Różni AUTORZY: Romantyczność 2022

05/09/2022 Premiery

5 wrze­śnia jest dniem kolej­nej pre­mie­ry w Biu­rze Lite­rac­kim. Do księ­garń tra­fia Roman­tycz­ność 2022 – pią­ta anto­lo­gia otwar­te­go Kon­kur­su na wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne.

 

 

5 wrze­śnia jest dniem kolej­nej pre­mie­ry w Biu­rze Lite­rac­kim. Do księ­garń tra­fia Roman­tycz­ność 2022 – pią­ta anto­lo­gia otwar­te­go Kon­kur­su na wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne. To wyjąt­ko­wa książ­ka inspi­ro­wa­na twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza i opu­bli­ko­wa­ny­mi dokład­nie dwie­ście lat temu Bal­la­da­mi i roman­sa­mi przy­go­to­wa­na przez kura­to­ra pro­jek­tu Pio­tra Śli­wiń­skie­go. Autor­ką kola­żu na okład­ce książ­ki jest Karo­li­na Licz­man. Już dziś moż­na zapo­znać się z tek­sta­mi, któ­rych 14 auto­rów powal­czy o nagro­dy w kon­kur­sie pod­czas festi­wa­lu Trans­port Lite­rac­ki 27 w Koło­brze­gu. W fina­le spo­tka­ją się trzy oso­by, a lau­re­at­kę lub lau­re­ata głów­nej nagro­dy wska­że pod­czas spe­cjal­ne­go wyda­rze­nia 24 wrze­śnia o godzi­nie 12:00 festi­wa­lo­wa publicz­ność. Łącz­na pula nagród prze­kro­czy pięć tysię­cy zło­tych.

 

Utwo­ry wier­szem i pro­zą zamiesz­czo­ne w Roman­tycz­no­ści 2022 są bar­dzo róż­no­rod­ne, każ­dy z nich został opa­trzo­ny komen­ta­rzem, któ­ry nakre­śla hory­zont inspi­ra­cji autor­skich. Jak zauwa­ża w posło­wiu Piotr Śli­wiń­ski: „W anto­lo­gii pomiesz­czo­no wier­sze zarów­no poetek i poetów z dużym dorob­kiem, jak i wyło­nio­nych w otwar­tym kon­kur­sie. Doświad­cza­nie roman­tycz­no­ści bywa kon­fron­ta­cją ze szkol­ną pamię­cią, testo­wa­niem ‘wła­sno­ści’ cudze­go języ­ka, apo­kry­fem do Mic­kie­wi­czow­skiej pro­kla­ma­cji, eru­dy­cyj­ną grą. W jesz­cze innych mówi ból: gniew­ny, wżar­ty w cia­ło, nie­daw­no nie­my, teraz uwol­nio­ny w sło­wach. Wszyst­kie utwo­ry, nader róż­no­rod­nie, robią to, cze­go nam dzi­siaj potrze­ba – wycho­dząc z dys­kur­su póź­nej nowo­cze­sno­ści, sta­ra­ją się dotrzeć do ukry­tej praw­dy, doświad­czyć roman­tycz­no­ści w sty­lu wła­sne­go ist­nie­nia”.

 

Kura­tor pro­jek­tu pod­kre­śla, że: „Dzi­siej­sza roman­tycz­ność ‘pisze się’ – jest pisa­na przez autor­ki i auto­rów tej anto­lo­gii – u schył­ku kolej­nych rewo­lu­cji: tech­no­lo­gicz­nej i komu­ni­ka­cyj­nej”. Gdy „Po okre­sie fety­szy­zo­wa­nia tech­no­lo­gii i postę­pu, kate­go­rii raczej abs­trak­cyj­nych, górę bio­rą bez­po­śred­niość, współ­udział, doświad­cza­nie”. Według Śli­wiń­skie­go zamiesz­czo­ne w anto­lo­gii tek­sty odpo­wia­da­ją na te zmia­ny i wyko­nu­ją potrzeb­ną pra­cę inte­lek­tu­al­ną, któ­ra opo­wia­da o kolej­nym prze­ło­mie – roz­cza­ro­wa­niu i poszu­ki­wa­niu nowe­go języ­ka: „Nie wyróż­niam w tym tomie utwo­rów lep­szych i gor­szych, bar­dziej i mniej uda­nych, gdyż wszyst­kie one, lecz każ­dy ina­czej, nader róż­no­rod­nie, robią to, cze­go nam dzi­siaj potrze­ba – wycho­dząc z dys­kur­su póź­nej nowo­cze­sno­ści, sta­ra­ją się dotrzeć do ukry­tej praw­dy, doświad­czyć roman­tycz­no­ści w sty­lu wła­sne­go ist­nie­nia”.

 

W anto­lo­gii znaj­du­ją się tek­sty 38 auto­rów, w tym 14 uczest­ni­ków kon­kur­su oraz 14 uzna­nych auto­rów i auto­rek poja­wi się w Koło­brze­gu na festi­wa­lo­wej sce­nie. Będą to: Miłosz BIEDRZYCKI, Dariusz BUGALSKI, Hele­na BURDZIŃSKA, Alek­san­dra BYRSKA, Łukasz CABAJEWSKI, Jacek DEHNEL, Michał DOMAGALSKI, Jan­ka HARASIMOWICZ, Ano­uk HERMAN, Alek­san­dra KASPRZAK, Kata­rzy­na KLEIN, Adrian KORLACKI, Jakub KORNHAUSER, Maria KRZYWDA, Jakub KURZYŃSKI, Nata­lia MALEK, Karol MALISZEWSKI, Joan­na MUELLER, Kata­rzy­na OŻGO, Zofia PACZEŚNA, Jakub PSZONIAK, Nata­lia ROGUZ, Joan­na ROSZAK, Karo­li­na SAŁDECKA, Kata­rzy­na SZAULIŃSKA, Daniel TAMKUN, Anto­ni­na TOSIEK, Mar­cin WILKOWSKI.

 

Nato­miast w liczą­cej 120 stron anto­lo­gii znaj­dą się rów­nież tek­sty jesz­cze 10 auto­rów i auto­rek: Kac­pra BARTCZAKA, Roma­na HONETA, Kami­li JANIAK, Bogu­sła­wa KIERCA, Pio­tra MATYWIECKIEGO, Edwar­da PASEWICZA, Anny PODCZASZY, Bian­ki ROLANDO, Macie­ja TOPOLSKIEGO i Grze­go­rza WRÓBLEWSKIEGO. Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne odby­wa się po raz pią­ty. Tego­rocz­ny nabór cie­szył się rekor­do­wym zain­te­re­so­wa­niem. Lau­re­ata­mi poprzed­nich edy­cji zosta­li: Anto­ni­na Tosiek, Kata­rzy­na Szau­liń­ska, Julian Rosiń­ski i Ali­cja Sawic­ka. Tego­rocz­na edy­cja kon­kur­su reali­zo­wa­na jest dzię­ki wspar­ciu Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii