Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek
Kolejną e‑premierą w cyklu „Poezja z nagrodami” jest Rezydencja surykatek Marty Podgórnik wyróżniona w 2012 roku Nagrodą Literacką Gdynia.
Kolejną e‑premierą w cyklu „Poezja z nagrodami” jest Rezydencja surykatek Marty Podgórnik wyróżniona w 2012 roku Nagrodą Literacką Gdynia. To zbiór wierszy i próz, w którym dostrzegamy charakterystyczne dla autorki przemiany tematyki i stylów. Podgórnik świadomym i autoironicznym głosem opowiada o tradycji i współczesnym świecie, a artefakty kultury wysokiej mieszają się w jej tomie z ikonami popkultury, tworząc niepowtarzalną materię poezji.
„Wyrazista, ostra, zaczepna, dramatyczna – przenika do głębi najważniejszych ludzkich spraw” – tak decyzję o uhonorowaniu poetki uzasadnił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. „Jest głosem niebywałej wrażliwości, głosem wśród głosów, lecz na wskroś własnym, rozpoznawalnym, przejmującym”. Warto przypomnieć, że książka była także nominowana m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
„Ja lubię teksty żywe, czasem złowieszczo wykalkulowane, czasem ckliwe, śmieszne i straszne, momentami nudne, momentami zabierające w podróż rollercoasterem języka; zaskakujące dla samego autora. Pisanie to trochę układanie pasjansa; do rozkładu/układu potrzeba całej talii, nie da się go zrobić z samych serc czy kar” – deklarowała Marta Podgórnik w rozmowie z Joanną Mueller na stronach wydawcy książki – Biura Literackiego.
„Można powiedzieć, że wiersz Podgórnik jest jak mikser, który autorka do końca utrzymuje pod kontrolą” – pisał wówczas Marcin Orliński, a Anna Kałuża dodawała: „Powracają te same sekwencje słów, tyle, że wypowiadane przez kogoś innego, w innym czasie i w innym kontekście”. „W niewielu polskich książkach poetyckich można znaleźć tyle interesujących wierszy” – podsumowywała Agnieszka Wolny-Hamkało.
Marta Podgórnik z Biurem Literackim związana jest nieprzerwanie od blisko 20 lat. W 1999 roku jako debiutantka (wraz z Romanem Honetem, Bartłomiejem Majzlem, Krzysztofem Siwczykiem, Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim i Filipem Zawadą) wzięła udział w „Odsieczy” podczas Fortu Legnica. Od wydanego w 2000 roku tomu Paradiso wszystkie jej książki ukazywały się w oficynie Artura Burszty. W ubiegłym roku wydana została Zimna książka.