Różni AUTORZY: Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

03/10/2022 Premiery

Ostat­nią pre­mie­rą sezo­nu wydaw­ni­cze­go 2021–2022 w Biu­rze Lite­rac­kim przy­go­to­wa­ną na festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 27 jest alma­nach Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ry gro­ma­dzi pre­zen­ta­cje lau­re­atek i lau­re­atów reali­zo­wa­ne­go od 2005 roku pro­jek­tu Biu­ra Lite­rac­kie­go dla osób przed debiu­tem książ­ko­wym.

 

 

Ostat­nią pre­mie­rą sezo­nu wydaw­ni­cze­go 2021–2022 w Biu­rze Lite­rac­kim przy­go­to­wa­ną na festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 27 jest alma­nach Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ry gro­ma­dzi pre­zen­ta­cje lau­re­atek i lau­re­atów reali­zo­wa­ne­go od 2005 roku pro­jek­tu Biu­ra Lite­rac­kie­go dla osób przed debiu­tem książ­ko­wym. W tym roku ponow­nie w sze­ro­kiej for­mu­le, otwar­tej na pro­za­icz­ki i pro­za­ików. Dostęp­na od dzi­siaj w księ­gar­niach w całej Pol­sce książ­ka gro­ma­dzi wier­sze, opo­wia­da­nia i frag­men­ty powie­ści: Iwo­ny Bas­sy, Alek­san­dry Byr­skiej, Bar­ba­ry Frą­czyk, Bar­to­sza Hory­zy, Zofii Kil­jań­skiej, Szy­mo­na Kowal­skie­go, Mir­ka Kuli­sza, Patry­ka Kul­py, Patric­ka Leftwi­cha, Oli Lewan­dow­skiej, Mar­ty Lipo­wicz i Ali­cji Sawic­kiej.

 

Cała dwu­nast­ka zapre­zen­to­wa­ła się 23 wrze­śnia na sce­nie Regio­nal­ne­go Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu, po rocz­nej pra­cy z pro­wa­dzą­cy­mi pro­jekt: Dawi­dem Mate­uszem i Jaku­bem Skur­ty­sem (Połów poetyc­ki) oraz Ada­mem Kacza­now­skim i Jaku­bem Korn­hau­se­rem (Połów pro­za­tor­ski). Poszcze­gól­nym czy­ta­niom towa­rzy­szy­ła przy­go­to­wa­na i gra­na na żywo dla każ­dej autor­ki i auto­ra muzy­ka autor­stwa Huber­ta Zemle­ra. Od jesie­ni 2021 roku aż po ostat­nie waka­cje w kolej­nych dwu­na­stu nume­rach Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka mie­li­śmy oka­zję pozna­wać każ­dą autor­kę i każ­de­go auto­ra poprzez roz­mo­wy, lau­da­cje, komen­ta­rze, zesta­wy wier­szy, opo­wia­da­nia czy frag­men­ty powie­ści. Mate­ria­ły te cie­szy­ły się bar­dzo dużą popu­lar­no­ścią.

 

„Książ­ki sku­pia­ją­ce uwa­gę na dwóch bar­dzo róż­nych prze­cież spo­so­bach wypo­wie­dzi tek­sto­wej są nie­wąt­pli­wie rzad­ko­ścią” – pisze w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka Anna Mochal­ska. Poezja „nie­mal nigdy nie spo­ty­ka się z pro­zą, wyłą­cza­jąc może szcze­gól­ne, poje­dyn­cze przy­pad­ki pro­zy poetyc­kiej czy eks­pe­ry­men­tal­nej. Tu mamy do czy­nie­nia ze wspól­nym gestem poetów i pro­za­ików, któ­rzy pew­nie idą tro­chę obok sie­bie, nie zawsze w tym samym kie­run­ku i tymi samy­mi dro­ga­mi, ale jed­nak ramię w ramię. Na sty­ku rodza­jów i gatun­ków rodzi się nowa jakość”. I doda­je w innym miej­scu: „Jak zwy­kle przy oka­zji ‘Poło­wu’, otrzy­ma­li­śmy mapę peł­ną punk­tów two­rzą­cych jeden kra­jo­braz. Tym razem jesz­cze bar­dziej zróż­ni­co­wa­ny niż zwy­kle”.

 

W liczą­cej 200 stron książ­ce każ­da z auto­rek i auto­rów pre­zen­to­wa­na jest na kil­ku­na­stu stro­nach. Nie­któ­re z pre­zen­ta­cji poetyc­kich to nie­mal poło­wa tomi­ku albo duża jego część. W przy­pad­ku pro­zy to cza­sa­mi jed­no lub dwa opo­wia­da­nia. Do tego docho­dzi lau­da­cja redak­to­ra, któ­ry reko­men­do­wał danych twór­ców i pra­co­wał z nimi. Okład­kę książ­ki zapro­jek­to­wał tra­dy­cyj­nie Artur Bursz­ta, a gra­fi­ki z por­tre­ta­mi dwu­na­stu osób przy­go­to­wa­ła Julia Koź­min. Książ­ka rów­no­le­gle uka­zu­je się w dwóch for­ma­tach: w papie­rze i jako e‑book. Wyda­nie tego­rocz­ne­go alma­na­chu zosta­ło wspar­te przez Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go. Już 18 paź­dzier­ni­ka ruszy nabór w kolej­nej edy­cji pro­jek­tu. Tym razem w nowej for­mu­le.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • o książce Czy można się o nich pokłócić? Roz­mo­wa Marii Krzyw­dy i Anto­ni­ny Tosiek, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku. więcej