Międzynarodowa Stacji Literatura 23

Lau­re­at­ka Pulit­ze­ra Rae Arman­tro­ut oraz pale­styń­sko-islandz­ki poeta i pro­za­ik Mazen Maaro­uf to głów­ni goście tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23.

 

BL_Img_2018.08.02_Jezyki_obce_w_Stacji_Literatura__www_top

 

Lau­re­at­ka Pulit­ze­ra Rae Arman­tro­ut oraz pale­styń­sko-islandz­ki poeta i pro­za­ik Mazen Maaro­uf to głów­ni goście tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23. Oprócz nich w Stro­niu Ślą­skim zabrzmią pro­zy Nic­ka Cave’a i Boba Dyla­na oraz wier­sze auto­rów z anto­lo­gii „100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go”, w tym takich poetów jak: Seamus Heaney, Jac­kie Kay, Phi­lip Lar­kin, Mal­colm Low­ry, Nuala Ni Dhomh­na­ill, Brian Pat­ten, Cra­ig Raine, Chri­sto­pher Reid, Ste­phen Romer, Char­les Simic, Ray­mond Souster, Char­les Tom­lin­son, Derek Wal­cott. Mię­dzy­na­ro­do­wy zestaw gości uzu­peł­nia­ją: Vera Michal­ski-Hof­f­mann, Mar­cel Benčík, Anna Kövec­ses i Radek Pokor­ný – uczest­ni­cy Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go.

 

Mazen Maaro­uf to czter­na­sty autor pre­zen­to­wa­ny w Stro­niu Ślą­skim w ramach pro­jek­tu Nowe gło­sy z Euro­py. Jest pisa­rzem, poetą, tłu­ma­czem i dzien­ni­ka­rzem. Uro­dził się w Bej­ru­cie w rodzi­nie pale­styń­skich uchodź­ców, któ­rzy musie­li ucie­kać z Tal el-Zaatar na począt­ku libań­skiej woj­ny domo­wej. Opu­bli­ko­wał trzy zbio­ry poezji, któ­re zosta­ły już prze­tłu­ma­czo­ne na kil­ka języ­ków. W 2015 roku wydał świet­nie przy­ję­ty debiu­tanc­ki zbiór opo­wia­dań Dow­ci­py dla strzel­ców. Oprócz tego pisze recen­zje oraz tłu­ma­czy na język arab­ski. Miesz­ka w Rey­kja­vi­ku i Bej­ru­cie. To kolej­ny po Hasa­nie Bla­si­mie – auto­rze wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim zbio­ru opo­wia­dań Sza­le­niec z Pla­cu Wol­no­ści – twór­ca z tego obsza­ru języ­ko­we­go, któ­ry odwie­dza naj­star­szy festi­wal lite­rac­ki w Pol­sce.

 

Rae Arman­tro­ut to jed­na z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych współ­cze­snych poetek ame­ry­kań­skich, lau­re­at­ka Nagro­dy Pulit­ze­ra oraz Natio­nal Book Cri­tics Circ­le Award. Koja­rzy się ją przede wszyst­kim z ruchem poetyc­kim L=A=N=G=U=A=G=E, któ­ry, ufor­mo­wa­ny pier­wot­nie w regio­nie San Fran­ci­sco, oka­zał się jed­nym z naj­bar­dziej wpły­wo­wych zja­wisk poetyc­kich w Sta­nach Zjed­no­czo­nych pod koniec XX wie­ku. Z oka­zji przy­jaz­du Biu­ro Lite­rac­kie wyda jej wybór wier­szy Ciem­na mate­ria w prze­kła­dzie Kac­pra Bart­cza­ka. To dwu­dzie­sta „ame­ry­kań­ska” książ­ka wydaw­nic­twa, a sama poet­ka dołą­czy do gro­na zna­ko­mi­tych twór­ców zza oce­anu, takich jak Lau­rie Ander­son, Jorie Gra­ham, August Kle­in­zah­ler czy Edmund Whi­te.

 

W tym roku wspar­cia finan­so­we­go orga­ni­zo­wa­ne­mu od 1996 roku festi­wa­lo­wi Biu­ra Lite­rac­kie­go udzie­li­ły: Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Fun­da­cja im. Jana Michal­skie­go, Unia Euro­pej­ska we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers w ramach pro­jek­tu „Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus” współ­fi­nan­so­wa­ne­go przez pro­gram „Kre­atyw­na Euro­pa”, Fun­dusz Wyszeh­radz­ki oraz gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi wyda­rze­nia są CETiK w Stro­niu Ślą­skim oraz Czar­na Góra Resort. Impre­za zapla­no­wa­na zosta­ła mię­dzy 13 a 15 wrze­śnia w sta­rej sta­cji kole­jo­wej w Stro­niu Ślą­skim oraz w Sien­nej w Apar­tho­te­lu. Hasłem wyda­rze­nia jest cytat z pio­sen­ki Boba Dyla­na: „Cza­sy nad­cho­dzą nowe”.

 

 

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

https://bit.ly/2Hs757X

 

Wyda­rze­nie z udzia­łem Maze­na Maaru­fa reali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus współ­fi­nan­so­wa­ne­go w ramach pro­gra­mu Unii Euro­pej­skiej „Kre­atyw­na Euro­pa” we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers.

belka_1

Inne wiadomości z kategorii