Osiem Pracowni Stacji Literatura 23
Po sukcesie projektów, które swój finał miały w ramach pracowni Stacji Literatura 21 i 22, organizatorzy najstarszego polskiego festiwalu literackiego postanowili zaproponować wybierającym się do Stronia Śląskiego i Siennej aż osiem pracowni.
Po sukcesie projektów mających finał w ramach pracowni Stacji Literatura 21 i 22, dzięki którym z powodzeniem zadebiutowała m.in. Agata Jabłońska, tegoroczna laureatka Silesiusa oraz Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, organizatorzy najstarszego polskiego festiwalu literackiego postanowili zaproponować wybierającym się do Stronia Śląskiego i Siennej aż osiem pracowni.
Obok tradycyjnych warsztatów – Pierwszej książki (poetyckie debiuty laureatów projektów), Po debiucie (drugi i kolejny tom poetycki), Przekładowej (tłumaczenia na język polski), Twórczej (przed debiutem poetyckim) – pojawiły się nowe pracownie: Graficzna (dla autorów okładek i projektantów książek) oraz Prozy (opowiadania i powieści debiutantów). Całość uzupełniają Pracownie otwarte: wierszem i prozą dla poetów oraz prozaików pracujących nad książkami.
Zmienia się także formuła zajęć w pracowniach, które mają wskazać laureatów projektów książkowych i nabiorą bardziej praktycznego charakteru. Każda z nich będzie mieć tylko jednego opiekuna, a zajęcia skoncentrują się w mniejszym stopniu na teorii, w większym zaś – na bezpośredniej pracy nad tekstem. Chodzi także o wzajemną interakcję między uczestnikami zajęć, którzy będą mogli jeszcze przed festiwalem zapoznać się z tekstami pozostałych twórców i finalnie uczestniczyć w wyborze laureatów.
Inaczej będą też wyglądać Pracownie otwarte. Każda z nich będzie mieć czterech prowadzących. Tyle samo wykładowców zaproszono do Pracowni graficznej, gdzie znajdzie się tylko ośmioro uczestników, tak by na jednego wykładowcę przypadło dwóch autorów okładek i projektantów książek. Wszystkie te zmiany sprawiły, że do udziału w Pracowniach zgłosiło się w tym roku ponad 400 osób. Nazwiska blisko 200 zakwalifikowanych twórców znalazły się w oficjalnym programie festiwalu.
Opiekunami Pracowni będą: Joanna MUELLER (Pierwsza książka), Robert RYBICKI (Po debiucie), Beata STASIŃSKA (Proza), Jerzy JARNIEWICZ (Przekładowa), Dawid MATEUSZ (Twórcza), a także Kacper BARTCZAK, Łukasz JAROSZ, Joanna ROSZAK, Bohdan ZADURA (Otwarta wierszem), Filip ŁOBODZIŃSKI, Karol MALISZEWSKI, Dorota MASŁOWSKA, Tadeusz SŁAWEK (Otwarta prozą), Marcel BENCIK, Iwona CHMIELEWSKA, Anna KÖVECSES, Radek POKORNÝ (Graficzna).
Zajęcia, podobnie jak w ostatnich dwóch latach, będą odbywać się w domowych warunkach Apartamentów Czarna Góra oraz salach Aparthotelu w Siennej. Organizatorem festiwalu jest Biuro Literackie. Wsparcia finansowego udzieliły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Wyszehradzki oraz gmina Stronie Śląskie. Partnerami wydarzenia są Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim oraz Czarna Góra Resort.