Dodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24
Biuro Literackie ogłasza nabór do dodatkowych Pracowni oraz projektów towarzyszących Stacji Literatura 24.
Biuro Literackie ogłasza nabór do dodatkowych Pracowni oraz projektów towarzyszących Stacji Literatura 24:
PRACOWNIA KSIĘGARSKA: Księgarnia z poezją
Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy do udziału w projekcie mającym na celu sprowokowanie dyskusji na temat roli księgarń i ich przyszłości. Pierwszy etap inicjatywy to debata, która będzie toczyć się na łamach magazynu biBLioteka. W drugim autorzy najciekawszych tekstów zostaną zaproszeni do udziału w Stacji Literatura 24. Efektem finalnym inicjatywy będzie zainicjowanie sieci „Księgarni z poezją”, która zostanie objęta programem cyklicznych wydarzeń propagujących czytelnictwo, szczególnie współczesną poezję.
Jakie jest miejsce księgarni wśród innych instytucji kultury? Jak sprawić, by księgarnie nie były jedynie sklepami z książkami, ale też ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo? Jak sprawić, by księgarnie stacjonarne (zwłaszcza kameralne i autorskie) broniły się na rynku zdominowanym przez duże sieci handlowe oraz księgarnie internetowe?
Czy księgarnia jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy? Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych księgarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach? Na czym polega erudycja księgarza? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości księgarzy mogą temu służyć? Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj księgarze? Na te i na inne pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź w trakcie debaty internetowej, a następnie podczas Stacji Literatura.
Dzięki ministerialnej dotacji z programu „Partnerstwo dla książki” udział księgarzy w zajęciach będzie bezpłatny. Biuro Literackie pokryje koszty trzech noclegów w Aparthotelu w Siennej wraz z wyżywieniem. Oprócz zajęć, które prowadzić będzie Filip Łobodziński, znany m.in. jako dziennikarz „Xięgarni” emitowanej w TVN 24, zaplanowane zostały prezentacje zaproszonych księgarni. W ich trakcie każda księgarnia będzie miała okazję do przedstawienia swojej działalności w wybranych przez siebie obszarach.
By wziąć udział w zajęciach, należy do 31 maja przesłać na adres mailowy akcje@biuroliterackie.pl swoje zgłoszenie składające się z listu prezentującego działania w obszarze propagowania poezji; list należy zatytułować: PRACOWNIA KSIĘGARSKA.
PRACOWNIA PRZEKŁADOWA: Tłumacz z uczelni
Jesteś tłumaczem/tłumaczką? Interesujesz się współczesną literaturą: anglojęzyczną, francuską, iberoamerykańską i katalońską oraz węgierską? Chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Poprawić warsztat? Weź udział w Pracowni przekładowej Stacji Literatura 24 między 12 a 15 września 2019 roku (cztery dni, łącznie 7 godzin zajęć).
Zaplanowane zostały zajęcia i konsultacje indywidualne pod okiem wybitnych tłumaczy: Hanny Igalson-Tygielskiej, Anny Sawickiej, Elżbiety Sobolewskiej i Tadeusza Sławka. Mają mieć one kameralny charakter. Przyjętych zostanie maksymalnie 12 osób – do każdego z wykładowców po dwie lub trzy osoby.
Projekt przeznaczony jest wyłącznie dla studentów lub doktorantów wydziałów filologicznych powyższych języków. Warunkowo do udziału w pracowni mogą być dopuszczeni niedawni absolwenci (z poprzedniego roku akademickiego). O wyborze będą decydować próbne przekłady poetyckie lub prozatorskie.
Propozycje przyjmowane są poprzez formularz (link poniżej) do 31 maja 2019 roku. Każde zgłoszenie powinno składać się z 10 wybranych wierszy lub dwóch opowiadań albo fragmentu powieści o łącznej długości nieprzekraczającej 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Należy także dołączyć biogram przekładanego autora. Każdy może przesłać wyłącznie jeden zestaw tekstów. Wysyłka zgłoszenia jest jednoznaczna z akceptacją wszystkich warunków projektu zawartych w niniejszym ogłoszeniu.
Organizator projektu Biuro Literackie zastrzega sobie możliwość zmian powyższych warunków. Osoby, które zadeklarują udział w projekcie, zostaną o nich poinformowane mailowo. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.
PRACOWNIA MISTRZÓW: Ludzie mają siłę
Wybierasz się na Stację Literatura 24? Nie zgłosiłeś/aś się do udziału lub nie dostałeś/aś do żadnej z dziesięciu Pracowni? Mamy dla Ciebie specjalną propozycję. Zapisz się do Pracowni mistrzów! To poranne wykłady (szczegółowy program podamy niebawem) naszych festiwalowych gości (m.in. Konrada Góry, Bianki Rolando i Andrzeja Sosnowskiego).
Chcesz wziąć udział w zajęciach? Wyślij do 31 maja swoje zgłoszenie składające się z krótkiej informacji na Twój temat. Wysyłka zgłoszenia jest jednoznaczna z deklaracją udziału w zajęciach w dniach 12–15 września 2019 roku. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.
Więcej informacji