Inga IWASIÓW: Widok z okna w podróży służbowej
W Biurze Literackim ukazała się najnowsza książka Ingi Iwasiów Widok z okna w podróży służbowej. Autorka w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu. Tekstom towarzyszyły zdjęcia – na początku robione prostym japońskim aparatem, później zwykle komórką.
W Biurze Literackim ukazała się najnowsza książka Ingi Iwasiów „Widok z okna w podróży służbowej”. Autorka w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu. Tekstom towarzyszyły zdjęcia – na początku robione prostym japońskim aparatem, później zwykle komórką. Książka, która w ten sposób powstała, stanowi niezwykły zbiór autoetnograficzny – skupia jak w soczewce prywatne powidoki z okien kolejnych pensjonatów, hoteli czy akademików, ale też jest czułą kliszą, na której zachowały się ślady społecznych, kulturowych i politycznych przemian ostatnich czterech dekad.
W rozmowie z Aleksandrą Gieczys-Jurszo opublikowanej w Magazynie Literackim biBLioteka Inga Iwasiów tak opowiada o książce: „Jak wszyscy, wcześniej robiłam różne zdjęcia w podróżach, coś nawet na ich temat notowałam, choć nie mam żadnego porządnego archiwum z tych wyjazdów. Podróżować służbowo – na konferencje, na zamiejscowe wykłady czy na spotkania z czytelnikami – zaczęłam ponad 35 lat temu, a więc zdecydowanie w erze przedinternetowej”. Dalej dodaje: „Banał codzienności jest najciekawszy. Jako pisarka i jako badaczka autobiografii najpilniej przyglądam się banałom, także tym we własnym życiu. Eleganckie spotkania autorskie, wykłady gościnne, konferencje i festiwale literackie to fasada, która skrywa brzydkie pokoje hotelowe, odrapane dworce czy szybką kolację z sieciowego marketu spożywczego. Kiedy zamykam się w pokoju hotelowym, to zostają już tylko wąski kadr widoku z okna i zmęczenie”.
„Autorka nie ulega wydumanej estetyce instagramowych kont” – pisze w pierwszej recenzji książki Barbara Elmanowska. „Widok z okna to też widok z pokoju hotelowego. Tymczasowo własnego pokoju, który odnosi wprost do dyskusji o przestrzeni, ekonomii i feminizmie. Ziarno fotograficzne rodzi wspomnienie dawnej fotografii, analogowych filmów o wysokiej czułości, i aż prosi się, by ten techniczny parametr uczynić metaforą całej narracji, bo jest to opowieść snuta na wysokich rejestrach, snuta przez autorkę z gotowością i precyzją sejsmografu”. Na koniec Barbara Elmanowska pyta: „Jak czytać tę mozaikę przemyśleń, wspomnień i aktualności? Powoli. Brak pośpiechu i porzucenie struktury kolejnych części służą tej narracji”.
Inga Iwasiów to prozaiczka, krytyczka literacka, publicystka, aktywistka, felietonistka, profesorka literaturoznawstwa. Pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej pierwszej kadencji i Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Felietonistka „Dużego Formatu” GW. Jurorka konkursów, w tym dwukrotnie Nagrody Literackiej Nike, a obecnie Poznańskiej Nagrody Literackiej. Autorka esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie”, „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”, „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj”, „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”. Opublikowała także książki prozatorskie: „Smaki i dotyki”, „Bambino”, „Ku słońcu”, „Na krótko”, „W powietrzu”, „Pięćdziesiątka”, „Kroniki oporu i miłości”, „Późne życie”; zbiór felietonów „Blogotony”; książkę autobiograficzną „Umarł mi. Notatnik żałoby”.
Już 7 czerwca o godzinie 12:00 autorka otworzy esejem o „przyszłości literatury” literacką część 29. edycji festiwalu TransPort Literacki (dawny Fort, Port i Stacja Literatura). Tego samego dnia o godzinie 18:00 zaprezentuje „Widok z okna w podróży służbowej” w cyklu „TransNowa książka”. Spotkanie, w ramach którego poznamy także literacki przewodnik Joanny Roszak „Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa”, poprowadzi Anna Cieplak.