Nagradzana Magnetyczna góra już w lipcu w Biurze Literackim
Już w lipcu tego roku w Biurze Literackim ukaże się wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką Magnetyczna góra Réki Mán-Várhegyi. Książkę przełożyła Elżbieta Sobolewska.
Z okazji dwudziestopięciolecia działalności Biuro Literackie uruchamia serię „Nowe prozatorskie głosy z Europy”. Rozwija ona realizowany od 2016 roku w ramach festiwalu Stacja Literatura projekt, w ramach którego polscy czytelnicy poznają najciekawszych nowych twórców europejskich rekomendowanych przez cenione festiwale, instytucje i wydawców ze starego kontynentu, z jakimi festiwal Biura Literackiego działa w ramach międzynarodowych sieci współpracy.
Pierwszą książką, która ukaże się już w lipcu tego roku, będzie wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką. Magnetyczna góra Réki Mán-Várhegyi. Przełożyła ją Elżbieta Sobolewska, laureatka nagrody Angelus za tłumaczenie „Pamięci” Pétera Nádasa. W swojej pełnej ironii powieści węgierska prozaiczka stawia wiele pytań związanych z kobiecą tożsamością, ale także odpowiedzialnością intelektualistów.
Śledząc zmaganie się głównych pohaterów (Enikő – trzydziestokilkuletniej feministki i socjolożki, Tamása – gwiazdy wśród uniwersyteckich wykładowców, a także studentki Réki pochodzącej z komunistycznego osiedla), czytelnik obserwuje przekrój współczesnego społeczeństwa węgierskiego – z jego szczególnymi środowiskami, historią, uprzedzeniami i wyzwaniami, przed jakimi stoi. Od lewicowych liberalnych intelektualistów i rodzin arystokratycznych po mniejszości i grupy dyskryminowane.
Urodzona w 1979 roku Réka Mán-Várhegyi spędziła dzieciństwo w Târgu Mureș w Rumunii. Po upadku reżimu komunistycznego w 1990 roku przeprowadziła się na Węgry, a od 1992 roku ma węgierskie obywatelstwo. Studiowała nauki społeczne, specjalizując się w etnologii i badaniach nad mniejszościami, od wielu lat pracuje jednak jako redaktorka książek dla dzieci. Obecnie mieszka w Budapeszcie.
Jej pierwszy zbiór opowiadań Boldogtalanság az Auróra-telepen (2014, polski tytuł: Nieszczęście na osiedlu Aurora) został przez krytykę okrzyknięty niezwykle dojrzałym debiutem. Autorka ma też w dorobku dwie książki dla dzieci i jedną dla młodzieży. Jest laureatką Nagrody Literackiej JAKkendő (2013), Stypendium Literackiego Pétera Horvátha (2015) i Nagrody Literackiej Tibora Déryego (2018).
Autorka wraz z premierową książką zagości na tegorocznej Stacji Literatura 25, która została zaplanowana między 10 a 13 września 2020 roku w Stroniu Śląskim i Siennej. Wydanie książki zostało wsparte przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, a także Muzeum Petőfiego z Budapesztu.