Różni AUTORZY: Połów. Poetyckie debiuty 2017
Ukazał się właśnie kolejny almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 towarzyszący realizowanemu od 2005 roku projektowi dla autorów przed debiutem książkowym. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się wesprzeć swoimi działaniami aż 10 młodych twórców.
Ukazał się właśnie kolejny almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 towarzyszący realizowanemu od 2005 roku projektowi dla autorów przed debiutem książkowym. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się wesprzeć swoimi działaniami aż 10 młodych twórców. Wyboru laureatów dokonali Marta Podgórnik i Marcin Sendecki oraz redakcja wydawnictwa reprezentowana przez Joannę Mueller. Kolejnym etapem projektu – po publikacji 40 rozmów, szkiców, komentarzy i prezentacji wierszy w biBLiotece, a wreszcie wydaniu almanachu – będzie czytanie młodych autorów na głównej scenie tegorocznej Stacji Literatura 23.
Laureatami 12. edycji projektu zostali: Paweł Bień, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Paulina Pidzik, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Przemysław Suchanecki oraz Katarzyna Szweda. W zgodnej opinii tych, którzy obserwują „Połowy”, to najciekawsza grupa autorów od kilku lat. „Nieodmienną cechą połowowych antologii jest tworzona przez nie historia najnowszej poezji – nie straconych szans, a pierwszych oznak wiosny, o mniej więcej dwa–trzy lata wyprzedzających realny ruch w krytycznoliterackim i poetyckim życiu. Połów 2017 z nawiązką spełni tę funkcję, ale warto też do niego zajrzeć ot tak, po garść dobrych wierszy” – pisze Jakub Skurtys.
Według Marcina Sendeckiego: „Wiersze Pawła Bienia ujmują prostotą i powagą”, „Przemysław Suchanecki wtrąca się w język, w zwyczajowy tryb jego użycia”, a „W cyklu (poemacie?) Pauliny Pidzik imponuje usilność, z jaką autorka raz po raz docieka istoty rzeczy pierwszych”. Joanna Mueller zauważa: „Każdy wiersz Konarskiego to jakby pojedyncza scena, z własną tematyczną dekoracją”. W towarzyszących almanachowi laudacjach pisze także, że niewielu zna „równych Kosendzie pożeraczy poetyckich światów. Poetów tak zachłannych, że żaden słowny kawałek nie wydaje im się niejadalny”, z kolei poezję Jana Rojewskiego uznaje za zaangażowaną, jednak nie w sposób modniarski, lecz „zaangażowaną cwano i mądrze”.
„Nina Manel ma wszystko, czego potrzeba wschodzącej na firmamencie (na potrzeby krytycznoliterackie i społeczne/społecznościowe) poetessie”. „Tym, co urzekło mnie najpierw w wierszach Krzysztofa Schodowskiego, jest pietyzm, z jakim dobiera rozwiązania dla swojego języka”. „Grzegorz Smoliński proponuje nam opowieść nieznoszącą sprzeciwu, zaprojektowaną i unieruchomioną w ramach kolorofonu narratorskich wskazań” – przekonuje Marta Podgórnik. A Marcin Sendecki na finał prezentacji pisze o Katarzynie Szwedzie: „Jej niepokojące, często prawdziwie przejmujące zapisy układają się w szczególnego rodzaju próbę archeologii pamięci”.
W najnowszej biBLiotece redaktorzy „Małego Formatu” i „Kontentu” Kuba Nowacki i Zuzanna Sala zwracają uwagę, że „Tegoroczni ‘połowieni’ to roczniki osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte. Przedstawiali swoje wiersze w pismach, otrzymywali komentarze krytyczne, uczestniczyli w wernisażach jednego wiersza, słowem: skorzystali z infrastruktury umożliwiającej zaistnienie, zawalczenie o idiom przed debiutem. Być może dlatego są w tej antologii tak silne sygnatury (Manel, Kosenda), a niektóre zestawy wręcz pachną gotową książką (Szweda, Suchanecki). Jest to zasługa nie tylko indywidualnej pracy w Stroniu Śląskim, ale i zauważalnego w ostatnim czasie odrodzenia młodoliterackich środowisk, wznowionego i przyspieszonego obiegu tekstów poetyckich i krytyki towarzyszącej”.
Almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 jest siódmym wydawnictwem tego typu (wcześniej ukazało się w Biurze Literackim 16 arkuszy poetyckich, m.in. Marcina Biesa, Rafała Gawina, Agnieszki Mirahiny, Bartosza Sadulskiego, Rafała Skoniecznego, Przemysława Witkowskiego i Kamila Zająca). Wśród najbardziej znanych uczestników Połowu znajdują się: Martyna Buliżańska, Sławomir Elsner, Katarzyna Fetlińska, Łukasz Jarosz, Szczepan Kopyt, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak i Dawid Mateusz. Ich debiutanckie książki nominowane były do licznych nagród literackich i wyróżniane wieloma z nich. Czytanie tegorocznych laureatów podczas Stacji Literatura 23 zaplanowane zostało na piątek 14 września.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury