Premiery w Biurze Literackim 12/2024

03/12/2024 Premiery

W grud­niu w Biu­rze Lite­rac­kim trzy pre­mie­ry, któ­re rede­fi­niu­ją współ­cze­sną lite­ra­tu­rę, czy­niąc ją dla czy­tel­ni­czek i czy­tel­ni­ków bar­dziej fascy­nu­ją­cą i wie­lo­wy­mia­ro­wą. Wśród pro­po­zy­cji świą­tecz­no-nowo­rocz­nych lek­tur zna­la­zły się tak­że wzno­wie­nia ksią­żek, któ­re łączą poszu­ki­wa­nie toż­sa­mo­ści i prze­strze­ni twór­czej.

 

 

W grud­niu w Biu­rze Lite­rac­kim trzy pre­mie­ry, któ­re rede­fi­niu­ją współ­cze­sną lite­ra­tu­rę, czy­niąc ją dla czy­tel­ni­czek i czy­tel­ni­ków bar­dziej fascy­nu­ją­cą i wie­lo­wy­mia­ro­wą.

 

Pies i anioł – pierw­szy w Pol­sce zbiór wier­szy nobli­sty Jona Fos­se­go, któ­ry uwa­ża sie­bie przede wszyst­kim za poetę – obej­mu­je ponad 50 utwo­rów z dotych­cza­so­wych tomów, w któ­rych nor­we­skie kra­jo­bra­zy, cisza, sym­bo­li­ka spla­ta­ją się z egzy­sten­cjal­ny­mi reflek­sja­mi o śmier­ci, samot­no­ści i sile sło­wa. Prze­kład Elż­bie­ty Frąt­czak-Nowot­ny uka­zu­je głę­bię poezji Fos­se­go i jego mistycz­ny świat.

 

Alek­san­dra Górec­ka łączy nie­obli­czal­ne aspek­ty sztu­ki i życia z for­mal­ny­mi struk­tu­ra­mi, two­rząc wier­sze peł­ne para­dok­sów i zmy­sło­wych kon­kre­tów. Regu­ła trzech to poezja odkry­wa­ją­ca „zgod­ne nie­zgod­no­ści” i rede­fi­niu­ją­ca poetyc­ką nowo­cze­sność, pro­wa­dzą­ca czy­tel­ni­ka przez obra­zy, poję­cia oraz zagad­ki logicz­ne, któ­re wcią­ga­ją i zaska­ku­ją.

 

Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju) Krzysz­to­fa Jawor­skie­go jest sza­lo­ną podró­żą po świe­cie, w któ­rym zło nie bie­rze urlo­pu – to 365 dni w samym ser­cu nie­kon­tro­lo­wa­nej intry­gi, bez lito­ści, bez­piecz­nej przy­sta­ni, czy pew­ne­go ali­bi. Ta wybu­cho­wa mie­szan­ka napię­cia, cha­osu i adre­na­li­ny nie wypusz­cza nas z rąk aż do ostat­niej stro­ny.

 

Wśród świą­tecz­no-nowo­rocz­nych lek­tur zna­la­zły się tak­że wzno­wie­nia ksią­żek, któ­re łączą poszu­ki­wa­nie toż­sa­mo­ści i prze­strze­ni twór­czej. Emi­ly Dic­kin­son w Samot­no­ści prze­strze­ni zgłę­bia temat izo­la­cji i intro­spek­cji, John Len­non w Prze­stwo­rzo­nych rze­czach szu­ka sen­su w codzien­nym świe­cie, a Eli­za­beth Bishop w Ame­ry­kań­skiej Szko­le Pisa­nia bada kul­tu­rę i język jako narzę­dzia wyra­zu.

 

Nasze gru­dnio­we książ­ki to bogac­two uni­kal­nych lite­rac­kich świa­tów, któ­re odkry­wa­ją wie­lo­znacz­ność i sta­wia­ją fun­da­men­tal­ne pyta­nia. Ich lek­tu­ra sta­je się głę­bo­kim, emo­cjo­nal­nym doświad­cze­niem, anga­żu­ją­cym na wie­lu pozio­mach. Będą dostęp­ne w sze­ro­kiej dys­try­bu­cji od przy­szłe­go tygo­dnia, ale już teraz możesz je zdo­być w limi­to­wa­nych edy­cjach w księ­gar­ni poezjem.pl.

 

 

Zamów limi­to­wa­ne edy­cje i nowe wyda­nia ksią­żek:

Alek­san­dra GÓRECKA: „Regu­ła trzech”

Jon FOSSE: „Pies i anioł”

Krzysz­tof JAWORSKI: „Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju)”

 

Kupuj w pakie­cie:

PREMIERY 12/24: „Regu­ła trzech”, „Pies i anioł”, „Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną”

WZNOWIENIA 12/24: „Ame­ry­kań­ska Szko­ła Pisa­nia”, „Prze­stwo­rzo­ne rze­czy”, „Samot­ność prze­strze­ni”

Inne wiadomości z kategorii