Dodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24

Biu­ro Lite­rac­kie ogła­sza nabór do dodat­ko­wych Pra­cow­ni oraz pro­jek­tów towa­rzy­szą­cych Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24.

BL Img 2019.05.07 Dodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24__www_top

Biu­ro Lite­rac­kie ogła­sza nabór do dodat­ko­wych Pra­cow­ni oraz pro­jek­tów towa­rzy­szą­cych Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24:

 

PRACOWNIA KSIĘGARSKA: Księ­gar­nia z poezją

 

Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza wyróż­nia­ją­ce się księ­gar­nie oraz naj­bar­dziej aktyw­nych księ­ga­rzy do udzia­łu w pro­jek­cie mają­cym na celu spro­wo­ko­wa­nie dys­ku­sji na temat roli księ­garń i ich przy­szło­ści. Pierw­szy etap ini­cja­ty­wy to deba­ta, któ­ra będzie toczyć się na łamach maga­zy­nu biBLio­te­ka. W dru­gim auto­rzy naj­cie­kaw­szych tek­stów zosta­ną zapro­sze­ni do udzia­łu w Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24. Efek­tem final­nym ini­cja­ty­wy będzie zaini­cjo­wa­nie sie­ci „Księ­gar­ni z poezją”, któ­ra zosta­nie obję­ta pro­gra­mem cyklicz­nych wyda­rzeń pro­pa­gu­ją­cych czy­tel­nic­two, szcze­gól­nie współ­cze­sną poezję.

 

Jakie jest miej­sce księ­gar­ni wśród innych insty­tu­cji kul­tu­ry? Jak spra­wić, by księ­gar­nie nie były jedy­nie skle­pa­mi z książ­ka­mi, ale też ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją? Czy powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją, czy sta­wiać na popu­la­ry­zo­wa­nie tego, co łatwiej przy­swa­jal­ne czy­tel­ni­czo? Jak spra­wić, by księ­gar­nie sta­cjo­nar­ne (zwłasz­cza kame­ral­ne i autor­skie) bro­ni­ły się na ryn­ku zdo­mi­no­wa­nym przez duże sie­ci han­dlo­we oraz księ­gar­nie inter­ne­to­we?

 

Czy księ­gar­nia jest dzi­siaj atrak­cyj­nym miej­scem pra­cy? Jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych księ­ga­rzy? Czy może udać się prze­dłu­ża­nie tra­dy­cyj­nej roli dorad­cy czy­tel­ni­ka w jego lek­tu­ro­wych wybo­rach? Na czym pole­ga eru­dy­cja księ­ga­rza? Jakie wykształ­ce­nie i jakie cechy oso­bo­wo­ści księ­ga­rzy mogą temu słu­żyć? Jakie są głów­ne pro­ble­my, z któ­ry­mi bory­ka­ją się dzi­siaj księ­ga­rze? Na te i na inne pyta­nia będzie­my sta­ra­li się zna­leźć odpo­wiedź w trak­cie deba­ty inter­ne­to­wej, a następ­nie pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra.

 

Dzię­ki mini­ste­rial­nej dota­cji z pro­gra­mu „Part­ner­stwo dla książ­ki” udział księ­ga­rzy w zaję­ciach będzie bez­płat­ny. Biu­ro Lite­rac­kie pokry­je kosz­ty trzech noc­le­gów w Apar­tho­te­lu w Sien­nej wraz z wyży­wie­niem. Oprócz zajęć, któ­re pro­wa­dzić będzie Filip Łobo­dziń­ski, zna­ny m.in. jako dzien­ni­karz „Xię­gar­ni” emi­to­wa­nej w TVN 24, zapla­no­wa­ne zosta­ły pre­zen­ta­cje zapro­szo­nych księ­gar­ni. W ich trak­cie każ­da księ­gar­nia będzie mia­ła oka­zję do przed­sta­wie­nia swo­jej dzia­łal­no­ści w wybra­nych przez sie­bie obsza­rach.

 

By wziąć udział w zaję­ciach, nale­ży do 31 maja prze­słać na adres mailo­wy akcje@biuroliterackie.pl swo­je zgło­sze­nie skła­da­ją­ce się z listu pre­zen­tu­ją­ce­go dzia­ła­nia w obsza­rze pro­pa­go­wa­nia poezji; list nale­ży zaty­tu­ło­wać: PRACOWNIA KSIĘGARSKA.

 

 

PRACOWNIA PRZEKŁADOWA: Tłu­macz z uczel­ni  

 

Jesteś tłumaczem/tłumaczką? Inte­re­su­jesz się współ­cze­sną lite­ra­tu­rą: anglo­ję­zycz­ną, fran­cu­ską, ibe­ro­ame­ry­kań­ską i kata­loń­ską oraz węgier­ską? Chcesz spraw­dzić swo­je umie­jęt­no­ści? Popra­wić warsz­tat? Weź udział w Pra­cow­ni prze­kła­do­wej Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 mię­dzy 12 a 15 wrze­śnia 2019 roku (czte­ry dni, łącz­nie 7 godzin zajęć).

 

Zapla­no­wa­ne zosta­ły zaję­cia i kon­sul­ta­cje indy­wi­du­al­ne pod okiem wybit­nych tłu­ma­czy: Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, Anny Sawic­kiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej i Tade­usza Sław­ka. Mają mieć one kame­ral­ny cha­rak­ter. Przy­ję­tych zosta­nie mak­sy­mal­nie 12 osób – do każ­de­go z wykła­dow­ców po dwie lub trzy oso­by.

 

Pro­jekt prze­zna­czo­ny jest wyłącz­nie dla stu­den­tów lub dok­to­ran­tów wydzia­łów filo­lo­gicz­nych powyż­szych języ­ków. Warun­ko­wo do udzia­łu w pra­cow­ni mogą być dopusz­cze­ni nie­daw­ni absol­wen­ci (z poprzed­nie­go roku aka­de­mic­kie­go). O wybo­rze będą decy­do­wać prób­ne prze­kła­dy poetyc­kie lub pro­za­tor­skie.

 

Pro­po­zy­cje przyj­mo­wa­ne są poprzez for­mu­larz (link poni­żej) do 31 maja 2019 roku. Każ­de zgło­sze­nie powin­no skła­dać się z 10 wybra­nych wier­szy lub dwóch opo­wia­dań albo frag­men­tu powie­ści o łącz­nej dłu­go­ści nie­prze­kra­cza­ją­cej 10 stron znor­ma­li­zo­wa­ne­go maszy­no­pi­su. Nale­ży tak­że dołą­czyć bio­gram prze­kła­da­ne­go auto­ra. Każ­dy może prze­słać wyłącz­nie jeden zestaw tek­stów. Wysył­ka zgło­sze­nia jest jed­no­znacz­na z akcep­ta­cją wszyst­kich warun­ków pro­jek­tu zawar­tych w niniej­szym ogło­sze­niu.

 

Orga­ni­za­tor pro­jek­tu Biu­ro Lite­rac­kie zastrze­ga sobie moż­li­wość zmian powyż­szych warun­ków. Oso­by, któ­re zade­kla­ru­ją udział w pro­jek­cie, zosta­ną o nich poin­for­mo­wa­ne mailo­wo. W przy­pad­ku pytań i wąt­pli­wo­ści zapra­sza­my do kon­tak­tu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

 

PRACOWNIA MISTRZÓW: Ludzie mają siłę    

 

Wybie­rasz się na Sta­cję Lite­ra­tu­ra 24? Nie zgłosiłeś/aś się do udzia­łu lub nie dostałeś/aś do żad­nej z dzie­się­ciu Pra­cow­ni? Mamy dla Cie­bie spe­cjal­ną pro­po­zy­cję. Zapisz się do Pra­cow­ni mistrzów! To poran­ne wykła­dy (szcze­gó­ło­wy pro­gram poda­my nie­ba­wem) naszych festi­wa­lo­wych gości (m.in. Kon­ra­da Góry, Bian­ki Rolan­do i Andrze­ja Sosnow­skie­go).

 

Chcesz wziąć udział w zaję­ciach? Wyślij do 31 maja swo­je zgło­sze­nie skła­da­ją­ce się z krót­kiej infor­ma­cji na Twój temat. Wysył­ka zgło­sze­nia jest jed­no­znacz­na z dekla­ra­cją udzia­łu w zaję­ciach w dniach 12–15 wrze­śnia 2019 roku. W przy­pad­ku pytań i wąt­pli­wo­ści zapra­sza­my do kon­tak­tu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

 

Wię­cej infor­ma­cji

https://www.biuroliterackie.pl/projekty/

Inne wiadomości z kategorii