro­słość. W jakimś sen­sie jestem bene­fi­cjen­tem tej zmia­ny, któ­ra wów­czas nastą­pi­ła, nowa Pol­ska dała mi wykształ­ce­nie, zawód i pra­cę, nie musia­łem się bać radziec­kich czoł­gów, robić uni­ków przed cen­zu­rą, zapi­sy­wać się do nie­chcia­nych orga­ni­za­cji, nie bałem się, że ktoś w nocy zapu­ka do drzwi i powie, że mam wyjść ze swo­je­go domu i gdzieś z nim iść. Byłem bene­fi­cjen­tem, ale też w mia­rę moż­li­wo­ści przy­kła­da­łem rękę do wspól­nej budo­wy, choć wte­dy nigdy bym tak o niej nie powie­dział”.

 

Dariusz Sośnic­ki uro­dził się w 1969 roku w Kali­szu. Jest poetą, redak­to­rem i wydaw­cą. Ukoń­czył filo­zo­fię UAM w Pozna­niu. Ogło­sił jede­na­ście wła­snych ksią­żek poetyc­kich i tłu­ma­cze­nie poema­tu W.H. Aude­na „W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko” (2013). Jego wier­sze i szki­ce o lite­ra­tu­rze uka­zy­wa­ły się w wie­lu pismach i anto­lo­giach, tak­że w prze­kła­dzie na języ­ki obce. Reda­go­wał art­zin „Już Jest Jutro” (1990–1994) i dwu­ty­go­dnik lite­rac­ki „Nowy Nurt” (1994–1996), pro­wa­dził dział pol­skiej pro­zy w Wydaw­nic­twie W.A.B. (2005–2013). Od listo­pa­da 2015 do mar­ca 2020 roku był redak­to­rem naczel­nym Wydaw­nic­twa Osso­li­neum. Publi­ku­je m.in. w „Dwu­ty­go­dni­ku” i „Cza­sie Kul­tu­ry”. Miesz­ka w Pozna­niu.

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • POEZJE Po domu Frag­men­ty książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 lip­ca 2022 roku. więcej
  • zapowiedzi książek Po domu (1) Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku. więcej