Ida BÖRJEL: Telefon do domu
Wstrząsający eksperyment poetycki wybitnej szwedzkiej autorki Idy Börjel to poemat dokumentalny, który powstał na bazie rozmów telefonicznych rosyjskich żołnierzy z ich rodzinami. To czwarta książka z serii „Tu i teraz”, która przybliża polskim czytelnikom i czytelniczkom najważniejsze współczesne europejskie dzieła literackie wydane już w obecnej dekadzie.
Książka Idy Börjel w przekładzie Justyny Czechowskiej to poemat dokumentalny oparty na rozmowach telefonicznych rosyjskich żołnierzy z rodzinami, przechwyconych przez ukraiński wywiad. Podsłuchane fragmenty codzienności stają się literackim świadectwem okrucieństwa i absurdu wojny. Börjel subtelnie przekształca surowy materiał w wiersze – intymne, poruszające i przerażająco autentyczne.
Autorka wnika w język rozmów, badając ich warstwę emocjonalną, kulturową i propagandową. W posłowiu „Zające ofiarne w sali luster” analizuje znaczenie zwrotów i symboli, jak zdrobnienia używane przez matki wobec synów na froncie. Odwołując się do literatury i historii, odsłania mechanizmy języka usprawiedliwiającego przemoc i pyta o odpowiedzialność za słowo – w literaturze, polityce i życiu codziennym.
Telefon do domu to kronika współczesnej wojny i eksperyment poetycki, który wstrząsa czytelnikiem. Dokumentuje brutalną rzeczywistość i zmusza do refleksji, wyczulając nas na niuanse języka. Börjel przypomina, że wojna to nie tylko starcie armii, lecz także rozłam w rodzinach, pęknięcie w społeczeństwie i echo, które długo będzie brzmiało w europejskiej historii.
„Telefon do domu” do czytania, słuchania i oglądania w najbliższych dniach w biBLiotece
KSIĄŻKI
► Ida BÖRJEL: „Telefon do domu” / premiera 22.04
WYWIADY
► Ida BÖRJEL i Justyna CZECHOWSKA: „Wzmocnieniu układu odpornościowego na kłamstwa i rozczarowania” / premiera 23.04
TEKSTY
► Agnieszka WALIGÓRA: „Wypaczenie języka”/ premiera 24.04
PODCAST
► Strona A, strona B nr 116: „Smak detalu”
ZDJĘCIA