Premiery w Biurze Literackim 03/2025
Na dwa miesiące przed 30. edycją festiwalu Biura Literackiego ukazują się książki, które na nowo definiują język pamięci i doświadczenia. Magdalena Genow, Perrine Le Querrec i Piotr Matywiecki mierzą się z historią – osobistą, społeczną i mityczną – szukając dla niej nowych form. Wraz z nimi powracają trzy dzieła Boba Dylana, w których literatura nieustannie splata dokument z mitem i tradycję z buntem.
„Złodziejka matek” Magdaleny Genow to intymna opowieść o kobiecie rozdartej między przeszłością a teraźniejszością, o macierzyństwie pełnym pęknięć i próbach zrozumienia własnej matki. „Warglify” Perrine Le Querrec w przekładzie Jakuba Kornhausera stanowią poetycką rekonstrukcję wojny i dekonstrukcję języka, który rodzi i podtrzymuje przemoc. „Epika” Piotra Matywieckiego przesuwa granice poezji i narracji, prowadząc przez przestrzenie mieszkań PRL‑u, mityczne krajobrazy i pytania o sens opowieści.
Nie inaczej jest u Boba Dylana. „Duszny kraj”, „Tarantula” i „Przekraczam Rubikon” w przekładach Filipa Łobodzińskiego to trzy różne sposoby mierzenia się z pamięcią: poetycka wędrówka przez Amerykę, strumień świadomości rozbijający narracyjne schematy, rozrachunek z własnym miejscem w historii. Dylan splata dokument z mitem, tradycję z buntem – wciąż na nowo opowiadając świat. Marcowe nowości i wznowienia Biura Literackiego już w księgarni poezjem.pl, a od nowego tygodnia w całej Polsce.
Zamów limitowane edycje i nowe wydania książek:
Magdalena GENOW: „Złodziejka matek”
Perrine LE QUERREC: „Warglify”
PREMIERY 3/25: „Złodziejka matek”, „Warglify”, „Epika”
WZNOWIENIA 3/25: „Duszny kraj”, „Tarantula”, „Przekraczam Rubikon”