Grzegorz KWIATKOWSKI: Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić
„Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić to próba wyłowienia ze starego pisania czegoś, co jest drobne, delikatne, niepozorne, ale jednak – moim zdaniem – silne” – tak o elektronicznym wyborze mówi sam autor. Na e‑book złożyły się wiersze z pierwszych trzech tomów: Przeprawa, Eine Kleine Todesmusik oraz Osłabić.
Nie ma tu najeźdźców, obcych ani krwawych walk, a mimo to przemoc i krzywda są nieodłącznym elementem rzeczywistości przedstawionej w utworach. Grzegorz Kwiatkowski uruchamia psychoterapeutyczną figurę dziecka uwikłanego w mechanizmy świata dorosłych i bezbronnego względem nich. Taka rewizja przeszłości musi boleć, ale ostatecznie przynosi ulgę.
Żywiołem trójmiejskiego autora jest przeszłość – zwłaszcza ta niewygodna, poddana łagodzącej pracy pamięci. Straumatyzowany podmiot wierszy jest cyniczny względem powszechnie wypracowanego ładu. Stale ma przed oczami właśnie to, co minęło, z całym potencjałem okrucieństwa i grozy. Ta perspektywa, jak filtr, nakłada się na obraz teraźniejszości.
Mikołaj Borkowski w szkicu pt. „O śmierci raz jeszcze” podkreśla, że „zbiór ten jest zatem kolejnym powrotem Kwiatkowskiego do poszukiwania prawdy; niczym klątwa powraca kwestia śmierci oglądanej różnymi oczami, ale wciąż tej samej – niezrozumiałej, niesprawiedliwej, zapominanej, kłamliwie przedstawionej”.
W rozmowie z Elizą Kącką autor opowiada: „Chciałbym, aby każda z występujących tam postaci i każdy z tamtych głosów był w obrębie danego wiersza realny. Abym ja sam uwierzył, że to jest, że to mówi prawdziwa osoba. Chciałbym, aby cała trylogia, podobnie jak wybór z niej, był zbiorem żywych głosów. Wielogłos jest dla mnie bardzo ważny. Rozwinąłem go z przestrzeni jednej książki na trzy i dopiero w tej potrójnej formie tworzy się dla mnie jakiś wiarygodny psychologicznie krajobraz”.
Grzegorz Kwiatkowski to nie tylko poeta, lecz również muzyk. Płyta Headache zespołu Trupa Trupa, którego jest członkiem, zajmuje czołowe miejsca w polskich i zagranicznych podsumowaniach roku. Jeden z najważniejszych muzycznych dziennikarzy świata, Sasha Frere-Jones, na łamach „Los Angeles Times” umieścił ją wśród najlepszych płyt 2015 roku, a Trupę Trupa wśród najlepszych zespołów rockowych na świecie.
Zespół został właśnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy „Gazety Wyborczej” w kategorii Wydarzenie Roku, a Grzegorz Kwiatkowski jako poeta – za tom Spalanie w kategorii Człowiek Roku. Opublikowane przez Biuro Literackie książki Radości i Spalanie oraz najnowszy wybór są dostępne w poezjem.pl. Fragmenty premierowego e‑booka, rozmowę o nim i szkic wydawca prezentuje w pierwszym numerze dwutygodnika literackiego biBLioteka.