Marlena NIEMIEC: cierpkie

28/11/2022 Premiery

44 książ­ko­wy debiut w Biu­rze Lite­rac­kim stał się wła­śnie fak­tem. Do księ­garń w całej Pol­sce tra­fił tom cierp­kie, któ­re­go autor­ką jest Mar­le­na Nie­miec.

 

 

44 książ­ko­wy debiut w Biu­rze Lite­rac­kim stał się wła­śnie fak­tem. Do księ­garń w całej Pol­sce tra­fił tom cierp­kie, któ­re­go autor­ką jest Mar­le­na Nie­miec. Wier­sze dotkli­we, oble­pia­ją­ce, hap­tycz­ne, ran­li­we i omsza­łe, a jed­no­cze­śnie dyna­micz­ne aż do bez­de­chu. Bez­u­stan­nie gdzieś bie­gną, przed czymś ucie­ka­ją lub za czymś gonią, bez­wstyd­nie wysta­wia­ją się na pastwę, a po chwi­li wyry­wa­ją się panicz­nym zry­wem ze szlu­fek i sprzą­czek.

 

Z neo­ma­te­ria­li­stycz­ną werwą gra­ją na wszyst­kich zmy­słach: zapa­da­ją się w mokre pod­ło­że i w stra­ty­gra­ficz­ne szcze­li­ny, bro­dzą w podej­rza­nej mate­rii, ale nigdy nie bre­dzą, bo nie­sa­mo­wi­ty jest u tej autor­ki balans mię­dzy orga­nicz­no­ścią a pre­cy­zją sło­wa. Staw­ką poet­ki sta­je się też czło­wiek – mie­rzą­cy się ze zwich­nię­tą cza­so­prze­strze­nią i płyn­ny­mi per­spek­ty­wa­mi pod­mio­to­wy­mi, zamie­nia­ją­cy się w zom­bie, roz­pa­da­ją­cy się – w duchu Deleuze’a i Bra­idot­ti – w sfo­rę, w tkan­kę, w pyłek, w nic.

 

Roz­mo­wę w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka z autor­ką prze­pro­wa­dza Woj­ciech Kopeć. Mar­le­na Nie­miec mówi w niej m.in.: „Być może pod­miot­ka w tych wier­szach wędru­je mniej niż świat, któ­ry ją ota­cza. I to jego zmien­ność jest więk­sza niż zmien­ność poło­że­nia pod­miot­ki, a być może to poszar­pa­ny świat wewnątrz niej samej wiru­je na tyle moc­no, że wytwa­rza się wra­że­nie ruchu rów­nież poza jego obrę­bem”.

 

O książ­ce jako pierw­szy pisze Jakub Skur­tys: „Jest w wier­szach poet­ki pię­tro­we, tek­to­nicz­ne wręcz uję­cie war­stwo­wo­ści, suge­ru­ją­ce wer­ty­kal­ny ruch w głąb, któ­ry nie jest zagłę­bia­niem się w sens ani zgłę­bia­niem go, tyl­ko rodza­jem eks­plo­ra­cji i pene­tra­cji mate­rii, cza­sem opa­da­nia, a cza­sem wko­py­wa­nia, dig­ging – zma­ga­nia się z opo­rem (na zasa­dzie alter­na­tyw­ny mamy też sub­stan­cjal­ne wej­ście w głąb jako roz­pusz­cze­nie, dyfu­zję).

 

Mar­le­na Nie­miec uro­dzi­ła się w 1997 roku. Jest poet­ką, absol­went­ką polo­ni­sty­ki o spe­cjal­no­ści antro­po­lo­gicz­no-kul­tu­ro­wej na Uni­wer­sy­te­cie Jagiel­loń­skim w Kra­ko­wie. Publi­ko­wa­ła w Wizjach, Heli­kop­te­rze i Sto­ne­rze Pol­skim. Jest lau­re­at­ką XL Ogól­no­pol­skie­go Kon­kur­su Poetyc­kie­go im. H. Poświa­tow­skiej, 14. edy­cji Poło­wu oraz Pra­cow­ni pierw­szej książ­ki wier­szem 2022. Nale­ży do Kra­kow­skiej Szko­ły Poezji im. A. Fre­dry.

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • o książce Jeden z większych rewersów Roz­mo­wa Woj­cie­cha Kop­cia z Mar­le­ną Nie­miec towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku. więcej
  • POEZJE cierpkie Frag­men­ty książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku. więcej
  • zapowiedzi książek cierpkie Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku. więcej