Różni AUTORZY: Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021
Ostatnią premierą sezonu wydawniczego 2021–2022 w Biurze Literackim przygotowaną na festiwal TransPort Literacki 27 jest almanach Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, który gromadzi prezentacje laureatek i laureatów realizowanego od 2005 roku projektu Biura Literackiego dla osób przed debiutem książkowym.
Ostatnią premierą sezonu wydawniczego 2021–2022 w Biurze Literackim przygotowaną na festiwal TransPort Literacki 27 jest almanach Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, który gromadzi prezentacje laureatek i laureatów realizowanego od 2005 roku projektu Biura Literackiego dla osób przed debiutem książkowym. W tym roku ponownie w szerokiej formule, otwartej na prozaiczki i prozaików. Dostępna od dzisiaj w księgarniach w całej Polsce książka gromadzi wiersze, opowiadania i fragmenty powieści: Iwony Bassy, Aleksandry Byrskiej, Barbary Frączyk, Bartosza Horyzy, Zofii Kiljańskiej, Szymona Kowalskiego, Mirka Kulisza, Patryka Kulpy, Patricka Leftwicha, Oli Lewandowskiej, Marty Lipowicz i Alicji Sawickiej.
Cała dwunastka zaprezentowała się 23 września na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, po rocznej pracy z prowadzącymi projekt: Dawidem Mateuszem i Jakubem Skurtysem (Połów poetycki) oraz Adamem Kaczanowskim i Jakubem Kornhauserem (Połów prozatorski). Poszczególnym czytaniom towarzyszyła przygotowana i grana na żywo dla każdej autorki i autora muzyka autorstwa Huberta Zemlera. Od jesieni 2021 roku aż po ostatnie wakacje w kolejnych dwunastu numerach Magazynu Literackiego biBLioteka mieliśmy okazję poznawać każdą autorkę i każdego autora poprzez rozmowy, laudacje, komentarze, zestawy wierszy, opowiadania czy fragmenty powieści. Materiały te cieszyły się bardzo dużą popularnością.
„Książki skupiające uwagę na dwóch bardzo różnych przecież sposobach wypowiedzi tekstowej są niewątpliwie rzadkością” – pisze w Magazynie Literackim biBLioteka Anna Mochalska. Poezja „niemal nigdy nie spotyka się z prozą, wyłączając może szczególne, pojedyncze przypadki prozy poetyckiej czy eksperymentalnej. Tu mamy do czynienia ze wspólnym gestem poetów i prozaików, którzy pewnie idą trochę obok siebie, nie zawsze w tym samym kierunku i tymi samymi drogami, ale jednak ramię w ramię. Na styku rodzajów i gatunków rodzi się nowa jakość”. I dodaje w innym miejscu: „Jak zwykle przy okazji ‘Połowu’, otrzymaliśmy mapę pełną punktów tworzących jeden krajobraz. Tym razem jeszcze bardziej zróżnicowany niż zwykle”.
W liczącej 200 stron książce każda z autorek i autorów prezentowana jest na kilkunastu stronach. Niektóre z prezentacji poetyckich to niemal połowa tomiku albo duża jego część. W przypadku prozy to czasami jedno lub dwa opowiadania. Do tego dochodzi laudacja redaktora, który rekomendował danych twórców i pracował z nimi. Okładkę książki zaprojektował tradycyjnie Artur Burszta, a grafiki z portretami dwunastu osób przygotowała Julia Koźmin. Książka równolegle ukazuje się w dwóch formatach: w papierze i jako e‑book. Wydanie tegorocznego almanachu zostało wsparte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już 18 października ruszy nabór w kolejnej edycji projektu. Tym razem w nowej formule.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego