Międzynarodowa Stacji Literatura 23
Laureatka Pulitzera Rae Armantrout oraz palestyńsko-islandzki poeta i prozaik Mazen Maarouf to główni goście tegorocznej Stacji Literatura 23.
Laureatka Pulitzera Rae Armantrout oraz palestyńsko-islandzki poeta i prozaik Mazen Maarouf to główni goście tegorocznej Stacji Literatura 23. Oprócz nich w Stroniu Śląskim zabrzmią prozy Nicka Cave’a i Boba Dylana oraz wiersze autorów z antologii „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego”, w tym takich poetów jak: Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Nuala Ni Dhomhnaill, Brian Patten, Craig Raine, Christopher Reid, Stephen Romer, Charles Simic, Raymond Souster, Charles Tomlinson, Derek Walcott. Międzynarodowy zestaw gości uzupełniają: Vera Michalski-Hoffmann, Marcel Benčík, Anna Kövecses i Radek Pokorný – uczestnicy Europejskiego Forum Literackiego.
Mazen Maarouf to czternasty autor prezentowany w Stroniu Śląskim w ramach projektu Nowe głosy z Europy. Jest pisarzem, poetą, tłumaczem i dziennikarzem. Urodził się w Bejrucie w rodzinie palestyńskich uchodźców, którzy musieli uciekać z Tal el-Zaatar na początku libańskiej wojny domowej. Opublikował trzy zbiory poezji, które zostały już przetłumaczone na kilka języków. W 2015 roku wydał świetnie przyjęty debiutancki zbiór opowiadań Dowcipy dla strzelców. Oprócz tego pisze recenzje oraz tłumaczy na język arabski. Mieszka w Reykjaviku i Bejrucie. To kolejny po Hasanie Blasimie – autorze wydanego w Biurze Literackim zbioru opowiadań Szaleniec z Placu Wolności – twórca z tego obszaru językowego, który odwiedza najstarszy festiwal literacki w Polsce.
Rae Armantrout to jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich, laureatka Nagrody Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Kojarzy się ją przede wszystkim z ruchem poetyckim L=A=N=G=U=A=G=E, który, uformowany pierwotnie w regionie San Francisco, okazał się jednym z najbardziej wpływowych zjawisk poetyckich w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. Z okazji przyjazdu Biuro Literackie wyda jej wybór wierszy Ciemna materia w przekładzie Kacpra Bartczaka. To dwudziesta „amerykańska” książka wydawnictwa, a sama poetka dołączy do grona znakomitych twórców zza oceanu, takich jak Laurie Anderson, Jorie Graham, August Kleinzahler czy Edmund White.
W tym roku wsparcia finansowego organizowanemu od 1996 roku festiwalowi Biura Literackiego udzieliły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja im. Jana Michalskiego, Unia Europejska we współpracy z Literature Across Frontiers w ramach projektu „Literary Europe Live Plus” współfinansowanego przez program „Kreatywna Europa”, Fundusz Wyszehradzki oraz gmina Stronie Śląskie. Partnerami wydarzenia są CETiK w Stroniu Śląskim oraz Czarna Góra Resort. Impreza zaplanowana została między 13 a 15 września w starej stacji kolejowej w Stroniu Śląskim oraz w Siennej w Aparthotelu. Hasłem wydarzenia jest cytat z piosenki Boba Dylana: „Czasy nadchodzą nowe”.
Zobacz stronę festiwalu
Odwiedź profil wydarzenia
Wydarzenie z udziałem Mazena Maarufa realizowano w ramach projektu Literary Europe Live Plus współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” we współpracy z Literature Across Frontiers.