Laureaci projektów wydawniczych Biura Literackiego 2021
Rozstrzygnięte zostały tegoroczne projekty wydawnicze Biura Literackiego, które od lat towarzyszą festiwalowi Stacja Literatura. To wymyślona przez Artura Bursztę nietypowa forma otwarcia wydawnictwa na poetyckie, prozatorskie i translatorskie propozycje od początkujących autorek i autorów, a także osób, które mają już w swoim dorobku kilka książek.
Rozstrzygnięte zostały tegoroczne projekty wydawnicze Biura Literackiego, które od lat towarzyszą festiwalowi Stacja Literatura. To wymyślona przez Artura Bursztę nietypowa forma otwarcia wydawnictwa na poetyckie, prozatorskie i translatorskie propozycje od początkujących autorek i autorów, a także osób, które mają już w swoim dorobku kilka książek. Dla wielu laureatek i laureatów Pracownie Stacji Literatura stały się przepustką nie tylko do literackiego startu, ale także do zdobycia nagród i wyróżnień. Te najbardziej znane książki, które są efektem projektów Biura Literackiego, to wyróżnione Nagrodą Szymborskiej Animalia Anny Adamowicz i uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy Zakłady holenderskie Radosława Jurczaka.
Nagrodą Silesiusa wyróżnione zostały z kolei tomy: Raport wojenny Agaty Jabłońskiej i Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka. Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego zdobyła za tom Transparty Nina Manel. Aż trzy nominacje za Bestiariusz nowohucki otrzymała w tym roku Elżbieta Łapczyńska. Inne książki nominowane do najważniejszych nagród to: Poza sezonem Michała Domagalskiego, Ikonoklazm Janka Rojewskiego, Wtracenie Przemysława Suchaneckiego, Parkingi podziemne jako miasta spotkań Aleksandra Trojanowskiego i Bosorka Katarzyny Szwedy. Książki z projektów wydawane są także przez innych wydawców poprzez stworzony w zeszłym roku Kolektyw wydawniczy.
Wszystko to sprawia, że z roku na rok do Biura Literackiego napływa coraz więcej zgłoszeń. W tym roku było to blisko czterysta propozycji – najwięcej do organizowanego od 2005 roku „Połowu. Poetyckich debiutów” i po raz drugi w historii tego projektu – „Połowu. Prozatorskich debiutów”. Co warto podkreślić, Pracownie Stacji Literatura są zasadniczą częścią festiwalu, a nie – jak to bywa na innych podobnych imprezach – dodatkiem do programu. Działają po to, żeby wyłaniać autorki i autorów oraz książki, które będą zaprezentowane podczas kolejnych edycji festiwalu. Ta unikalna forma działań sprawia, że festiwal Biura Literackiego nie stawia na uznane, rozpoznawalne, a co za tym idzie – występujące na niemal wszystkich festiwalach osoby, tylko samodzielnie szuka dla siebie nowych poetyckich i prozatorskich głosów.
Laureatkami i laureatami 16. edycji Połowu poetyckiego zostali: Aleksandra BYRSKA, Bartosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA-FERENC. W gronie laureatek i laureatów Połowu prozatorskiego 2021 znalazła się szóstka autorek i autorów: Iwona BASSA, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Marta LIPOWICZ, Barbara FRĄCZYK, Alicja SAWICKA. Poza prezentacjami w Magazynie Literackim biBLioteka, w almanachu oraz na kolejnym festiwalu wszystkie te osoby będą mogły liczyć na udział w przyszłorocznych Pracowniach pierwszej książki poezją i prozą.
W serii Poezje w 2022 roku zadebiutują ubiegłoroczni laureaci Połowu: Tomasz Gromadka (książka Komunizm gówno i może cię kocham) oraz Julian Rosiński (boisko do rzutu młotem. Laureatem projektu Pierwsza książka prozą został Jakub WIŚNIEWSKI (powieść Myja). Swoją drugą książkę w Biurze Literackim (już 29 listopada) wyda Przemysław SUCHANECKI (O). W projekcie Kolejna książka wierszem wyróżnione zostały dwie osoby. Już w grudniu ukaże się tom Zaśpiew Karoliny SAŁDECKIEJ. W lutym przyszłego roku natomiast Biuro opublikuje żywe linie nowe usta Marcina MOKREGO. Laureatką projektu Książka zaangażowana społecznie została Katarzyna Byłów (przekład powieści Marii Popovej Figuring).
Ponadto publikacją w biBLiotece wyróżnionych zostało dwanaście osób: Piotr BORKOWICZ, Łukasz CABAJEWSKI, Wiktoria CHOJNACKA, Anouk HERMAN, Kamil KAWALEC, Łukasz KOSIK, Izabela KWIATKOWSKA, Kinga LUDWIK, Gustaw OWCZARSKI, Barbara SINICA, Viola POMORSKA-YANG i Andrzej WOŹNIAK. Ponadto Biuro Literackie zaoferuje wydawcom poetyckim działającym w ramach Kolektywu wydawniczego oraz poza nim książki dziewięciorga poetek i poetów. Z kolei wydawcom zajmującym się prozą zaproponowanych zostanie siedem najciekawszych powieści i tomów opowiadań.
W tym roku zatem publikację książki Biuro Literackie zaproponowało siedmiu osobom. W dwóch almanachach – poetyckim i prozatorskim – poznamy dwunastkę najciekawszych poetek i poetów, prozaiczek i prozaików przed debiutem książkowym. Publikacją w biBLiotece wyróżniono dwanaście osób. Tym samym dostrzeżono i doceniono łącznie trzydzieści jeden osób. Do udziału w przyszłorocznym festiwalu Biura Literackiego zaproszonych zostało z tego grona osiemnaście autorek i autorów. Dziewiętnastą osobą będzie Krzysztof Chronowski – ubiegłoroczny laureat Pierwszej książki prozą. Jego Nieobecność otworzy zestaw dwudziestu siedmiu książek, jakie przygotowywane są na przyszłoroczną edycję festiwalu.
Nowa edycja projektów wystartuje już 1 października. Ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń będzie 28 lutego 2022 roku. Obok tegorocznych projektów pojawi się także Druga książka prozą. Zmodyfikowana zostanie formuła Książki zaangażowanej społecznie (prawdopodobnie zmieni się nazwa tego projektu). Realizatorzy mają nadzieję, że dojdzie do organizacji przyszłorocznego festiwalu. Pracują nad zmianami, które mają jeszcze bardziej podnieść wartość artystyczną wydarzenia.