Poetycka książka trzydziestolecia
Rozpoczynamy wybór „Poetyckiej książki trzydziestolecia”. W pierwszym etapie poznamy szeroką listę rekomendowanych książek, w drugim – finałową siódemkę, a podczas 24. edycji Stacji Literatura w 2019 roku zostanie ogłoszona zwycięska książka.
W przyszłym roku minie 30 lat od tzw. przełomu. W nowym ustroju i nowej rzeczywistości w polskiej poezji swoje debiutanckie tomiki zaczęło wydawać młode pokolenie autorów, a starzy mistrzowie w kolejnych latach zapewniali czytelnikom książki, które potwierdzały (choćby Nagrodą Nobla z 1996 roku) międzynarodową opinię, że Polska to kraj wybitnych poetów i autorów najlepiej napisanych wierszy.
Od dawna trwają spory, które z książek wywarły największe wrażenie i wpływ na współczesną literaturę polską. Ilu krytyków i czytelników, tyle typów i wyborów. Różnorodność i wielogłos są wspaniałymi cechami polskiej poezji. Doskonale to widać w ostatnim dziesięcioleciu, gdy jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe nagrody literackie, których werdykty najczęściej manifestowały wielki poetycki urodzaj.
Dostrzegając potrzebę choćby częściowego uporządkowania wiedzy na temat najważniejszych tytułów, co mogłoby być pomocne dla osób zaczynających przygodę z poezją, Biuro Literackie rozpoczyna właśnie wybór „Poetyckiej książki trzydziestolecia”. W pierwszym etapie poznamy szeroką listę rekomendowanych książek, w drugim – finałową siódemkę, a podczas 24. edycji Stacji Literatura w 2019 roku zostanie ogłoszona zwycięska książka.
Na stronach Biura Literackiego (które notabene obchodzi właśnie dwudziestolecie obecności w Internecie) jako pierwszy nominuje książki Karol Maliszewski. Jego trójka książek to: Zimne kraje Marcina Świetlickiego, Życie na Korei Andrzeja Sosnowskiego oraz Arytmia Jacka Podsiadły. Autorami kolejnych nominacji będą najważniejsi autorzy, krytycy, tłumacze polskiej poezji, wykładowcy i badacze literatury różnych pokoleń.
Przejdź na stronę z rekomendacjami
https://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/debaty/poetycka-ksiazka-trzydziestolecia/
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.