Konrad Góra zapowiada Wojnę (pieśni lisów)
Na rozpoczynającym się w kolejnym tygodniu w Stroniu Śląskim i Siennej festiwalu Stacja Literatura przedpremierowo zaprezentowana zostanie najnowsza książka Konrada Góry Wojna (pieśni lisów).
Na rozpoczynającym się w kolejnym tygodniu w Stroniu Śląskim i Siennej festiwalu Stacja Literatura przedpremierowo zaprezentowana zostanie najnowsza książka Konrada Góry Wojna (pieśni lisów). Autor za opublikowany także w Biurze Literackim w 2019 roku tom Kalendarz majów nominowany został aż do trzech najważniejszych krajowych wyróżnień literackich: Nagrody Literackiej Gdynia, Silesiusa oraz Nagrody Literackiej Nike.
Wojna (pieśni lisów) to wiersze, w których nie mówi autor, ale które mówią – a czasem krzyczą – autorem, poza jego wolą i świadomością. Wiersze nieprzynależne do żadnej ze schludnych tradycji literackich – raczej wyciosane z lasu, wyszarpane z wnyków, wydobyte z gardeł zwierząt. To 25 poetyckich aktów oporu, wzniecających zarazem wojnę i pieśń: wojenną pieśń lisów, saren, kretów, biedronek, a między nimi ludzi, tych najmniejszych ze wszystkich stworzeń.
Konrad Góra urodził się w 1978 roku w Oleśnicy. Debiutował w 2008 roku książką Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem, która znalazła się w finale konkursu Złoty Środek Poezji w Kutnie. Później ukazały się: Pokój widzeń (2011), za który autor otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a także wydany w formie gazety tom Siła niższa (full hasiok) (2012).
W 2013 roku Góra związał się ze stacjonującym wtedy we Wrocławiu Biurem Literackim. Wraz z Martą Podgórnik poprowadzili edycję Połowu i zredagowali almanach z poetyckimi debiutami. W 2013 roku w oficynie ukazał się przygotowany przez poetę wybór wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. W 2016 roku Góra wydał Nie. Książka ta, mimo że otrzymała nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, została niesłusznie pominięta przez krytykę.
Wiersze Góry ukazały się ponadto w dwóch ważnych antologiach Biura Literackiego: Poeci na nowy wiek (red. Roman Honet, 2010) oraz Zebrało się śliny (red. Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski, 2016). Pokazują one, że dolnośląski twórca jest jednym z najważniejszych poetów początku XXI wieku i silnie wpływa na rodzące się dykcje poetyckie, zwłaszcza te społecznie i politycznie zaangażowane.
Konrad Góra mieszka w Ligocie Małej i lasach. W wierszach i wywiadach określa się jako anarchista. Od wielu lat aktywnie działa w inicjatywie Jedzenie Zamiast Bomb, a od niedawna współprowadzi festiwal literacki Parzybroda.