Robert Rybicki szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów
Robert Rybicki przy wsparciu Dawida Mateusza szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów, który będzie miał swoją premierę w Biurze Literackim na początku 2018 roku. Tom podsumowujący 20 lat pracy twórczej „Ryby” zawiera wiersze zebrane znakomitego i wciąż niewystarczająco docenianego poety.
Robert Rybicki przy wsparciu Dawida Mateusza szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów, który będzie miał swoją premierę w Biurze Literackim na początku 2018 roku. Tom podsumowujący 20 lat pracy twórczej „Ryby” zawiera wiersze zebrane znakomitego i wciąż niewystarczająco docenianego poety. Na zbiór składają się zarówno wydane tomiki: Kod genetyczny, Epifanie i katatonie, Motta robali, Stos gitar, Gram, mózgu, masakra kalaczakra, Dar Meneli, jak i utwory rozproszone m.in. w pismach literackich: „Nowej Okolicy Poetów”, „Arkadii”, „Arteriach”, „Helikopterze”, „artPapierze”, „Małym Formacie”.
Robert Rybicki – „Ryba”, „Orfeusz z Rybnika” (jak mówi o nim Dawid Mateusz) – zajmuje ważne miejsce na mapie polskiej literatury współczesnej, choć jego twórczość często umieszczana jest na jej marginesach. W poetyce Rybickiego można znaleźć anarchizm stylistyczny i tematyczny, zaangażowanie w kwestie społeczne ujęte w charakterystycznym awangardowym stylu, odnowienie języka poezji dzięki nawiązaniom do surrealizmu i oniryzmu. To poeta-indywidualista, którego poezja jest niepowtarzalna, nieograniczona, nie do zastąpienia.
Pokolenie młodych twórców ukształtowało się na poezji Rybickiego, który staje się dla wielu klasykiem i literackim wzorem. Tego poety nie można nie znać i nie doceniać. „Poety eksplorującego tereny własnej podmiotowości, świadomości, jaźni – poety, którego ‘eksperyment jest obowiązkiem’, który wręcz nie ma dla siebie litości w poświęceniu dla literatury – kogoś, komu tak bardzo zależy na ‘prawdziwej sztuce’ w czasach, kiedy większość piszących dużo bardziej od literatury skupiona jest na karierze literackiej” – jak celnie wskazuje redaktor tomu.
Robert Rybicki urodził się w 1976 roku w Rybniku. Jest poetą, krytykiem literackim, redaktorem, organizatorem imprez poetyckich. Obecnie mieszka w Krakowie gdzie „regularnie wyszydza gusty czytelnicze zgorzelami wierszy zebranymi w tomidła o obcesowych tytułach”. W tym roku nakładem Biura Literackiego ukazał się tom Dar Meneli, a autor był we wrześniu 2016 roku po raz kolejny (wcześniej jako uczestnik projektu „Poeci na nowy wiek” w 2010 roku) gościem festiwalu wydawnictwa.