Marlena NIEMIEC: cierpkie
44 książkowy debiut w Biurze Literackim stał się właśnie faktem. Do księgarń w całej Polsce trafił tom cierpkie, którego autorką jest Marlena Niemiec.
44 książkowy debiut w Biurze Literackim stał się właśnie faktem. Do księgarń w całej Polsce trafił tom cierpkie, którego autorką jest Marlena Niemiec. Wiersze dotkliwe, oblepiające, haptyczne, ranliwe i omszałe, a jednocześnie dynamiczne aż do bezdechu. Bezustannie gdzieś biegną, przed czymś uciekają lub za czymś gonią, bezwstydnie wystawiają się na pastwę, a po chwili wyrywają się panicznym zrywem ze szlufek i sprzączek.
Z neomaterialistyczną werwą grają na wszystkich zmysłach: zapadają się w mokre podłoże i w stratygraficzne szczeliny, brodzą w podejrzanej materii, ale nigdy nie bredzą, bo niesamowity jest u tej autorki balans między organicznością a precyzją słowa. Stawką poetki staje się też człowiek – mierzący się ze zwichniętą czasoprzestrzenią i płynnymi perspektywami podmiotowymi, zamieniający się w zombie, rozpadający się – w duchu Deleuze’a i Braidotti – w sforę, w tkankę, w pyłek, w nic.
Rozmowę w Magazynie Literackim biBLioteka z autorką przeprowadza Wojciech Kopeć. Marlena Niemiec mówi w niej m.in.: „Być może podmiotka w tych wierszach wędruje mniej niż świat, który ją otacza. I to jego zmienność jest większa niż zmienność położenia podmiotki, a być może to poszarpany świat wewnątrz niej samej wiruje na tyle mocno, że wytwarza się wrażenie ruchu również poza jego obrębem”.
O książce jako pierwszy pisze Jakub Skurtys: „Jest w wierszach poetki piętrowe, tektoniczne wręcz ujęcie warstwowości, sugerujące wertykalny ruch w głąb, który nie jest zagłębianiem się w sens ani zgłębianiem go, tylko rodzajem eksploracji i penetracji materii, czasem opadania, a czasem wkopywania, digging – zmagania się z oporem (na zasadzie alternatywny mamy też substancjalne wejście w głąb jako rozpuszczenie, dyfuzję).
Marlena Niemiec urodziła się w 1997 roku. Jest poetką, absolwentką polonistyki o specjalności antropologiczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikowała w Wizjach, Helikopterze i Stonerze Polskim. Jest laureatką XL Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. H. Poświatowskiej, 14. edycji Połowu oraz Pracowni pierwszej książki wierszem 2022. Należy do Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry.