Książka Dyckiego pierwszą premierą 2021 roku w Biurze
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki wraca z nowym tomem. Pierwszą premierą Biura Literackiego w 2021 roku będzie Ciało wiersza. To już jedenasta książka laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości opublikowana w oficynie, która od pięciu lat wydaje swoje książki w Stroniu Śląskim.
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki wraca z nowym tomem. Pierwszą premierą Biura Literackiego w 2021 roku będzie Ciało wiersza. To już jedenasta książka laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości oraz Nagrody Literackiej Nike opublikowana w oficynie, która od pięciu lat wydaje swoje książki w Stroniu Śląskim. W nowym, silnie autotematycznym tomie „rzeczywistość zamieszka w chatce/ w jakiej zwykła się gnieździć”. Autor pokaże się nam w ciele wiersza, jedynej formie, co do której ma pewność. Ciało wiersza trafi do księgarń już 11 stycznia.
Zdaniem Piotra Śliwińskiego: „Dycki rozumie swą twórczość jako całość niepodzielną na pojedyncze wiersze, od początku spełnioną, wyposażoną we wszelkie właściwości, a jednocześnie chłonną”. Poeta bywa porównywany do Stanisława Grochowiaka czy Rafała Wojaczka, jego twórczość, w której dochodzi do syntezy tradycji ze współczesną dykcją, czyni go jednym z najważniejszych poetów naszych czasów. Nikt z podobną delikatnością nie odsłaniał czystości samej poezji, nie opisywał w ten sposób nieuchwytności wiersza. Wiele z zajmujących go tematów powraca w Ciele wiersza.
„Wiersze Dyckiego układają się w cykle, wariacje i powtórzenia, kolejne warianty tych samych tematów, lekko zmienione konteksty, powracające w różnych miejscach zdania i frazy” – pisała o poecie Agnieszka Wolny-Hamkało. „Sprawia to wrażenie, jakbyśmy obserwowali ewolucję jakiegoś jednego wiersza. Obsesyjność powracających wątków, którymi z książki na książkę infekują się te wiersze (ukraińskie korzenie, choroba, matka, śmierć, erotyka, poezja), i uparta konsekwencja ich melodyki sprawiają, że traktujemy je jako permanentną opowieść”.
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki urodził się w 1962 roku w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa, przy granicy polsko-ukraińskiej. Został laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Huberta Burdy (2007), dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia (2006 i 2009), Nagrody Literackiej Nike (2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012), którą otrzymał ponownie w 2020 roku za całokształt twórczości. Mieszka w Warszawie.