Łukasz JAROSZ: Soma
Debiutancka książka Łukasza Jarosza po raz pierwszy ukazała się dziesięć lat temu. Poeta zdążył już od tego czasu wydać kolejnych osiem tomów poetyckich, zostać laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013), a przy tym wszystkim stał się jednym z najciekawszych głosów pokolenia debiutującego w ostatniej dekadzie. Soma jest kolejną książką, po niedawno wznowionym tomie China shipping Justyny Bargielskiej, którą Biuro Lierackie przypomina w formie elektronicznej.
Od hipnotyzujących opowieści Jarosza nie sposób się oderwać, wprawiają one czytelnika już od pierwszego przeczytanego wersu, jak zauważał niegdyś Piotr Kępiński, w swoisty rodzaj transu, niejako obezwładniając dojrzałością frazy i poetycką wyobraźnią. Poeta nieustannie, ale mimo wszystko nienachalnie, wraca do dwóch tematów, jednego zapowiadanego już przez tytuł, drugiego – przez motto z opowiadania Płatonowa – do ciała (somy) i śmierci.
Mocno osadzone w rzeczywistości, wiersze trzymają się jej kurczowo, Jarosz nie zajmuje się „budowaniem schodów abstrakcji”, chwyta detal, jakieś wydarzenie z życia, przekształca je wreszcie i oddaje czytelnikowi pełną wymownych obrazów historię, krótką scenkę rodzajową z tego i z tamtego świata. Przy tym wszystkim udaje mu się nie popaść w patos, w nadmierną przesadę, każda linijka, każdy wers są na swoim, jedynym w rodzaju, miejscu.
Krytycy wielokrotnie zauważali dojrzałość tego debiutu, Inga Iwasiów, zastanawiając się nad jej źródłem, pisała, że „może poetycką trafność osiąga poeta dzięki temu, że nie lamentuje ani nad zbędnością słów, ani nad przemijalnością życia? Ani pisania, ani przeżywania nie traktuje jako posłannictwa. I nie buntuje się przeciw temu, że jednak pisze”. I choć to pytanie zostaje właściwie bez odpowiedzi, wystarczy sięgnąć po wiersze i samemu spróbować jej udzielić.
Łukasz Jarosz to poeta, wokalista zespołu Lesers Band. W Biurze Literackim ukazały się cztery jego książki poetyckie, ostatnio opublikował tom Kardonia i Faber (2015). W kolejnym numerze biBLioteki na czytelników czekać będzie m.in. fragment książki, rozmowa z poetą oraz autorski komentarz do jednego z wierszy. Somę, która po raz pierwszy ukazała się w roku 2006, można już nabyć w internetowej księgarni poezjem.pl w formie e‑booka.