Romantyczność 2022: wszyscy piszemy ballady i romanse
Z okazji dwusetnej rocznicy wydania Ballad i romansów Biuro Literackie zaprasza do pisania współczesnych utworów literackich nawiązujących do twórczości Adama Mickiewicza. Łączna pula nagród wyniesie w tym roku 5 tys. złotych.
Już po raz piąty każdy, kto pisze wiersze lub prozę, niezależnie od tego, czy jest przed debiutem czy po nim, ma szansę na występ podczas jednego z najbardziej znanych europejskich festiwali literackich, który – po raz pierwszy jako TransPort Literacki 27 – odbędzie się między 22 a 25 września w Kołobrzegu z udziałem ponad siedemdziesięciu gości z dziesięciu krajów. Z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Biuro Literackie zaprasza do pisania współczesnych utworów literackich nawiązujących do twórczości Adama Mickiewicza.
Najlepsze teksty trafią do almanachu „Romantyczność 2022” przygotowywanego we współpracy z cenionymi poetami/poetkami i prozaikami/prozaiczkami, a wyróżnieni autorzy/autorki zaprezentują się na scenie TransPortu Literackiego. Zasady konkursu są proste: należy przesłać niepublikowany dotąd utwór literacki (nieprzekraczający 5 tys. znaków), który podejmuje dialog artystyczny z twórczością Adama Mickiewicza – jest współczesną balladą lub romansem. Zgłoszenia można przesyłać poprzez formularz (link poniżej). Źródło inspiracji bądź odwołania do konkretnych utworów Mickiewicza należy wskazać w polu koncept. Na maszynopisy organizatorzy czekają do 31 maja 2022 roku do godziny 23.59.
Finalnym efektem będzie almanach przygotowywany na specjalne wydarzenie, które zakończy główną część wydarzeń tegorocznego TransPortu Literackiego. Zaproszone osoby będą mogły przeczytać swój tekst i powalczą o nagrody, których łączna pula wyniesie w tym roku 5 tys. złotych. Kuratorem i jurorem konkursu będzie Piotr Śliwiński. Wyboru laureatki lub laureata tradycyjnie dokona festiwalowa publiczność. Oprócz nagrody finansowej wyróżniona osoba zostanie nagrodzona prezentacją jej tekstu w Magazynie Literackim biBLioteka.
To już piąta edycja konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”. Laureatką pierwszej edycji została Antonina Tosiek. W 2019 roku, gdy mottem przewodnim było „Nie gódź się”, zwyciężyła Katarzyna Szaulińska, a w 2020 roku laureatem konkursu, wpisującego się w obchody 25-lecia Stacji Literatura, został Julian Rosiński. Przed rokiem, gdy powstawały teksty dedykowane Tymoteuszowi Karpowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi, zwyciężyła Alicja Sawicka. Tegoroczna edycja realizowana jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.