Jedenastu nowych poetów z Polski

Przez festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go w cią­gu dwu­dzie­stu lat prze­wi­nę­ło się ponad dwu­stu pol­skich pisa­rzy. Trud­no wska­zać uzna­ne­go pol­skie­go poetę, któ­ry nie miał­by swo­je­go czy­ta­nia pod­czas For­tu, a następ­nie Por­tu Lite­rac­kie­go. W odświe­żo­nej for­mu­le impre­zy jesz­cze moc­niej zaak­cen­to­wa­na jest rola mniej zna­nych twór­ców. Nowe gło­sy z Pol­ski mają być corocz­ną pre­zen­ta­cją pisa­rzy, któ­rzy zda­niem pomy­sło­daw­ców festi­wa­lu zasłu­ży­li już na włą­cze­nie w głów­ny nurt rodzi­mej lite­ra­tu­ry. Fina­łem każ­dej edy­cji pro­jek­tu mają być występ pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra oraz publi­ka­cja spe­cjal­nej anto­lo­gii. Wcze­śniej auto­rzy zapre­zen­to­wa­ni zosta­ną czy­tel­ni­kom w inter­ne­to­wej biBLio­te­ce.

 

glosy_polska_top

 

Pierw­sza edy­cja pro­jek­tu ma cał­ko­wi­cie poetyc­ki cha­rak­ter (w następ­nych latach będą to kolej­ne gatun­ki lite­rac­kie) i uwzględ­nia jede­na­stu auto­rów: Toma­sza Bąka, Mar­ci­na Czer­ka­so­wa, Szy­mo­na Doma­ga­łę-Jaku­cia, Kon­ra­da Górę, Szcze­pa­na Kopy­ta, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza, Kirę Pie­trek, Pio­tra Przy­by­łę, Macie­ja Taran­ka i Ilo­nę Wit­kow­ską. Choć auto­rzy ci nie two­rzą żad­nej wspól­nej for­ma­cji lite­rac­kiej, to ich róż­no­rod­ne gło­sy i pro­po­zy­cje poetyc­kie łączą takie cechy, jak szcze­gól­na wraż­li­wość na kwe­stie spo­łecz­ne, zain­te­re­so­wa­nie naj­waż­niej­szy­mi socjo­eko­no­micz­ny­mi pro­ble­ma­mi współ­cze­sno­ści oraz pro­wa­dze­nie twór­cze­go dia­lo­gu z tra­dy­cją poezji zaan­ga­żo­wa­nej.

 

O moc­nej już pozy­cji mło­dych twór­ców świad­czą licz­ne nagro­dy. Tomasz Bąk, Jako­be Mansz­tajn, Kira Pie­trek i Ilo­na Wit­kow­ska to lau­re­aci kolej­nych edy­cji Wro­cław­skiej Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius w kate­go­rii za naj­lep­szy debiut. Szy­mon Doma­ga­ła-Jakuć i Piotr Przy­by­ła to lau­re­aci Ogól­no­pol­skie­go Kon­kur­su Poetyc­kie­go im. Jac­ka Bie­re­zi­na – pierw­szy nagro­dy publicz­no­ści a dru­gi nagro­dy głów­nej. Czwór­ka: Szy­mon Doma­ga­ła-Jakuć, Dawid Mate­usz, Maciej Tara­nek i Szcze­pan Kopyt to fina­li­ści pro­jek­tu Połów. Kon­rad Góra nomi­no­wa­ny był do udzia­łu w pro­jek­cie Nowe gło­sy z Euro­py.

 

Za redak­cję publi­ka­cji i kry­tycz­ne opra­co­wa­nia anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny odpo­wie­dzial­ni będą jed­ni z naj­zdol­niej­szych przed­sta­wi­cie­li mło­de­go poko­le­nia kry­ty­ków i aka­de­mic­kich bada­czy lite­ra­tu­ry zwią­za­nych z kil­ko­ma uni­wer­sy­te­ta­mi: Paweł Kacz­mar­ski i Mar­ta Koron­kie­wicz, któ­rych na festi­wa­lu wspie­rać będzie Maja Staś­ko. Tak pomy­śla­na anto­lo­gia zda­niem Jerze­go Jar­nie­wi­cza sta­no­wi „szan­sę na roz­po­czę­cie poważ­nej deba­ty kry­tycz­no­li­te­rac­kiej – doty­czą­cej poko­le­nio­wych zmian i cią­gło­ści w lite­ra­tu­rze, ale tak­że moż­li­wo­ści dotar­cia poetów współ­cze­snych do sze­ro­kie­go gro­na odbior­ców”.

 

W trak­cie festi­wa­lu zapla­no­wa­no trzy wyda­rze­nia z udzia­łem Nowych gło­sów z Pol­ski. W pią­tek 16 wrze­śnia zapre­zen­tu­ją się Kira Pie­trek, Piotr Przy­by­ła oraz Ilo­na Wit­kow­ska. Temat spo­tka­nia, któ­re popro­wa­dzi Mar­ta Koron­kie­wicz, brzmi „Być psem i kością poezji”. Dzień póź­niej Maja Staś­ko zapre­zen­tu­je Toma­sza Bąka, Kami­lę Janiak i Macie­ja Taran­ka. Tytuł wie­czo­ru – „Poli­tycz­na, nie­par­tyj­na?”. W nie­dzie­lę 18 wrze­śnia poja­wi się męski kwar­tet – Szy­mon Doma­ga­ła-Jakuć, Jako­be Mansz­tajn, Dawid Mate­usz oraz Paweł Kacz­mar­ski – i atrak­cyj­ny watek: „Nie będzie naród pluł nam w twarz”. Będzie się dzia­ło!

Inne wiadomości z kategorii