Oprawiamy Stację

Od 2005 roku na kolej­ne edy­cje festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go zapra­sza­ni są muzy­cy, któ­rzy towa­rzy­szą auto­rom pod­czas ich czy­tań. W tym roku Artur Bursz­ta zapro­sił do współ­pra­cy Łuka­sza Jędrzej­cza­ka i Miko­ła­ja Zie­liń­skie­go wystę­pu­ją­cych jako duet Mina.

 

BL_Img_2018.08.16_Oprawiamy_Stacje__www_top

 

Od 2005 roku na kolej­ne edy­cje festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go zapra­sza­ni są muzy­cy, któ­rzy towa­rzy­szą auto­rom pod­czas ich czy­tań. Tak jak trud­no jest wyobra­zić sobie film czy serial bez muzy­ki, tak coraz rza­dziej spo­ty­ka się na świe­cie reno­mo­wa­ny festi­wal lite­rac­ki bez opra­wy dźwię­ko­wej. Port Lite­rac­ki i Sta­cja Lite­ra­tu­ra anga­żo­wa­ły do pisa­nia muzy­ki uzna­nych twór­ców (takich jak Igor Boxx, Indi­go Tree, Kor­mo­ra­ny, Pust­ki, kwar­tet Miko­ła­ja Trza­ski), ale też mniej zna­nych wyko­naw­ców (Lady Arp, Rara). Za każ­dym razem były to nie­za­po­mnia­ne wyda­rze­nia. Choć­by takie jak ubie­gło­rocz­na opra­wa przy­go­to­wa­na przez Ola Walic­kie­go.

 

W tym roku Artur Bursz­ta zapro­sił do współ­pra­cy Łuka­sza Jędrzej­cza­ka i Miko­ła­ja Zie­liń­skie­go wystę­pu­ją­cych jako duet Mina. Nazwi­ska obu muzy­ków są świet­nie zna­ne tym, któ­rzy orien­tu­ją się, co jest dzi­siaj naj­cie­kaw­sze w pol­skiej muzy­ce. Łukasz Jędrzej­czak współ­two­rzy takie zespo­ły, jak: T’ien Lai i Ala­me­da 5. Gra na: syn­te­za­to­rach, orga­nach, sam­ple­rach, auto­ma­tach per­ku­syj­nych oraz per­ku­sjo­na­liach. Od 2016 roku zaj­mu­je się tak­że two­rze­niem muzy­ki do spek­ta­kli teatral­nych. Zbie­ra sta­re nagra­nia z muzy­ką z Afry­ki oraz Azji. W 2017 roku wraz z Rafa­łem Kołac­kim oraz Elż­bie­tą Schulz wydał „kolek­cję nagrań tere­no­wych” zare­je­stro­wa­nych w Mar­ra­ke­szu.

 

Pocho­dzą­cy z Byd­gosz­czy Miko­łaj Zie­liń­ski to gita­rzy­sta aku­stycz­ny, elek­trycz­ny i baso­wy. Jako soli­sta two­rzy pod pseu­do­ni­mem Anton AZ, ale zna­ny jest tak­że z for­ma­cji Ala­me­da i T’ien Lai. Two­rzy rów­nież muzy­kę teatral­ną. Zie­liń­ski inte­re­su­je się eks­pe­ry­men­tal­ny­mi tek­sta­mi kul­tu­ry ze wska­za­niem na lite­ra­tu­rę, a tak­że sze­ro­ko poję­tym reli­gio­znaw­stwem i okul­ty­zmem jako przy­czyn­ka­mi do bada­nia ludz­kiej ducho­wo­ści. Obaj muzy­cy wystę­pu­ją­cy jako duet Mina przy­go­to­wu­ją opra­wę do 11 wyda­rzeń i będą towa­rzy­szyć czy­ta­niom 24 twór­ców, wyko­nu­jąc za każ­dym razem spe­cjal­nie przy­go­to­wa­ną na tę oka­zję muzy­kę.

 

Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23. odby­wa się dzię­ki wspar­ciu finan­so­we­mu: Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Fun­da­cji im. Jana Michal­skie­go, Unii Euro­pej­skiej we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers w ramach pro­jek­tu „Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus” współ­fi­nan­so­wa­ne­go przez pro­gram „Kre­atyw­na Euro­pa”, Fun­du­szu Wyszeh­radz­kie­go oraz gmi­ny Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi wyda­rze­nia są CETiK w Stro­niu Ślą­skim oraz Czar­na Góra Resort. Impre­za zosta­ła zapla­no­wa­na mię­dzy 13 a 15 wrze­śnia w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej. Hasłem festi­wa­lu jest cytat z pio­sen­ki Boba Dyla­na: „Cza­sy nad­cho­dzą nowe”.

 

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

https://bit.ly/2Hs757X

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii