Radosław JURCZAK: Pamięć zewnętrzna

24/01/2018 Premiery

Pamięć zewnętrz­na Rado­sła­wa Jur­cza­ka to pierw­sza książ­ka z serii „Poezja z nagro­da­mi”, w któ­rej będą uka­zy­wać się jako e‑booki wyróż­nio­ne nagro­da­mi tomi­ki współ­cze­snych poetów i poetek. Lau­re­at Kon­kur­su im. J. Bie­re­zi­na (2015) za debiu­tanc­ki tom otrzy­mał Wro­cław­ską Nagro­dę Poetyc­ką Sile­sius (2017).

 

BL Img 2018.01.24 Radosław JURCZAK Pamięć zewnętrzna__www_top

 

Pamięć zewnętrz­na Rado­sła­wa Jur­cza­ka to pierw­sza książ­ka z serii „Poezja z nagro­da­mi”, w któ­rej będą uka­zy­wać się jako e‑booki wyróż­nio­ne nagro­da­mi tomi­ki współ­cze­snych poetów i poetek. Lau­re­at Kon­kur­su im. J. Bie­re­zi­na (2015) za debiu­tanc­ki tom otrzy­mał Sile­siu­sa (2017). Zawie­ra­ją­cy 33 wier­sze zbiór poetyc­ki został doce­nio­ny m.in. za nowa­tor­skie podej­ście do współ­cze­sne­go, XXI-wiecz­ne­go wier­sza pol­skie­go, wyra­sta­ją­ce­go z sil­nej tra­dy­cji gatun­ko­wej. Wydaw­cą książ­ki w wer­sji papie­ro­wej jest Dom Lite­ra­tu­ry w Łodzi wraz z Tłocz­nią Wydaw­ni­czą Ach Jo.

 

Tom Rado­sła­wa Jur­cza­ka odzwier­cie­dla funk­cjo­no­wa­nie języ­ka, poezji, lite­ra­tu­ry oraz jej auto­ra w dobie cyfry­za­cji i w cyber­prze­strze­ni, któ­re mają nie­ma­ły wpływ na nowo­cze­sne struk­tu­ry komu­ni­ka­cji i pozna­nia. Jed­nym z naj­waż­niej­szych punk­tów odnie­sie­nia w tym tomie jest znak # (hasz­tag), orga­ni­zu­ją­cy rze­czy­wi­stość zarów­no cyfro­wą, jak i poetyc­ką, pozwa­la­ją­cy poecie na kon­den­sa­cję wypo­wie­dzi. Słu­ży ona „inte­lek­tu­al­nej wypor­no­ści” wier­szy zaan­ga­żo­wa­nych spo­łecz­no-poli­tycz­nie i filo­zo­ficz­nie.

 

Jur­czak doce­nia wpływ dorob­ku Andrze­ja Sosnow­skie­go i Toma­sza Puł­ki na kształ­to­wa­nie się współ­cze­sne­go wier­sza i odno­si się do ich poezji. Sto­su­je w twór­czo­ści kody z obsza­ru cyber­ne­ty­ki czy nowych mediów, ale tym, co wyróż­nia go spo­śród gro­na mło­dych poetów wyko­rzy­stu­ją­cych ten temat, jest się­ga­nie do tra­dy­cji gatun­ko­wej, a nie jej odrzu­ce­nie. Autor eks­pe­ry­men­tu­je z for­mą ele­gii, poema­tu, języ­ka sty­li­zo­wa­ne­go, bawi się moty­wa­mi histo­rycz­ny­mi czy biblij­ny­mi, nawią­zu­jąc do kla­sy­ków.

 

Krzysz­tof Szta­fa pisał, że „Pamięć zewnętrz­na przy wszyst­kich pętlach, jakie nakła­da na sie­bie i czy­tel­ni­ka, jest tomem para­dok­sal­nym – skro­jo­nym na nie­zmie­rzo­ną prze­cież mia­rę, ale jed­no­cze­śnie liczą­cym się z histo­rycz­nym (i nie tyl­ko histo­rycz­nym) cię­ża­rem zasta­nych dyk­cji. Inny­mi sło­wy, to zbiór struk­tu­ral­nie prze­my­śla­ny i doj­rza­ły, lecz rów­nież świe­ży i nowa­tor­ski. Jeże­li ktoś szu­ka jakie­goś lite­rac­kie­go pomo­stu pomię­dzy wyra­cho­wa­niem ‘uzna­nych’ a zapal­czy­wo­ścią ‘mło­dych’ (czy też uzna­nych tro­chę mniej), niech pyta o Rado­sła­wa Jur­cza­ka”.

 

Agniesz­ka Wali­gó­ra zaś inter­pre­to­wa­ła tom tak: „W tym łącze­niu reje­strów tkwi wła­śnie nie­za­prze­czal­na war­tość poezji Jur­cza­ka, któ­ry z pre­me­dy­ta­cją bie­rze skost­nia­łe, pozor­nie wyklu­cza­ją­ce się dys­kur­sy i poka­zu­je ich miej­sca wspól­ne, swo­istą wymien­ność. Język poetyc­ki, wyko­rzy­stu­jąc swe świę­te pra­wo nie­jed­no­znacz­no­ści, roz­bi­ja tu sens i wie­dzę, roz­kru­sza fan­ta­zmat cało­ści, bo i poza języ­kiem jest on tro­chę nie­moż­li­wy. Nie jest to jed­nak nega­cja destruk­tyw­na, więc nawet jeśli nie powsta­je nowy sys­tem, to przy­naj­mniej rodzi się dobra poezja”.

 

Rado­sław Jur­czak uro­dził się w 1995 roku. Stu­diu­je filo­zo­fię i infor­ma­ty­kę (MISH UW). Jest uczest­ni­kiem Poło­wu oraz festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra. Miesz­ka w Łomian­kach. Kolej­ne książ­ki z cyklu „Poezja z nagro­da­mi” dzię­ki współ­pra­cy Biu­ra Lite­rac­kie­go i naj­waż­niej­szych pol­skich wydaw­ców będą uka­zy­wać się co trzy tygo­dnie. Part­ne­rem akcji jest virtualo.pl, któ­re zapew­nia dys­try­bu­cję e‑booków Biu­ra Lite­rac­kie­go do wszyst­kich naj­waż­niej­szych księ­garń sprze­da­ją­cych książ­ki elek­tro­nicz­ne w Pol­sce.

Inne wiadomości z kategorii