Rozkład jazdy w Stacji Literatura 24

Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24 godzi­na po godzi­nie. Peł­ny roz­kład przy­jaz­dów i roz­jaz­dów ponad 60 festi­wa­lo­wych wyda­rzeń.

 

SL24_2019.09.11_Rozklad_jazdy_w_Stacja_Literatura_24__www_top

 

Począ­tek Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 już w czwar­tek o godzi­nie 18:00. Zaczy­na­my od spo­tkań w ramach jede­na­stu Pra­cow­ni. Finał wspól­nej pra­cy prze­wi­dzia­no na szczy­cie Czar­nej Góry na wyso­ko­ści 1205 m, gdzie wszy­scy dotrą przed godzi­ną 19:00. Tam też zapla­no­wa­no ofi­cjal­ne otwar­cie impre­zy. Spo­tka­nie w tym miej­scu zosta­nie zamknię­te wspól­nym zdję­ciem i wygło­sze­niem mani­fe­stu arty­stycz­ne­go, któ­ry będzie prze­sła­niem dla innych twór­ców i czy­tel­ni­ków.

 

Pierw­szą festi­wa­lo­wą pre­mie­rą będzie alma­nach Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019, któ­ry pozna­my w czwar­tek o 21:00 w ramach blo­ku Live Set. Na sce­nie zapre­zen­tu­je się dwa­na­ścio­ro pierw­szych auto­rów publi­ka­cji bio­rą­cych udział w kon­kur­sie. Kolej­ne­go dnia o tej samej porze wystą­pi dru­ga gru­pa kon­kur­so­wych twór­ców, a w sobo­tę rów­nież o 21:00 posłu­cha­my wier­szy zna­nych pol­skich poetów i poetek, któ­rzy prze­ka­za­li swo­je tek­sty do książ­ki.

 

Nowo­ścią tego­rocz­nej edy­cji Sta­cji będzie blok wyda­rzeń Fami­ly Meeting. To pre­zen­ta­cje insty­tu­cji, festi­wa­li i ini­cja­tyw zaprzy­jaź­nio­nych z impre­zą. W czwar­tek o 22:00 będzie to Insty­tut Kul­tu­ry Miej­skiej z Gdań­ska, o któ­re­go dzia­łal­no­ści opo­wie­dzą: dyrek­tor­ka Alek­san­dra Szy­mań­ska oraz Justy­na Cze­chow­ska współ­two­rzą­ca festi­wal Odna­le­zio­ne w tłu­ma­cze­niu. Na finał tego dnia kon­cert nowe­go zespo­łu Ola Walic­kie­go z udzia­łem Oli Biliń­skiej, Pio­tra Chęc­ki i Jac­ka Pro­ściń­skie­go.

 

W pią­tek o 9:00 zaję­cia w Pra­cow­niach. O 12:00 w miej­sco­wej szko­le pod­sta­wo­wej pre­zen­ta­cja Gry­ma­sów Anny Pod­cza­szy – kolej­nej festi­wa­lo­wej książ­ki dla dzie­ci. Pierw­szym wyda­rze­niem w CETiK‑u będzie dys­ku­sja „O nie­zgo­dzie w lite­ra­tu­rze” z udzia­łem Ramie­go Al-Asze­ka, Kon­ra­da Góry, Jana Rojew­skie­go, Beaty Sta­siń­skiej oraz Alek­san­dry Szy­mań­skiej. Spo­tka­nie o 12.00 popro­wa­dzi Mag­da­le­na Riga­mon­ti.

 

Lite­rac­ką część wyda­rzeń w CETiK‑u w Stro­niu Ślą­skim zain­au­gu­ru­je alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018 z wier­sza­mi Marii Hal­ber, Mar­ci­na Pierz­chliń­skie­go, Mar­ci­na Pod­la­skie­go, Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, Anto­ni­ny M. Tosiek i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go. O 15:00 pozna­my Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, Sro­gą zimę Ray­mon­da Quene­au oraz Biblię inne histo­rie Péte­ra Náda­sa w prze­kła­dach Anny Sawic­kiej, Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej i Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej.

Spo­tka­nie w ramach Języ­ków obcych z udzia­łem tłu­ma­czek (Han­nę Igal­son-Tygiel­ską zastą­pi Anna Wasi­lew­ska) popro­wa­dzą Anna Kału­ża i Jakub Skur­tys. Kolej­ne wyda­rze­nie o godzi­nie 16:30. W ramach Muzy­ki sło­wa (czy­tań z muzy­ką Paw­ła Szam­bur­skie­go) zapre­zen­to­wa­ne zosta­ną przez auto­rów nastę­pu­ją­ce książ­ki: Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, Pamięć roz­ma­wia z wia­trem Roma­na Hone­ta, Trans­par­ty Niny Manel oraz Stel­le Bian­ki Rolan­do.

 

Na lite­rac­ki finał tego dnia w Stro­niu Ślą­skim prze­wi­dzia­no spo­tka­nie Joan­ny Muel­ler. Autor­ka wraz z Joan­ną Łań­cuc­ką zapre­zen­tu­je ich wspól­ną książ­kę Waruj, któ­ra do księ­garń tra­fi już dzień po Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24. W trak­cie wie­czo­ru zbli­ża­ją­ca się do czter­dzie­stych uro­dzin poet­ka prze­czy­ta tak­że wier­sze z debiu­tanc­kiej książ­ki, a pyta­nia zada­wać będą Anna Ada­mo­wicz i Dawid Mate­usz. Począ­tek o 18:00.

 

Wie­czor­ny blok wyda­rzeń w Czar­nej Per­le w Sien­nej roz­pocz­nie się dru­gim pół­fi­na­łem Wier­szy i opo­wia­dań doraź­nych 2019. O 22:00 zaś pre­zen­ta­cja Sta­ro­miej­skie­go Domu Kul­tu­ry z War­sza­wy. O pro­wa­dzo­nej już od bli­sko dwu­dzie­stu lat dzia­łal­no­ści lite­rac­kiej opo­wie­dzą: wydaw­czy­ni i koor­dy­na­tor­ka ini­cja­tyw kul­tu­ral­nych Beata Gula, a tak­że redak­tor „Waka­tu” Michał Cza­ja oraz współ­two­rzą­ca femi­na­rium Wspól­ny Pokój poet­ka Nata­lia Malek.

 

Finał tego dnia to kon­cert zespo­łu Sza­re Relak­sy z udzia­łem Joan­ny Łań­cuc­kiej i Kazi­mie­rza Bie­gań­skie­go z pio­sen­ka­mi do wier­szy m.in. Mar­ty Pod­gór­nik, Joan­ny Muel­ler oraz Inger Chri­sten­sen. Wyda­rze­nia zakoń­czą się zapew­ne już po pół­no­cy. Uczest­ni­cy nie będą zatem mie­li zbyt wie­le cza­su na odpo­czy­nek, bowiem już o godzi­nie 9:00 następ­ne­go dnia kolej­na seria zajęć w jede­na­stu Pra­cow­niach, w tym m.in. spo­tka­nie księ­ga­rzy uczest­ni­czą­cych w pro­jek­cie „Księ­gar­nia z poezją”.

 

W sobo­tę o godzi­nie 12:00 w CETiK‑u dys­ku­sja i wybór „Poetyc­kich ksią­żek trzy­dzie­sto­le­cia”. To otwar­te dla publicz­no­ści posie­dze­nie jury z udzia­łem piąt­ki juro­rów (Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej, Jaku­ba Skur­ty­sa). Pozna­my tak­że lau­re­atów trze­ciej edy­cji Kry­ty­ka z uczel­ni, któ­rych tek­sty publi­ko­wa­ne były w maga­zy­nie lite­rac­kim biblio­te­ka, oraz naj­waż­niej­sze książ­ki ostat­nich trzech dekad wybra­ne w gło­so­wa­niu publicz­no­ści.

 

O 13:30 Nowe gło­sy z Euro­py – spo­tka­nie z udzia­łem miesz­ka­ją­cych od kil­ku lat w Ber­li­nie, a pocho­dzą­cych z Syrii i Pale­sty­ny poetów Ramie­go Al-Asze­ka i Fadie­go Dżo­ma­ra z udzia­łem ich tłu­ma­cza Fili­pa Kazi­mier­cza­ka, a tak­że Patry­cji Polkow­skiej z łódz­kiej fil­mów­ki, któ­ra spe­cjal­nie na tę oka­zję przy­go­to­wa­ła dwie krót­kie etiu­dy do wier­szy obu auto­rów. Pro­wa­dze­nie – Nata­lia Malek i Kac­per Bart­czak.

 

Pół­to­rej godzi­ny póź­niej kolej­ne Języ­ki obce, tym razem z książ­ka­mi ame­ry­kań­skich poetek: Samot­no­ścią prze­strze­ni Emi­ly Dic­kin­son, San­ta­rém Eli­za­beth Bishop i Nie gódź się Pat­ti Smith w prze­kła­dach Tade­usza Sław­ka, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Fili­pa Łobo­dziń­skie­go z udzia­łem tłu­ma­czy (z Andrze­jem Sosnow­skim połą­czy­my się fil­mo­wo). Spo­tka­nie to popro­wa­dzą Joan­na Muel­ler oraz Juliusz Pie­li­chow­ski.

 

Sobot­nia Muzy­ka sło­wa to czte­ry wystę­py pre­zen­tu­ją­ce pre­mie­ro­we książ­ki: Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz, Kalen­darz majów Kon­ra­da Góry, Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka oraz Iko­no­klazm Jana Rojew­skie­go. I w tym przy­pad­ku muzy­kę przy­go­to­wu­je Paweł Szam­bur­ski, któ­ry opra­wia wszyst­kie wyda­rze­nia tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra. Finał tego dnia w Stro­niu Ślą­skim to bene­fis Mar­ty Pod­gór­nik z oka­zji 40. uro­dzin oraz 20. rocz­ni­cy pierw­sze­go wystę­pu na festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go.

 

Przed roz­po­czę­ciem spo­tka­nia Mar­ty Pod­gór­nik cze­ka nas jesz­cze jed­na uro­czy­stość. Wrę­czo­na zosta­nie nagro­da „Po Stro­nie Poezji” za naj­lep­szy wiersz z festi­wa­lo­wej książ­ki. Wyróż­nie­nie przy­zna mło­dzież ze Stro­nia Ślą­skie­go. Ostat­ni punkt pro­gra­mu popro­wa­dzą wspól­nie Karol Mali­szew­ski oraz Joan­na Orska. Po nim wszy­scy uczest­ni­cy ponow­nie uda­dzą się do Sien­nej, gdzie zapla­no­wa­no tego dnia jesz­cze dwa wyda­rze­nia.

 

O 21:00 w Czar­nej Per­le ostat­nie spo­tka­nie z Wier­sza­mi i opo­wia­da­nia­mi doraź­ny­mi 2019. Pozna­my sió­dem­kę fina­li­stów, a następ­nie lau­re­ata lub lau­re­at­kę kon­kur­su wyłonionego/wyłonioną w gło­so­wa­niu publicz­no­ści. Następ­nie pozna­my Fun­da­cję Rodzi­ny Kochań­skich anga­żu­ją­cą się w mece­nat nad sztu­ką. Na finał tego dnia zapla­no­wa­ne zosta­ło wido­wi­sko „Gin­czan­ka. Żar-Ptak” z udzia­łem Kamil­li Baar-Kochań­skiej, Doro­ty Jare­my, Paw­ła Szam­bur­skie­go oraz Rober­ta Bęzy.

 

Ostat­nim akor­dem Sta­cji Lite­ra­tu­ra będą nie­dziel­ne pod­su­mo­wa­nia Pra­cow­ni. Po nich oko­ło godzi­ny 12:00 zapla­no­wa­no wyjazd wszyst­kich uczest­ni­ków. Łącz­nie w cią­gu czte­rech festi­wa­lo­wych dni odbę­dzie się 64 punk­tów pro­gra­mu, w któ­rych udział weź­mie oko­ło pół tysią­ca osób. Peł­ny pro­gram zna­leźć moż­na na stro­nie festi­wa­lo­wej, a dodat­ko­we infor­ma­cje dostęp­ne są na pro­fi­lu wyda­rze­nia (adre­sy poni­żej).

 

Wybierz się na stro­nę Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24

Zobacz pro­fil wyda­rze­nia

Inne wiadomości z kategorii