Róża Kłodzka dla Stacji Literatura!

W ponie­dzia­łek 30 sierp­nia zosta­ły roz­da­ne nagro­dy sta­ro­sty kłodz­kie­go – Róże Kłodz­kie 2020. Nagro­dą za rok 2020 w kate­go­rii pro­dukt pro­mo­cyj­ny uho­no­ro­wa­no 25. edy­cję Sta­cji Lite­ra­tu­ra! Sta­tu­et­kę ode­brał Artur Bursz­ta.

 

 

W ponie­dzia­łek 30 sierp­nia zosta­ły roz­da­ne nagro­dy sta­ro­sty kłodz­kie­go – Róże Kłodz­kie 2020. To dorocz­ne wyróż­nie­nie, któ­re­go celem jest doce­nie­nie ini­cja­tyw i wyda­rzeń, a tak­że sto­ją­cych za nimi ludzi, któ­rych dzia­łal­ność w danym roku mia­ła naj­więk­sze zna­cze­nie dla roz­wo­ju i pro­mo­cji powia­tu kłodz­kie­go. Nagro­dą za rok 2020 w kate­go­rii pro­dukt pro­mo­cyj­ny uho­no­ro­wa­no 25. edy­cję Sta­cji Lite­ra­tu­ra. Sta­tu­et­kę ode­brał Artur Bursz­ta.

 

Do tej edy­cji kon­kur­su zgło­szo­no 35 kan­dy­da­tów w ramach 8 kate­go­rii (gmi­na, pra­co­daw­ca, pro­dukt pro­mo­cyj­ny, inwe­sty­cja, kul­tu­ra, sport, spo­łecz­nik, oso­bo­wość). Wraz ze Sta­cją Lite­ra­tu­ra 25 w gro­nie nomi­no­wa­nych w kate­go­rii pro­dukt pro­mo­cyj­ny zna­la­zły się: XXV Festi­wal Gór­ski im. Andrze­ja Zawa­dy w Ląd­ku-Zdro­ju oraz Pej­za­że Qli­nar­ne Pola­ni­cy. Kapi­tu­le prze­wod­ni­czył Maciej Awi­żeń – sta­ro­sta kłodz­ki.

 

„Nikt nie jest sobą nawet na wyspie” – pod tym wie­lo­znacz­nym hasłem, pocho­dzą­cym ze wstę­pu do zbio­ru ese­jów Char­le­sa Bern­ste­ina, odby­ła się 25. edy­cja Sta­cja Lite­ra­tu­ra. Choć do ostat­niej chwi­li nie było pew­no­ści, czy sytu­acja epi­de­mio­lo­gicz­na nie pokrzy­żu­je pla­nów, to uda­ło się dopro­wa­dzić do reali­za­cji jubi­le­uszo­wej edy­cji impre­zy w peł­nej odsło­nie, i na czte­ry dni mię­dzy 10 a 13 wrze­śnia Stro­nie Ślą­skie sta­ło się znów arty­stycz­ną enkla­wą.

 

W ramach festi­wa­lu na gościn­nej sce­nie Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim swo­je wier­sze czy­ta­ło 22 auto­rek i auto­rów oraz 6 tłu­ma­czy, a w for­mie onli­ne zagra­nicz­ny­mi gość­mi Sta­cji byli: Char­les Bern­ste­in i Réka Mán-Vár­he­gyi. Odbył się też finał kon­kur­su „Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2020”, któ­re­go lau­re­atem został Julian Rosiń­ski. Z zacho­wa­niem pan­de­micz­nych restryk­cji uda­ło się też zre­ali­zo­wać zaję­cia w ramach sze­ściu Pra­cow­ni.

 

Festi­wal „prze­pro­wa­dził się” do Stro­nia Ślą­skie­go w 2016 roku. Wcze­śniej odby­wał się pod nazwą Fort i Port Legni­ca, a następ­nie Port Wro­cław i Port Lite­rac­ki. War­to przy­po­mnieć sło­wa Grze­go­rza Choj­now­skie­go: „Odkąd festi­wal prze­niósł się do Stro­nia i orga­ni­zo­wa­ny jest z tro­chę innym podej­ściem, stał się naj­lep­szym festi­wa­lem w Pol­sce, takim, na któ­ry się naj­chęt­niej wra­ca i budzi naj­więk­szy sen­ty­ment”. War­tość tę doce­ni­ła tak­że kapi­tu­ła Róży Kłodz­kiej.

 

Nagro­dy Biu­ra Lite­rac­kie­go 

 

Inne wiadomości z kategorii