Jacek DEHNEL: Serce Chopina
W Biurze Literackim ukazała się właśnie premierowa książka Jacka Dehnela Serce Chopina. To pierwszy tom poetycki od pięciu lat po wydanych w 2013 roku Językach obcych oraz dziesiąta publikacja autora (licząc także przekłady i wybory) w wydawnictwie ze Stronia Śląskiego.
W Biurze Literackim ukazała się właśnie premierowa książka Jacka Dehnela Serce Chopina. To pierwszy tom poetycki od pięciu lat po wydanych w 2013 roku Językach obcych oraz dziesiąta publikacja autora (licząc także przekłady i wybory) w wydawnictwie ze Stronia Śląskiego. Tym razem nie mamy do czynienia z klasycznym tomem wierszy. Serce Chopina to pisany między 22 listopada 2013 roku a 1 lutego 2018 roku poemat.
Choć w dorobku Jacka Dehnela znajdziemy już kilka podobnych gatunkowo tekstów (zebranych m.in. w wyborze Rubryki strat i zysków z 2011 roku), to po raz pierwszy mamy do czynienia z tak obszernym eposem. W jednym z wywiadów autor Ekranu kontrolnego tak mówił o tej formie tekstu: „ta cykliczność, szersza forma, zawsze mnie pociągała, od samego początku, od wierszy, które potem nawet nie ukazywały się w druku”.
Książka „nie jest, oczywiście, ani o Chopinie, ani o sercu” – mówi Jacek Dehnel w wywiadzie udzielonym biBLiotece, dodając, że chodzi tak naprawdę o „splot miłości i śmierci, czyli o podstawowe dla poezji sprawy”. „Serce Chopina skacze przez miejsca i epoki i, jakkolwiek jest zamknięte w zimową ramę, to ma kawałki zdecydowanie letnie, skwarne, parne. A jego bohaterowie są efemeryczni, często nienazwani, biorą się znikąd i zaraz znikają, by nigdy nie powrócić”.
Zdaniem autora: „Serce Chopina, podobnie jak sowy, nie jest tym, czym się wydaje – gdzieś pod biało-czerwoną szarfą i tynkiem ukrywa się tytułowy bohater tego poematu, czyli zaschnięty mięsień, wykrojony przez lekarza z martwej piersi i przywieziony jako relikwia. To jest piosenka na zimę, to jest piosenka na nieszczęśliwą miłość, to jest piosenka niosąca się w środku nocy przez grudniową Warszawę. Czarna płyta, na kościach, ale o sercu”.
Jacek Dehnel jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005), Paszportu „Polityki” (2007), Nagrody Splendor Gedanensis (2008) oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki (2009). Nominowany czterokrotnie do Nagrody Literackiej Nike (2009, 2010, 2012, 2015). W 2014 roku nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za tom Języki obce (2013). Mieszka w Warszawie.