Obcy astronom w Toruniu

04/12/2018 Wydarzenia

15 grud­nia o godzi­nie 12:00 w ramach Dni Grze­go­rza Cie­chow­skie­go w Dwo­rze Artu­sa w Toru­niu spe­cjal­ne wyda­rze­nie z oka­zji wyda­nia książ­ki Obcy astro­nom, w któ­rym wezmą udział Anna Skro­bi­szew­ska i Rafał Sko­niecz­ny. Spo­tka­nie popro­wa­dzi Artur Bursz­ta. Zapra­sza­ją wydaw­ca książ­ki Biu­ro Lite­rac­kie, Mia­sto Toruń oraz Dwór Artu­sa.

 

BL Info 2018.12.04 Obcy astronom w Toruniu__www_top

 

15 grud­nia o godzi­nie 12:00 w ramach Dni Grze­go­rza Cie­chow­skie­go w Dwo­rze Artu­sa w Toru­niu spe­cjal­ne wyda­rze­nie z oka­zji wyda­nia książ­ki Obcy astro­nom, w któ­rym wezmą udział Anna Skro­bi­szew­ska i Rafał Sko­niecz­ny. Spo­tka­nie popro­wa­dzi Artur Bursz­ta. Zapra­sza­ją wydaw­ca książ­ki Biu­ro Lite­rac­kie, Mia­sto Toruń oraz Dwór Artu­sa.

 

W liczą­cym 364 stro­ny Obcym astro­no­mie Grze­go­rza Cie­chow­skie­go, któ­ry został wyda­ny w serii „Pio­sen­ki na papie­rze”, zna­la­zły się 153 tek­sty, z cze­go sie­dem nigdy nie zosta­ło zre­ali­zo­wa­nych przez Repu­bli­kę i Oby­wa­te­la G.C. 20 pio­se­nek zapre­zen­to­wa­no w for­mie maszy­no­pi­sów (w pierw­szych latach Cie­chow­ski tak zapi­sy­wał swo­je tek­sty) oraz ręko­pi­sów.

 

Nie­któ­re z zamiesz­czo­nych pio­se­nek zapre­zen­to­wa­no od wer­sji wstęp­nej po koń­co­wą, ogry­wa­ną na pró­bach. Całość uzu­peł­nia 15 por­tre­tów wyko­na­nych przez Andrze­ja Świe­tli­ka (w tym bli­sko poło­wa była dotąd nie­zna­na). Tom zawie­ra też alfa­be­tycz­ny spis tek­stów, płyt i utwo­rów, obszer­ne posło­wie oraz notę przy­bli­ża­ją­cą pocho­dze­nie zamiesz­czo­nych mate­ria­łów.

 

„Na począt­ku zawsze jest impuls muzycz­ny, sło­wa dopi­su­ję do zaaran­żo­wa­nej już muzy­ki” – mówił w jed­nym z wywia­dów Grze­gorz Cie­chow­ski. „Jestem pewien, że tekst do tej muzy­ki już gdzieś ist­nie­je, ja go tyl­ko muszę odkryć, doko­pać się do nie­go jak arche­olog. To coś takie­go jak szu­ka­nie słów w prze­strze­ni. Muzy­ka jest dla mnie tyl­ko nośni­kiem pew­nych emo­cji, tekst jest waż­niej­szy”.

 

W innym wywia­dzie lider Repu­bli­ki doda­wał: „Zespół był dla mnie spo­so­bem unik­nię­cia koniecz­no­ści wyda­wa­nia kolej­nych pie­przo­nych tomi­ków wier­szy – chcia­łem ze swo­imi rze­cza­mi docie­rać sze­rzej. Dla mnie nie ma zupeł­ne­go zna­cze­nia, czy poezja jest mówio­na, czy śpie­wa­na. Muzy­ka jest dla mnie tyl­ko medium”.

 

„Gor­li­wie czy­tał Apollinaire’a i Jasień­skie­go” – wspo­mi­na Rafał Sko­niecz­ny, redak­tor książ­ki. „Wyda­jąc kolej­ne ‘tomi­ki za ple­ca­mi lite­ra­tów’ (jak powie­dział o swo­ich pły­tach przy oka­zji wyda­nia Siód­mej pie­czę­ci), Cie­chow­ski upar­cie posze­rzał pole roc­ko­wej for­mu­ły. Bez­pre­ten­sjo­nal­ność i szcze­rość, któ­rą momen­tal­nie wyczu­wa­my, decy­du­je o nie­słab­ną­cym suk­ce­sie tej poezji”.

 

Grze­gorz Cie­chow­ski uro­dził się 29 sierp­nia 1957 roku w Tcze­wie. Był poetą, woka­li­stą i muzy­kiem pocho­dzą­cej z Toru­nia, legen­dar­nej Repu­bli­ki, a tak­że soli­stą wystę­pu­ją­cym jako Oby­wa­tel G.C. Na prze­strze­ni prze­szło 20 lat swo­jej aktyw­no­ści twór­czej napi­sał kil­ka­set utwo­rów, z któ­rych wie­le – ze wzglę­du na ory­gi­nal­ną for­mę i nie­tu­zin­ko­wą treść – weszło do kano­nu pol­skiej muzy­ki roz­ryw­ko­wej.

 

Cie­chow­ski jest uzna­wa­ny za jed­ne­go z naj­wy­bit­niej­szych auto­rów pio­se­nek i naj­waż­niej­sze­go poetę pol­skie­go roc­ka. Zmarł 22 grud­nia 2001 roku w War­sza­wie. Biu­ro Lite­rac­kie to naj­czę­ściej nagra­dza­ne pol­skie wydaw­nic­two, któ­re od kil­ku lat publi­ku­je książ­ki uzna­nych muzy­ków, m.in.: Lau­rie Ander­son, Boba Dyla­na, Nic­ka Cave’a, Fisza, Gra­ba­ża, Kory, Lecha Janer­ki oraz Pat­ti Smith.

Inne wiadomości z kategorii