Osiem Pracowni Stacji Literatura 23

Po suk­ce­sie pro­jek­tów, któ­re swój finał mia­ły w ramach pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra 21 i 22, orga­ni­za­to­rzy naj­star­sze­go pol­skie­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go posta­no­wi­li zapro­po­no­wać wybie­ra­ją­cym się do Stro­nia Ślą­skie­go i Sien­nej aż osiem pra­cow­ni.

 

BL_Img_2018.06.21_Osiem_Pracowni_Stacji Literatura 23__www_top

 

Po suk­ce­sie pro­jek­tów mają­cych finał w ramach pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra 21 i 22, dzię­ki któ­rym z powo­dze­niem zade­biu­to­wa­ła m.in. Aga­ta Jabłoń­ska, tego­rocz­na lau­re­at­ka Sile­siu­sa oraz Nagro­dy im. Kazi­mie­ry Iłła­ko­wi­czów­ny i nomi­no­wa­na do Nagro­dy Lite­rac­kiej Gdy­nia, orga­ni­za­to­rzy naj­star­sze­go pol­skie­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go posta­no­wi­li zapro­po­no­wać wybie­ra­ją­cym się do Stro­nia Ślą­skie­go i Sien­nej aż osiem pra­cow­ni.

 

Obok tra­dy­cyj­nych warsz­ta­tów – Pierw­szej książ­ki (poetyc­kie debiu­ty lau­re­atów pro­jek­tów), Po debiu­cie (dru­gi i kolej­ny tom poetyc­ki), Prze­kła­do­wej (tłu­ma­cze­nia na język pol­ski), Twór­czej (przed debiu­tem poetyc­kim) – poja­wi­ły się nowe pra­cow­nie: Gra­ficz­na (dla auto­rów okła­dek i pro­jek­tan­tów ksią­żek) oraz Pro­zy (opo­wia­da­nia i powie­ści debiu­tan­tów). Całość uzu­peł­nia­ją Pra­cow­nie otwar­te: wier­szem i pro­zą dla poetów oraz pro­za­ików pra­cu­ją­cych nad książ­ka­mi.

 

Zmie­nia się tak­że for­mu­ła zajęć w pra­cow­niach, któ­re mają wska­zać lau­re­atów pro­jek­tów książ­ko­wych i nabio­rą bar­dziej prak­tycz­ne­go cha­rak­te­ru. Każ­da z nich będzie mieć tyl­ko jed­ne­go opie­ku­na, a zaję­cia skon­cen­tru­ją się w mniej­szym stop­niu na teo­rii, w więk­szym zaś – na bez­po­śred­niej pra­cy nad tek­stem. Cho­dzi tak­że o wza­jem­ną inte­rak­cję mię­dzy uczest­ni­ka­mi zajęć, któ­rzy będą mogli jesz­cze przed festi­wa­lem zapo­znać się z tek­sta­mi pozo­sta­łych twór­ców i final­nie uczest­ni­czyć w wybo­rze lau­re­atów.

 

Ina­czej będą też wyglą­dać Pra­cow­nie otwar­te. Każ­da z nich będzie mieć czte­rech pro­wa­dzą­cych. Tyle samo wykła­dow­ców zapro­szo­no do Pra­cow­ni gra­ficz­nej, gdzie znaj­dzie się tyl­ko ośmio­ro uczest­ni­ków, tak by na jed­ne­go wykła­dow­cę przy­pa­dło dwóch auto­rów okła­dek i pro­jek­tan­tów ksią­żek. Wszyst­kie te zmia­ny spra­wi­ły, że do udzia­łu w Pra­cow­niach zgło­si­ło się w tym roku ponad 400 osób. Nazwi­ska bli­sko 200 zakwa­li­fi­ko­wa­nych twór­ców zna­la­zły się w ofi­cjal­nym pro­gra­mie festi­wa­lu.

 

Opie­ku­na­mi Pra­cow­ni będą: Joan­na MUELLER (Pierw­sza książ­ka), Robert RYBICKI (Po debiu­cie), Beata STASIŃSKA (Pro­za), Jerzy JARNIEWICZ (Prze­kła­do­wa), Dawid MATEUSZ (Twór­cza), a tak­że Kac­per BARTCZAK, Łukasz JAROSZ, Joan­na ROSZAK, Boh­dan ZADURA (Otwar­ta wier­szem), Filip ŁOBODZIŃSKI, Karol MALISZEWSKI, Doro­ta MASŁOWSKA, Tade­usz SŁAWEK (Otwar­ta pro­zą), Mar­cel BENCIK, Iwo­na CHMIELEWSKA, Anna KÖVECSES, Radek POKORNÝ (Gra­ficz­na).

 

Zaję­cia, podob­nie jak w ostat­nich dwóch latach, będą odby­wać się w domo­wych warun­kach Apar­ta­men­tów Czar­na Góra oraz salach Apar­tho­te­lu w Sien­nej. Orga­ni­za­to­rem festi­wa­lu jest Biu­ro Lite­rac­kie. Wspar­cia finan­so­we­go udzie­li­ły: Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Fun­dusz Wyszeh­radz­ki oraz gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi wyda­rze­nia są Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim oraz Czar­na Góra Resort.

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii