Łukasz JAROSZ: Stopień pokrewieństwa
Laureat Nagrody im. W. Szymborskiej Łukasz Jarosz powraca z nową książką. Po wydanych przed rokiem wierszach zebranych Święto żywych (2006–2016) ukazuje się właśnie Stopień pokrewieństwa.
Laureat Nagrody im. W. Szymborskiej Łukasz Jarosz powraca z nową książką. Po wydanych przed rokiem wierszach zebranych Święto żywych (2006–2016) ukazuje się właśnie Stopień pokrewieństwa. Okładkę tomu opublikowanego w Biurze Literackim zdobi rysunek wykonany przez Zdzisława Beksińskiego.
„W żadnym dotychczasowym tomie nie dostrzegłam aż tak pogłębionego studium samotności człowieka” – mówi o książce Karina Stempel. Łukasz Jarosz odpowiada: „Czuję obcość wobec świata, wobec przyrody, wobec siebie, swojego ciała. Nadal nie wiem, jak poradzić sobie z życiem, co zrobić ze śmiercią”.
Zdaniem Stempel Stopień pokrewieństwa „to książka o sile pamięci. Jej moc ocala i tworzy światy, a nawet zdaje się przeczyć prawidłom czasu”. „Mam dobrą pamięć – odpowiada Jarosz – dużo piszę o tym, co przeżyłem, często piszę o tym szczegółowo. Zatem wydaje mi się, że pamięć ma wartość literacką, niepamięć – ideową, życiową”.
„Sztuka chce kompensować stracony czas, utracony raj” – pisze Jarosz w biBLiotece w komentarzu do wiersza „Wyjście”. „To bardzo źle, że to, co się kiedyś zrobiło, rzutuje na całe późniejsze życie, to źle, że nic już tego nie zmieni: ani tysiące zapisanych nut, ani setki wierszy. Starajmy się mimo wszystko żyć szczęśliwie, umierajmy pogodzeni z próżnią”.
„Książka Jarosza jest smutna i prawdziwa, a więc piękna” – dodaje Karina Stempel. „Ale jeśli ktoś szuka w poezji pocieszenia, znajdzie je z pewnością również tutaj, choćby w następującej konstatacji: nie masz punktu oparcia i żadnej pewności; nie wiesz, kim jesteś i dokąd zmierzasz, ale skoro potrafisz coś odczuwać, rób to. Na przykład kochaj”.
Łukasz Jarosz to poeta i muzyk. Jest autorem dziesięciu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012), Świat fizyczny (2014), La forza delle cose (2015, wydanie trójjęzyczne – polski, włoski, angielski), Kardonia i Faber (2015), Święto żywych (2016).
Soma została wyróżniona I nagrodą w „Konkursie Młodych Twórców im. Witolda Gombrowicza” Fundacji Kultury oraz otrzymała nagrodę Złoty Środek Poezji (2007). Pełna krew została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej (2013), Świat fizyczny oraz Kardonia i Faber były nominowane do Nagrody Literackiej Nike.