Romantyczność 2022: wszyscy piszemy ballady i romanse

07/04/2022 Projekty

Z oka­zji dwu­set­nej rocz­ni­cy wyda­nia Bal­lad i roman­sów Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza do pisa­nia współ­cze­snych utwo­rów lite­rac­kich nawią­zu­ją­cych do twór­czo­ści Ada­ma Mic­kie­wi­cza. Łącz­na pula nagród wynie­sie w tym roku 5 tys. zło­tych.

 

 

Już po raz pią­ty każ­dy, kto pisze wier­sze lub pro­zę, nie­za­leż­nie od tego, czy jest przed debiu­tem czy po nim, ma szan­sę na występ pod­czas jed­ne­go z naj­bar­dziej zna­nych euro­pej­skich festi­wa­li lite­rac­kich, któ­ry – po raz pierw­szy jako Trans­Port Lite­rac­ki 27 – odbę­dzie się mię­dzy 22 a 25 wrze­śnia w Koło­brze­gu z udzia­łem ponad sie­dem­dzie­się­ciu gości z dzie­się­ciu kra­jów. Z oka­zji dwu­set­nej rocz­ni­cy wyda­nia „Bal­lad i roman­sów” Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza do pisa­nia współ­cze­snych utwo­rów lite­rac­kich nawią­zu­ją­cych do twór­czo­ści Ada­ma Mic­kie­wi­cza.

 

Naj­lep­sze tek­sty tra­fią do alma­na­chu „Roman­tycz­ność 2022” przy­go­to­wy­wa­ne­go we współ­pra­cy z cenio­ny­mi poetami/poetkami i prozaikami/prozaiczkami, a wyróż­nie­ni autorzy/autorki zapre­zen­tu­ją się na sce­nie Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go. Zasa­dy kon­kur­su są pro­ste: nale­ży prze­słać nie­pu­bli­ko­wa­ny dotąd utwór lite­rac­ki (nie­prze­kra­cza­ją­cy 5 tys. zna­ków), któ­ry podej­mu­je dia­log arty­stycz­ny z twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza – jest współ­cze­sną bal­la­dą lub roman­sem. Zgło­sze­nia moż­na prze­sy­łać poprzez for­mu­larz (link poni­żej). Źró­dło inspi­ra­cji bądź odwo­ła­nia do kon­kret­nych utwo­rów Mic­kie­wi­cza nale­ży wska­zać w polu kon­cept. Na maszy­no­pi­sy orga­ni­za­to­rzy cze­ka­ją do 31 maja 2022 roku do godzi­ny 23.59.

 

Final­nym efek­tem będzie alma­nach przy­go­to­wy­wa­ny na spe­cjal­ne wyda­rze­nie, któ­re zakoń­czy głów­ną część wyda­rzeń tego­rocz­ne­go Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go. Zapro­szo­ne oso­by będą mogły prze­czy­tać swój tekst i powal­czą o nagro­dy, któ­rych łącz­na pula wynie­sie w tym roku 5 tys. zło­tych. Kura­to­rem i juro­rem kon­kur­su będzie Piotr Śli­wiń­ski. Wybo­ru lau­re­at­ki lub lau­re­ata tra­dy­cyj­nie doko­na festi­wa­lo­wa publicz­ność. Oprócz nagro­dy finan­so­wej wyróż­nio­na oso­ba zosta­nie nagro­dzo­na pre­zen­ta­cją jej tek­stu w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka.

 

To już pią­ta edy­cja kon­kur­su „Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne”. Lau­re­at­ką pierw­szej edy­cji zosta­ła Anto­ni­na Tosiek. W 2019 roku, gdy mot­tem prze­wod­nim było „Nie gódź się”, zwy­cię­ży­ła Kata­rzy­na Szau­liń­ska, a w 2020 roku lau­re­atem kon­kur­su, wpi­su­ją­ce­go się w obcho­dy 25-lecia Sta­cji Lite­ra­tu­ra, został Julian Rosiń­ski. Przed rokiem, gdy powsta­wa­ły tek­sty dedy­ko­wa­ne Tymo­te­uszo­wi Kar­po­wi­czo­wi i Tade­uszo­wi Róże­wi­czo­wi, zwy­cię­ży­ła Ali­cja Sawic­ka. Tego­rocz­na edy­cja reali­zo­wa­na jest dzię­ki wspar­ciu Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go.

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie

Inne wiadomości z kategorii