Różni AUTORZY: Romantyczność 2022
5 września jest dniem kolejnej premiery w Biurze Literackim. Do księgarń trafia Romantyczność 2022 – piąta antologia otwartego Konkursu na wiersz i opowiadanie doraźne.
5 września jest dniem kolejnej premiery w Biurze Literackim. Do księgarń trafia Romantyczność 2022 – piąta antologia otwartego Konkursu na wiersz i opowiadanie doraźne. To wyjątkowa książka inspirowana twórczością Adama Mickiewicza i opublikowanymi dokładnie dwieście lat temu Balladami i romansami przygotowana przez kuratora projektu Piotra Śliwińskiego. Autorką kolażu na okładce książki jest Karolina Liczman. Już dziś można zapoznać się z tekstami, których 14 autorów powalczy o nagrody w konkursie podczas festiwalu Transport Literacki 27 w Kołobrzegu. W finale spotkają się trzy osoby, a laureatkę lub laureata głównej nagrody wskaże podczas specjalnego wydarzenia 24 września o godzinie 12:00 festiwalowa publiczność. Łączna pula nagród przekroczy pięć tysięcy złotych.
Utwory wierszem i prozą zamieszczone w Romantyczności 2022 są bardzo różnorodne, każdy z nich został opatrzony komentarzem, który nakreśla horyzont inspiracji autorskich. Jak zauważa w posłowiu Piotr Śliwiński: „W antologii pomieszczono wiersze zarówno poetek i poetów z dużym dorobkiem, jak i wyłonionych w otwartym konkursie. Doświadczanie romantyczności bywa konfrontacją ze szkolną pamięcią, testowaniem ‘własności’ cudzego języka, apokryfem do Mickiewiczowskiej proklamacji, erudycyjną grą. W jeszcze innych mówi ból: gniewny, wżarty w ciało, niedawno niemy, teraz uwolniony w słowach. Wszystkie utwory, nader różnorodnie, robią to, czego nam dzisiaj potrzeba – wychodząc z dyskursu późnej nowoczesności, starają się dotrzeć do ukrytej prawdy, doświadczyć romantyczności w stylu własnego istnienia”.
Kurator projektu podkreśla, że: „Dzisiejsza romantyczność ‘pisze się’ – jest pisana przez autorki i autorów tej antologii – u schyłku kolejnych rewolucji: technologicznej i komunikacyjnej”. Gdy „Po okresie fetyszyzowania technologii i postępu, kategorii raczej abstrakcyjnych, górę biorą bezpośredniość, współudział, doświadczanie”. Według Śliwińskiego zamieszczone w antologii teksty odpowiadają na te zmiany i wykonują potrzebną pracę intelektualną, która opowiada o kolejnym przełomie – rozczarowaniu i poszukiwaniu nowego języka: „Nie wyróżniam w tym tomie utworów lepszych i gorszych, bardziej i mniej udanych, gdyż wszystkie one, lecz każdy inaczej, nader różnorodnie, robią to, czego nam dzisiaj potrzeba – wychodząc z dyskursu późnej nowoczesności, starają się dotrzeć do ukrytej prawdy, doświadczyć romantyczności w stylu własnego istnienia”.
W antologii znajdują się teksty 38 autorów, w tym 14 uczestników konkursu oraz 14 uznanych autorów i autorek pojawi się w Kołobrzegu na festiwalowej scenie. Będą to: Miłosz BIEDRZYCKI, Dariusz BUGALSKI, Helena BURDZIŃSKA, Aleksandra BYRSKA, Łukasz CABAJEWSKI, Jacek DEHNEL, Michał DOMAGALSKI, Janka HARASIMOWICZ, Anouk HERMAN, Aleksandra KASPRZAK, Katarzyna KLEIN, Adrian KORLACKI, Jakub KORNHAUSER, Maria KRZYWDA, Jakub KURZYŃSKI, Natalia MALEK, Karol MALISZEWSKI, Joanna MUELLER, Katarzyna OŻGO, Zofia PACZEŚNA, Jakub PSZONIAK, Natalia ROGUZ, Joanna ROSZAK, Karolina SAŁDECKA, Katarzyna SZAULIŃSKA, Daniel TAMKUN, Antonina TOSIEK, Marcin WILKOWSKI.
Natomiast w liczącej 120 stron antologii znajdą się również teksty jeszcze 10 autorów i autorek: Kacpra BARTCZAKA, Romana HONETA, Kamili JANIAK, Bogusława KIERCA, Piotra MATYWIECKIEGO, Edwarda PASEWICZA, Anny PODCZASZY, Bianki ROLANDO, Macieja TOPOLSKIEGO i Grzegorza WRÓBLEWSKIEGO. Wiersze i opowiadania doraźne odbywa się po raz piąty. Tegoroczny nabór cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Laureatami poprzednich edycji zostali: Antonina Tosiek, Katarzyna Szaulińska, Julian Rosiński i Alicja Sawicka. Tegoroczna edycja konkursu realizowana jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.