Laureaci projektów wydawniczych Biura Literackiego 2021

13/08/2021 Projekty

Roz­strzy­gnię­te zosta­ły tego­rocz­ne pro­jek­ty wydaw­ni­cze Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­re od lat towa­rzy­szą festi­wa­lo­wi Sta­cja Lite­ra­tu­ra. To wymy­ślo­na przez Artu­ra Bursz­tę nie­ty­po­wa for­ma otwar­cia wydaw­nic­twa na poetyc­kie, pro­za­tor­skie i trans­la­tor­skie pro­po­zy­cje od począt­ku­ją­cych auto­rek i auto­rów, a tak­że osób, któ­re mają już w swo­im dorob­ku kil­ka ksią­żek.

 

 

Roz­strzy­gnię­te zosta­ły tego­rocz­ne pro­jek­ty wydaw­ni­cze Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­re od lat towa­rzy­szą festi­wa­lo­wi Sta­cja Lite­ra­tu­ra. To wymy­ślo­na przez Artu­ra Bursz­tę nie­ty­po­wa for­ma otwar­cia wydaw­nic­twa na poetyc­kie, pro­za­tor­skie i trans­la­tor­skie pro­po­zy­cje od począt­ku­ją­cych auto­rek i auto­rów, a tak­że osób, któ­re mają już w swo­im dorob­ku kil­ka ksią­żek. Dla wie­lu lau­re­atek i lau­re­atów Pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra sta­ły się prze­pust­ką nie tyl­ko do lite­rac­kie­go star­tu, ale tak­że do zdo­by­cia nagród i wyróż­nień. Te naj­bar­dziej zna­ne książ­ki, któ­re są efek­tem pro­jek­tów Biu­ra Lite­rac­kie­go, to wyróż­nio­ne Nagro­dą Szym­bor­skiej Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz i uho­no­ro­wa­ne Nagro­dą Lite­rac­ką m.st. War­sza­wy Zakła­dy holen­der­skie Rado­sła­wa Jur­cza­ka.

 

Nagro­dą Sile­siu­sa wyróż­nio­ne zosta­ły z kolei tomy: Raport wojen­ny Aga­ty Jabłoń­skiej i Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka. Nagro­dę Lite­rac­ką Pre­zy­den­ta Mia­sta Bia­łe­go­sto­ku im. W. Kaza­nec­kie­go zdo­by­ła za tom Trans­par­ty Nina Manel. Aż trzy nomi­na­cje za Bestia­riusz nowo­huc­ki otrzy­ma­ła w tym roku Elż­bie­ta Łap­czyń­ska. Inne książ­ki nomi­no­wa­ne do naj­waż­niej­szych nagród to: Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, Iko­no­klazm Jan­ka Rojew­skie­go, Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, Par­kin­gi pod­ziem­ne jako mia­sta spo­tkań Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go i Bosor­ka Kata­rzy­ny Szwe­dy. Książ­ki z pro­jek­tów wyda­wa­ne są tak­że przez innych wydaw­ców poprzez stwo­rzo­ny w zeszłym roku Kolek­tyw wydaw­ni­czy.

 

Wszyst­ko to spra­wia, że z roku na rok do Biu­ra Lite­rac­kie­go napły­wa coraz wię­cej zgło­szeń. W tym roku było to bli­sko czte­ry­sta pro­po­zy­cji – naj­wię­cej do orga­ni­zo­wa­ne­go od 2005 roku „Poło­wu. Poetyc­kich debiu­tów” i po raz dru­gi w histo­rii tego pro­jek­tu – „Poło­wu. Pro­za­tor­skich debiu­tów”. Co war­to pod­kre­ślić, Pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra są zasad­ni­czą czę­ścią festi­wa­lu, a nie – jak to bywa na innych podob­nych impre­zach – dodat­kiem do pro­gra­mu. Dzia­ła­ją po to, żeby wyła­niać autor­ki i auto­rów oraz książ­ki, któ­re będą zapre­zen­to­wa­ne pod­czas kolej­nych edy­cji festi­wa­lu. Ta uni­kal­na for­ma dzia­łań spra­wia, że festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go nie sta­wia na uzna­ne, roz­po­zna­wal­ne, a co za tym idzie – wystę­pu­ją­ce na nie­mal wszyst­kich festi­wa­lach oso­by, tyl­ko samo­dziel­nie szu­ka dla sie­bie nowych poetyc­kich i pro­za­tor­skich gło­sów.

 

Lau­re­at­ka­mi i lau­re­ata­mi 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go zosta­li: Alek­san­dra BYRSKA, Bar­tosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szy­mon KOWALSKI, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA-FERENC. W gro­nie lau­re­atek i lau­re­atów Poło­wu pro­za­tor­skie­go 2021 zna­la­zła się szóst­ka auto­rek i auto­rów: Iwo­na BASSA, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Mar­ta LIPOWICZ, Bar­ba­ra FRĄCZYK, Ali­cja SAWICKA. Poza pre­zen­ta­cja­mi w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka, w alma­na­chu oraz na kolej­nym festi­wa­lu wszyst­kie te oso­by będą mogły liczyć na udział w przy­szło­rocz­nych Pra­cow­niach pierw­szej książ­ki poezją i pro­zą.

 

W serii Poezje w 2022 roku zade­biu­tu­ją ubie­gło­rocz­ni lau­re­aci Poło­wu: Tomasz Gro­mad­ka (książ­ka Komu­nizm gów­no i może cię kocham) oraz Julian Rosiń­ski (boisko do rzu­tu mło­tem. Lau­re­atem pro­jek­tu Pierw­sza książ­ka pro­zą został Jakub WIŚNIEWSKI (powieść Myja). Swo­ją dru­gą książ­kę w Biu­rze Lite­rac­kim (już 29 listo­pa­da) wyda Prze­my­sław SUCHANECKI (O). W pro­jek­cie Kolej­na książ­ka wier­szem wyróż­nio­ne zosta­ły dwie oso­by. Już w grud­niu uka­że się tom Zaśpiew Karo­li­ny SAŁDECKIEJ. W lutym przy­szłe­go roku nato­miast Biu­ro opu­bli­ku­je żywe linie nowe usta Mar­ci­na MOKREGO. Lau­re­at­ką pro­jek­tu Książ­ka zaan­ga­żo­wa­na spo­łecz­nie zosta­ła Kata­rzy­na Byłów (prze­kład powie­ści Marii Popo­vej Figu­ring).

 

Ponad­to publi­ka­cją w biBLio­te­ce wyróż­nio­nych zosta­ło dwa­na­ście osób: Piotr BORKOWICZ, Łukasz CABAJEWSKI, Wik­to­ria CHOJNACKA, Ano­uk HERMAN, Kamil KAWALEC, Łukasz KOSIK, Iza­be­la KWIATKOWSKA, Kin­ga LUDWIK, Gustaw OWCZARSKI, Bar­ba­ra SINICA, Vio­la POMORSKA-YANG i Andrzej WOŹNIAK. Ponad­to Biu­ro Lite­rac­kie zaofe­ru­je wydaw­com poetyc­kim dzia­ła­ją­cym w ramach Kolek­ty­wu wydaw­ni­cze­go oraz poza nim książ­ki dzie­wię­cior­ga poetek i poetów. Z kolei wydaw­com zaj­mu­ją­cym się pro­zą zapro­po­no­wa­nych zosta­nie sie­dem naj­cie­kaw­szych powie­ści i tomów opo­wia­dań.

 

W tym roku zatem publi­ka­cję książ­ki Biu­ro Lite­rac­kie zapro­po­no­wa­ło sied­miu oso­bom. W dwóch alma­na­chach – poetyc­kim i pro­za­tor­skim – pozna­my dwu­nast­kę naj­cie­kaw­szych poetek i poetów, pro­za­iczek i pro­za­ików przed debiu­tem książ­ko­wym. Publi­ka­cją w biBLio­te­ce wyróż­nio­no dwa­na­ście osób. Tym samym dostrze­żo­no i doce­nio­no łącz­nie trzy­dzie­ści jeden osób. Do udzia­łu w przy­szło­rocz­nym festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go zapro­szo­nych zosta­ło z tego gro­na osiem­na­ście auto­rek i auto­rów. Dzie­więt­na­stą oso­bą będzie Krzysz­tof Chro­now­ski – ubie­gło­rocz­ny lau­re­at Pierw­szej książ­ki pro­zą. Jego Nie­obec­ność otwo­rzy zestaw dwu­dzie­stu sied­miu ksią­żek, jakie przy­go­to­wy­wa­ne są na przy­szło­rocz­ną edy­cję festi­wa­lu.

 

Nowa edy­cja pro­jek­tów wystar­tu­je już 1 paź­dzier­ni­ka. Ostat­nim dniem przyj­mo­wa­nia zgło­szeń będzie 28 lute­go 2022 roku. Obok tego­rocz­nych pro­jek­tów poja­wi się tak­że Dru­ga książ­ka pro­zą. Zmo­dy­fi­ko­wa­na zosta­nie for­mu­ła Książ­ki zaan­ga­żo­wa­nej spo­łecz­nie (praw­do­po­dob­nie zmie­ni się nazwa tego pro­jek­tu). Reali­za­to­rzy mają nadzie­ję, że doj­dzie do orga­ni­za­cji przy­szło­rocz­ne­go festi­wa­lu. Pra­cu­ją nad zmia­na­mi, któ­re mają jesz­cze bar­dziej pod­nieść war­tość arty­stycz­ną wyda­rze­nia.

 

Inne wiadomości z kategorii