Nina Manel zadebiutuje w Biurze Literackim tomem „Transparty”
Biuro Literackie przygotowuje kolejny debiut poetycki. To książka Transparty związanej z krakowskim środowiskiem literackim Niny Manel.
Biuro Literackie przygotowuje kolejny debiut poetycki. To książka Transparty związanej z krakowskim środowiskiem literackim Niny Manel. Tom ukazuje się jako efekt wyjątkowo skutecznego projektu wydawniczego Pierwsza książka (realizowanego przy okazji festiwalu Stacja Literatura od 2017 roku), dzięki któremu polscy czytelnicy mogli poznać literackie talenty: Agaty Jabłońskiej (Nagroda Silesius i nominacja do Gdyni), Michała Domagalskiego (nominacja do Silesiusa), Jana Rojewskiego (nominacje do Gdyni i Silesiusa) oraz Jakuba Pszoniaka (jego tom ukazał się kilka tygodni temu).
Na marginesie debiutanckiego zestawu Niny Manel opublikowanego w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2017 Marta Podgórnik zanotowała: „Wyczytałam świat dojmująco intymny, taki, w którym spalilibyście się ze wstydu, potrąciwszy filiżankę z niedopitą mokką. Dobrze, że mikroskop i zestaw z odczynnikami zostawiłam w domu. Nina – Monika – ma wszystko, czego potrzeba wschodzącej na firmamencie (na potrzeby krytycznoliterackie i społeczne/społecznościowe) poetessie. Jednak Autorka jest przede wszystkim pisarką. Zapadającą w pamięć, niepodrabialną. Dojrzałą, wiarygodną i piekielnie utalentowaną”.
W rozmowie opublikowanej wówczas w biBLiotece autorka mówiła m.in.: „Nie mam humanistycznego wykształcenia, więc korzystam ze słownika umysłowego, który posiadam. W gimnazjum moim ulubionym przedmiotem była chemia. Możliwość zapisania całej charakterystyki substancji o długiej nazwie w postaci trzyliterowego wzoru jest niesamowita. Chciałabym osiągnąć kiedyś taki stopień wysycenia każdej litery treścią, w wierszu”. W innym miejscu dodaje: „Korzystam z grajdołka, w jakim czuję się dobrze. Nie wszystko złoto, co się świeci, zgadza się; ale i nie wszystko plastik”.
Nina Manel urodziła się w Lublinie. Na co dzień jest neurokognitywistką, zajmuje się neuroplastycznością i przekaźnictwem biochemicznym układu nerwowego. Została wyróżniona w konkursie na sztukę teatralną „Szukamy polskiego Szekspira”. Mieszka w Krakowie. Jej książka, której redaktorką jest Marta Podgórnik, to dwudziesty trzeci debiut w Biurze Literackim. Autorka zaprezentuje ją podczas Stacji Literatura 24 w piątek 13 września podczas wieczoru autorskiego wraz z trójką uznanych już poetów: Kacprem Bartczakiem, Romanem Honetem i Bianką Rolando.