Radosław JURCZAK: Pamięć zewnętrzna
Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka to pierwsza książka z serii „Poezja z nagrodami”, w której będą ukazywać się jako e‑booki wyróżnione nagrodami tomiki współczesnych poetów i poetek. Laureat Konkursu im. J. Bierezina (2015) za debiutancki tom otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2017).
Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka to pierwsza książka z serii „Poezja z nagrodami”, w której będą ukazywać się jako e‑booki wyróżnione nagrodami tomiki współczesnych poetów i poetek. Laureat Konkursu im. J. Bierezina (2015) za debiutancki tom otrzymał Silesiusa (2017). Zawierający 33 wiersze zbiór poetycki został doceniony m.in. za nowatorskie podejście do współczesnego, XXI-wiecznego wiersza polskiego, wyrastającego z silnej tradycji gatunkowej. Wydawcą książki w wersji papierowej jest Dom Literatury w Łodzi wraz z Tłocznią Wydawniczą Ach Jo.
Tom Radosława Jurczaka odzwierciedla funkcjonowanie języka, poezji, literatury oraz jej autora w dobie cyfryzacji i w cyberprzestrzeni, które mają niemały wpływ na nowoczesne struktury komunikacji i poznania. Jednym z najważniejszych punktów odniesienia w tym tomie jest znak # (hasztag), organizujący rzeczywistość zarówno cyfrową, jak i poetycką, pozwalający poecie na kondensację wypowiedzi. Służy ona „intelektualnej wyporności” wierszy zaangażowanych społeczno-politycznie i filozoficznie.
Jurczak docenia wpływ dorobku Andrzeja Sosnowskiego i Tomasza Pułki na kształtowanie się współczesnego wiersza i odnosi się do ich poezji. Stosuje w twórczości kody z obszaru cybernetyki czy nowych mediów, ale tym, co wyróżnia go spośród grona młodych poetów wykorzystujących ten temat, jest sięganie do tradycji gatunkowej, a nie jej odrzucenie. Autor eksperymentuje z formą elegii, poematu, języka stylizowanego, bawi się motywami historycznymi czy biblijnymi, nawiązując do klasyków.
Krzysztof Sztafa pisał, że „Pamięć zewnętrzna przy wszystkich pętlach, jakie nakłada na siebie i czytelnika, jest tomem paradoksalnym – skrojonym na niezmierzoną przecież miarę, ale jednocześnie liczącym się z historycznym (i nie tylko historycznym) ciężarem zastanych dykcji. Innymi słowy, to zbiór strukturalnie przemyślany i dojrzały, lecz również świeży i nowatorski. Jeżeli ktoś szuka jakiegoś literackiego pomostu pomiędzy wyrachowaniem ‘uznanych’ a zapalczywością ‘młodych’ (czy też uznanych trochę mniej), niech pyta o Radosława Jurczaka”.
Agnieszka Waligóra zaś interpretowała tom tak: „W tym łączeniu rejestrów tkwi właśnie niezaprzeczalna wartość poezji Jurczaka, który z premedytacją bierze skostniałe, pozornie wykluczające się dyskursy i pokazuje ich miejsca wspólne, swoistą wymienność. Język poetycki, wykorzystując swe święte prawo niejednoznaczności, rozbija tu sens i wiedzę, rozkrusza fantazmat całości, bo i poza językiem jest on trochę niemożliwy. Nie jest to jednak negacja destruktywna, więc nawet jeśli nie powstaje nowy system, to przynajmniej rodzi się dobra poezja”.
Radosław Jurczak urodził się w 1995 roku. Studiuje filozofię i informatykę (MISH UW). Jest uczestnikiem Połowu oraz festiwalu Stacja Literatura. Mieszka w Łomiankach. Kolejne książki z cyklu „Poezja z nagrodami” dzięki współpracy Biura Literackiego i najważniejszych polskich wydawców będą ukazywać się co trzy tygodnie. Partnerem akcji jest virtualo.pl, które zapewnia dystrybucję e‑booków Biura Literackiego do wszystkich najważniejszych księgarń sprzedających książki elektroniczne w Polsce.