Wiersz i opowiadanie doraźne 2019: Nie gódź się

Tego­rocz­nym moty­wem prze­wod­nim „Naro­do­we­go pisa­nia wier­szy i opo­wia­dań” jest fra­za „Nie gódź się” pocho­dzą­ca z wier­sza Pat­ti Smith „Radio Bag­dad”.

 

BL Img 2019.05.21 W ten weekend Narodowe pisanie wierszy i opowiadan__www_top

 

Przed rokiem w trak­cie Sta­cji Lite­ra­tu­ra przy­wo­ły­wa­li­śmy wiersz Boba Dyla­na „Cza­sy nad­cho­dzą nowe”, któ­ry zno­wu po pięć­dzie­się­ciu latach oka­zał się wyjąt­ko­wo aktu­al­ny, bo „daw­ny ład sta­je na gło­wie”, „świat nie myśli już jed­na­ko­wo” i „wszyst­ko jest do bitwy goto­we”. Prze­ko­ny­wa­li­śmy uczest­ni­ków naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce: „daj­cie porwać się”, bo ina­czej „jeste­ście bez szans”. Teraz gło­śno woła­my „Nie gódź się”!

 

„Radio Bag­dad” Pat­ti Smith powsta­ło w 2003 roku w odpo­wie­dzi na akcję mili­tar­ną wojsk NATO na rzą­dzo­ny przez Sad­da­ma Husaj­na Irak. Pio­sen­ka jest sprze­ci­wem wobec „bar­ba­rzyń­skich wojsk dep­czą­cych wspa­nia­łą tra­dy­cję Bag­da­du, mia­sta uczo­nych i arty­stów”. Chce­my, by liczą­cy 145 lini­jek tekst zain­spi­ro­wał współ­cze­snych twór­ców – poetów, ale tak­że pro­za­ików – do napi­sa­nia wier­sza lub opo­wia­da­nia doraź­ne­go 2019.

 

Cze­ka­my na tek­sty, któ­re będą „instruk­cją mówie­nia nie” prze­mo­cy fizycz­nej i psy­chicz­nej. Nie­zgo­dą na świat, w któ­rym jest tyle wyklu­cza­nych i prze­śla­do­wa­nych grup i mniej­szo­ści. Sprze­ci­wem wobec hej­tu, poni­ża­nia, nie­to­le­ran­cji i łama­nia praw. Wyzy­sku i wyko­rzy­sty­wa­nia. Nisz­cze­nia i gło­du. Aktów ter­ro­ru i wojen. „Nie gódź się z bliź­nie­go nie­do­lą, nie gódź się z bliź­nie­go nie­do­wła­dem” – śpie­wa Pat­ti Smith i woła „wycią­gnij dłoń”. Spró­buj­my i my.

 

Na wier­sze i opo­wia­da­nia, któ­re nie powin­ny prze­kro­czyć 2960 zna­ków ze spa­cja­mi (czy­li tyle, ile dokład­nie ma „Radio Bag­dad”), cze­ka­my w pią­tek, sobo­tę i nie­dzie­lę do godzi­ny 23:59. Goto­wy tekst musi powstać w ten week­end i obo­wiąz­ko­wo posia­dać odwo­ła­nia (cytat, news albo powszech­nie zna­ny fakt) do wyda­rze­nia lub wyda­rzeń, któ­re zaist­nie­ją wyłącz­nie 24, 25 lub 26 maja 2019 roku. Brak takie­go odwo­ła­nia będzie pod­sta­wą do nie­do­pusz­cze­nia tek­stu do udzia­łu w kon­kur­sie.

 

Naj­lep­sze utwo­ry uka­żą się w spe­cjal­nej publi­ka­cji (wyda­nej w for­mie papie­ro­we­go alma­na­chu), a zwy­cięz­cę kon­kur­su pozna­my pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej, gdzie 12, 13 i 14 wrze­śnia fina­li­ści kon­kur­su będą czy­tać wyróż­nio­ne tek­sty. Lau­re­at „Naro­do­we­go pisa­nia wier­szy i opo­wia­dań 2019” otrzy­ma m.in. nagro­dę ufun­do­wa­ną przez spon­so­ra kon­kur­su – Czar­ną Górę Resort (bez­płat­ny week­end w Apar­tho­te­lu w Sien­nej).

 

Zgło­sze­nia (od począt­ku­ją­cych, ale tak­że uzna­nych poetów oraz pro­za­ików pra­gną­cych wziąć udział w kon­kur­sie) przyj­mo­wa­ne są poprzez spe­cjal­ny For­mu­larz od 24 do 26 maja (do godzi­ny 23:59). Oso­by posia­da­ją­ce pro­fil na face­bo­oku pro­szo­ne są o dołą­cze­nie do wyda­rze­nia: Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24, gdzie przez cały week­end publi­ko­wa­ne będą naj­śwież­sze infor­ma­cje o prze­bie­gu kon­kur­su.

 

Orga­ni­za­to­rem kon­kur­su jest Biu­ro Lite­rac­kie. Festi­wal Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 oby­wa się dzię­ki finan­so­we­mu wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go.

 

Prze­czy­taj wiersz „Radio Bag­dad” Pat­ti Smith

 

For­mu­larz

 

Prze­czy­taj wyróż­nio­ne w ubie­gło­rocz­nej edy­cji kon­kur­su tek­sty nastę­pu­ją­cych auto­rów: Jaku­ba Głu­sza­ka, Paw­ła Har­len­de­ra, Aglai Jan­czak, Jaku­ba Pszo­nia­ka, Anto­ni­ny Mał­go­rza­ty Tosiek i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go

 

Prze­czy­taj wier­sze zna­nych pol­skich poetów (Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Joan­ny Muel­ler, Karo­la Mali­szew­skie­go, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Zbi­gnie­wa Mache­ja) napi­sa­ne 4 czerw­ca 2018 roku

Inne wiadomości z kategorii