Połów. Poetyckie debiuty 2020 / Sara AKRAM

Pierw­szą lau­re­at­ką 15. edy­cji pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020” jaką Biu­ro Lite­rac­kie pre­zen­tu­je czy­tel­ni­kom w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka jest uro­dzo­na w 1994 roku Sara Akram.   

 

 

Pierw­szą lau­re­at­ką 15. edy­cji pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020” jaką Biu­ro Lite­rac­kie pre­zen­tu­je czy­tel­ni­kom w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka jest uro­dzo­na w 1994 roku Sara Akram. „Z przy­jem­no­ścią przy­zna­ję się do sła­bo­ści wobec pod­bi­ja­ją­ce­go się (i pod­bi­ja­ne­go?) pul­su w wier­szach Sary Akram, któ­ra na co dzień pra­cu­je w Kate­drze Tek­sto­lo­gii i Gra­ma­ty­ki Języ­ka Pol­skie­go UMCS w Lubli­nie, co w przy­pad­ku tej twór­czo­ści wyda­je się dosyć istot­ne” – reko­men­du­je twór­czość autor­ki Dawid Mate­usz.

 

„Kie­dy mówię ‘język jest jeden’, to mam na myśli język jako kod, w któ­rym dzia­ła­ją róż­ne mecha­ni­zmy, takie jak meta­fo­ry­za­cja, war­to­ścio­wa­nie. I one są wspól­ne dla róż­nych prze­strze­ni w języ­ku, dzia­ła­ją tak samo, ale ich efek­ty są roz­ma­ite” – mówi w biBLio­te­ce Akram. I doda­je: „W języ­ku mamy takie pod­sta­wo­we rela­cje jak góra‒dół. Na ich pod­sta­wie, w wyni­ku meta­fo­ry­za­cji, powsta­ją róż­ne poję­cia, np. sta­tu­su (spo­łecz­ne­go, któ­ry może być niski lub wyso­ki), hie­rar­chii. Wią­że się z nimi też war­to­ścio­wa­nie: góra‒dobry (lep­szy), dół‒zły (gor­szy)”.

 

„Mógł­bym też tutaj zachwa­lać bez­błęd­ność warsz­ta­tu, pie­czo­ło­wi­te dopra­co­wa­nie zesta­wu Mistrz Wor­da opa­no­wu­je pod­sta­wo­we kom­pe­ten­cje soszja­lu (jak i kapi­tal­ność tego tytu­łu), mógł­bym pisać o kre­atyw­nym wyko­rzy­sta­niu języ­ka social media, czy o prze­my­śla­nej kon­struk­cji, dopra­co­wa­nej algo­ryt­mi­ce języ­ka pro­gra­mo­wa­nia ‘Akram’, ale wła­ści­wie po co, to wszyst­ko tutaj widać jak na zaczi­po­wa­nej dło­ni; i sko­ro wszyst­ko tu dzia­ła dobrze?” – pod­su­mo­wu­je redak­tor tego­rocz­ne­go alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020.

 

Nagro­dzo­ny zestaw

Roz­mo­wa z autor­ką

Histo­ria jed­ne­go wier­sza

Lau­da­cja Dawi­da Mate­usza

 

Inne wiadomości z kategorii