Justyna BARGIELSKA: Wybór stand-upów
Premierowa książka Justyny Bargielskiej Wybór stand-upów już w księgarniach w całej Polsce. Jaki jest wynik audytu czarnej materii, która zna nas na wylot? Jakie trenujemy wyjścia, gdy właśnie przestano nas kochać? Kto nas widzi, gdy dla siebie dawno już zniknęliśmy? Można by te i inne pytania zadawać w tonie serio, jednak w tomie Justyny Bargielskiej padają one w trybie stand-upu. Poetka we właściwym sobie stylu dyryguje katatonią fakapu, dba o szybkie zmiany fazy, marsze żałobne wygrywa elektryzującym bitem z infolinii przychodni, a o patos upomina się tylko wtedy, gdy trzeba „ratować mydełka kosztem reszty świata”. Wielka jest w tych „wierszach poleceń” szczodrość przewrotnej szczerości. To opowieść dla każdego, kto zechce słuchać.
Zdaniem Karoliny Kurando „Bargielska uzbraja ją w cynizm, gorzkie poczucie humoru i ogrom nieco przygaszonej miłości do życia (mimo że, jak twierdzi podmiotka w wierszu Czubki moich butów, już go nie pożąda). Obserwuje, interpretuje, wykorzystuje świat na własny użytek, przetwarza go, filtruje, wyciąga wnioski i opowiada historie widziane, zasłyszane, przeżyte. Jednym z atutów poezji Bargielskiej jest to, że każdy z jej wierszy opowiada mikrohistorię. Jej twórczość jest sensoryczna, bardzo obrazowa. W Wyborze stand-upów poetka nie boi się stawiać brutalnych diagnoz, pisze w dużej mierze o zwyczajności, o prostym, czasami banalnym życiu. Szczerość jest potężną bronią w jej ręku, co pokazała już w dotychczasowej twórczości, nie tylko poetyckiej”.
W rozmowie w biBLiotece przeprowadzonej przez Olę Kołodziejek autorka mówi: „Z moich stand-uperskich doświadczeń wynika, że zawsze trzeba być przygotowanym na porażkę. Głównie dlatego, że stanowi genialny materiał do kolejnych stand-upów. Publiczność niekoniecznie będzie się śmiała, kiedy roastujesz kogoś trzeciego, ale prawie zawsze – oczywiście jeśli nie przekroczysz pewnych granic – zaśmieje się, kiedy zroastujesz samą siebie. Trzeba pilnować tej cienkiej linii między narcyzmem a nienawiścią do siebie. Większość z nas pozostaje z sobą samym w dość labilnej relacji, ale zasadniczo chcemy być dla siebie dobrzy. Przynajmniej taką mam nadzieję. I na tym buduję mój stand-up”.
Justyna Bargielska urodziła się w 1977 roku. Jest poetką, prozaiczką i felietonistką. Dwukrotnie została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia (2010, 2011). Była nominowana do Paszportów „Polityki”, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013, 2021), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2013 i 2020) oraz Nagrody Literackiej Nike (2014). Do tej pory w Biurze Literackim Justyna Bargielska opublikowała pięć książek: Bach for my baby (2012), Szybko przez wszystko (2013), Nudelman (2014), Selfie na tle rzepaku (2016) i Siedem przygód Rozalii Grozy (2017). Autorka jest także redaktorką wyboru Wyszedłem szukać Leopolda Staffa opublikowanego w serii „44. Poezja polska od nowa”.