RÓŻNI AUTORZY: Połów. Poetyckie debiuty 2020

26/07/2021 Premiery

Uka­zał się wła­śnie alma­nach z wier­sza­mi sze­ścior­ga naj­le­piej roku­ją­cych poetek i poetów przed debiu­tem książ­ko­wym. W edy­cji Poło­wu 2020 zna­leź­li się: Sara Akram, Tomasz Gro­mad­ka, Karo­li­na Kapu­sta, Julian Rosiń­ski, Zuzan­na Strehl, Nina Voy­ta­la.

 

 

Uka­zał się wła­śnie alma­nach z wier­sza­mi sze­ścior­ga naj­le­piej roku­ją­cych poetek i poetów przed debiu­tem książ­ko­wym. W edy­cji Poło­wu 2020 zna­leź­li się: Sara Akram, Tomasz Gro­mad­ka, Karo­li­na Kapu­sta, Julian Rosiń­ski, Zuzan­na Strehl, Nina Voy­ta­la. Zgro­ma­dzo­ne wier­sze pozwa­la­ją czy­tel­ni­kom gubić się w wir­tu­al­nej rze­czy­wi­sto­ści, ale też odnaj­dy­wać przy­na­leż­ność kla­so­wą i opa­no­wy­wać pod­sta­wo­we kom­pe­ten­cje „soszja­lu”. Autor­ki i auto­rzy zada­ją pyta­nia o widocz­ność osób nie­he­te­ro­nor­ma­tyw­nych w prze­strze­ni publicz­nej, spraw­dza­ją dys­kur­sy reli­gij­no-kapi­ta­li­stycz­ne, mala­dycz­ne, hiper­re­ali­stycz­ne, cyber­ne­tycz­ne itd. Książ­ka udo­wad­nia, że język mło­dej poezji nie tyl­ko wni­kli­wie opi­su­je rze­czy­wi­stość, w któ­rej żyje­my, ale też wyprze­dza realia, w któ­rych dopie­ro przyj­dzie nam żyć.

 

„Jak już moż­na było zaob­ser­wo­wać w Stro­niu pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra, ta szóst­ka dosko­na­le się bro­ni oraz uzu­peł­nia – i w samych tek­stach, i na sce­nie” – zauwa­ża w pierw­szej recen­zji z książ­ki Jakub Skur­tys i oce­nia: „Sara Akram – poet­ka o wyraź­nie lubel­skich ten­den­cjach, dobrze rezo­nu­ją­ca z tam­tej­szy­mi zain­te­re­so­wa­nia­mi cyber­ne­tycz­no­ścią i mar­gi­nal­no­ścią potrans­for­ma­cyj­ne­go życia poko­le­nia Y i Z”. „Tomasz Gro­mad­ka to pierw­szo­rzęd­ny wier­szyn. Jego język jest naj­bar­dziej zaska­ku­ją­cy, nie­prze­wi­dy­wal­ny, wła­ści­wie wręcz nie­obli­czal­ny. Opie­ra się na skła­dnio­wych potknię­ciach i celo­wych ana­ko­lu­tach, któ­re two­rzą wra­że­nie niby swo­bod­nej, ale w rze­czy­wi­sto­ści nie­by­wa­le skon­den­so­wa­nej pie­śni dzia­dow­skiej.”. „Karo­li­na Kapu­sta w zesta­wie ‘wykwit’ ogry­wa raka – wła­sne­go, ale też chy­ba raka po pro­stu – jako for­mę poże­ra­ją­cej życie naro­śli”.

 

O Jul­ku Rosiń­skim Jakub Skur­tys pisze zaś: „Efekt okrut­ne­go gene­tycz­ne­go eks­pe­ry­men­tu lite­rac­kie­go na lice­ali­stach, prze­pro­wa­dzo­ne­go swe­go cza­su przez ich nauczy­ciel­kę Ewę Kret­kow­ską. Dowód na to, że nawet w dobie odbi­ja­nia się począt­ku­ją­cych twór­ców od naj­waż­niej­szych wydaw­ców, wie­lo­let­nie­go szli­fo­wa­nia poetyk i prze­strze­lo­nych debiu­tów samiz­da­to­wych może­my liczyć na mło­dych, genial­nych twór­ców”. Na koniec doda­je: „Klucz do poezji Strehl jest rze­czy­wi­ście na tę przy­naj­mniej chwi­lę toż­sa­mo­ścio­wy, femi­ni­stycz­ny, zaan­ga­żo­wa­ny: mam dwa­dzie­ścia lat, jestem les­bij­ką i mam swo­je pro­ble­my ze zdro­wiem psy­chicz­nym” i „Nina Voy­ta­la dzia­ła z kolei w zupeł­nej toż­sa­mo­ścio­wej kontrze – kon­fron­tu­je nas z wizyj­ną (i momen­ta­mi wizjo­ner­ską) poety­ką wojen­ne­go prze­sy­tu oraz świa­do­mo­ścią, że „’nie­ła­two uru­cha­miać powta­rzal­ną fra­zę roz­pię­ta jak masyw/ nie­miec­kie­go nie­ba’”.

 

„Gros tych nazwisk dla wie­lu brzmi już zna­jo­mo, ale czym innym jest czy­ta­nie roz­sy­pa­nych po róż­nych cza­so­pi­smach tek­stów, a czym innym cały tuzin utwo­rów zebra­nych w jed­nym miej­scu i pod wspól­nym tytu­łem. To przed­smak tego, z czym lada moment może­my mieć do czy­nie­nia w peł­no­praw­nych debiu­tach wspo­mnia­nych wyżej auto­rek i auto­rów. Sto­ją na przed­po­lu i wyko­nu­ją w stro­nę czy­tel­ni­ka gest. Już teraz mówią, co mają, a my powin­ni­śmy się szy­ko­wać, żeby być przy­go­to­wa­ni, gdy nadej­dzie. Ale co nadej­dzie? Jakim arse­na­łem środ­ków dys­po­nu­ją wyło­wie­ni?” – pyta w biBLio­te­ce Anna Mochar­ska. Czę­ścio­wej odpo­wie­dzi na to pyta­nie udzie­la­ją w tym samym miej­scu Anna Ada­mo­wicz i Patryk Kosen­da: „Mamy do czy­nie­nia z oso­ba­mi mło­dy­mi i bar­dzo mło­dy­mi, przed któ­ry­mi wie­le wspa­nia­łych poetyc­kich przy­gód. No to – jak pisze Voy­ta­la – ‘Rave nie­wąt­pli­wie wytań­czo­ny, manat­ki zebra­ne’. Nic tyl­ko cze­kać i czy­tać”.

 

Zamów książ­kę

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • POEZJE Połów. Poetyckie debiuty 2020 Frag­men­ty książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2021 roku,a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 lip­ca 2022 roku. więcej
  • stacja Literatura Połów. Poetyckie debiuty 2020 Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020 z udzia­łem Sary Akram, Tom­ka Gro­mad­ki, Karo­li­ny Kapu­sty, Jul­ka Rosiń­skie­go, Zuzan­ny Strehl i Niny Voy­ta­li w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26. więcej