Rusza kołobrzeska „Szkoła życia”
W najbliższy weekend miasto Kołobrzeg, Biuro Literackie oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zapraszają do „Szkoły życia” – wydarzenia online na stronie YouTube.com/biuroliterackie, w ramach którego w pierwszej, otwartej dla wszystkich części w sobotę 5 grudnia o 19:00 na pytania Katarzyny Stoparczyk odpowie Czesław Mozil, a dzień później w niedzielę o tej samej porze Janusza Chabiora przepyta Beata Tadla.
W najbliższy weekend miasto Kołobrzeg, Biuro Literackie oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zapraszają do „Szkoły życia” – wydarzenia online na stronie YouTube.com/biuroliterackie, w ramach którego w pierwszej, otwartej dla wszystkich części w sobotę 5 grudnia o 19:00 na pytania Katarzyny Stoparczyk odpowie Czesław Mozil, a dzień później w niedzielę o tej samej porze Janusza Chabiora przepyta Beata Tadla.
To nie będą zwykłe rozmowy. Zostaną zadane pytania o te doświadczenia życiowe, szczególnie z okresu szkolnego, które były fundamentalne dla gości obu wydarzeń. Dowiemy się, jakie momenty były dla nich przełomowe, kto na nich najbardziej wpłynął, komu zawdzięczają karierę artystyczną i jakie błędne decyzje, złe wybory, ale także mniejsze i większe sukcesy kształtowały ich osobowość.
Pytania będzie mogła zadawać również zgromadzona przez ekranami publiczność. Nie tylko młodzi mieszkańcy Kołobrzegu, dla których ten projekt powstał, ale także każdy, kto zdecyduje się na udział w „Szkole życia”. Gdyby nie pandemia i związane z nią ograniczenia, projekt byłby realizowany na żywo w nadmorskim kurorcie. Stanowiłby – obok zrealizowanego z sukcesem „Kursu na sztukę” – element działań ukierunkowanych na osobisty rozwój młodych mieszkańców Kołobrzegu.
Druga część wydarzenia to indywidualne spotkania i konsultacje artystyczne, które będą zamknięte i ograniczone do wybranych osób, zespołów oraz twórców z Kołobrzegu. Żeby zgłosić chęć udziału, należy przesłać drogą elektroniczną na adres aolszewska@biuroliterackie.pl studyjne, koncertowe lub próbne nagrania piosenek (na zajęcia z Czesławem Mozilem) lub informacje o swoich doświadczeniach aktorskich (na konsultacje u Janusza Chabiora).
Pomysłodawcą działań jest organizator najstarszego festiwalu literackiego w Polsce Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Wrocław) i jedno z najczęściej wyróżnianych wydawnictw – Biuro Literackie. Obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie instytucja znana jest z szeregu projektów edukacyjnych, m.in. „Lekcji języka poetyckiego”, „Wakacji z kulturą” oraz „Szkoły z poezją”.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Kołobrzeg oraz Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Więcej informacji można znaleźć na stronach biuroliterackie.pl, rck.kolobrzeg.eu oraz na profilach poszczególnych wydarzeń na: Facebook.com/BLiterackie. Kolejne spotkania w ramach Szkoły życia już 12 i 13 grudnia o tej samej porze na YouTube.com/biuroliterackie.
BOHATEROWE PIERWSZYCH DWÓCH WYDARZEŃ
JANUSZ CHABIOR
Urodzony w 1963 roku. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Karierę zaczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (1991–1999), następnie grał w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (1999–2006). Od 2006 roku współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Pracował także jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera. Wielokrotnie nagradzany za rolę Wiktora w spektaklu „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, którego ekranizacja przyniosła mu Złote Lwy w Gdyni w 2010 roku.
CZESŁAW MOZIL
Urodzony w 1979 roku. Duńsko-polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista, aktor dubbingowy. Ukończył Duńską Królewską Akademię Muzyczną. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. W 2015 roku wydał autobiografię „Nie tak łatwo być Czesławem”, którą współtworzył z dziennikarzem Jarosławem Szubrychtem. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Polonicus za „wyjątkowy wkład w szerzenie kultury polskiej w Europie oraz za radość ‘bycia Polakiem’”.
KATARZYNA STOPARCZYK
Dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka programu telewizyjnego „Duże dzieci”. W Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycje: „Dzieci wiedzą lepiej” i „Zagadkowa niedziela” (wyróżniona nagrodą Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej w 2017 roku). Od 2018 roku na antenie radiowej Trójki prowadzi audycję „Myślidziecka 3–5–7”. Twórczyni widowiska muzycznego „Zorka – dziewczynka z gwiazd” oraz spektaklu „Piękne spojrzenie”. Uhonorowana Nagrodą Safony (2016), zdobywczyni prestiżowego tytułu Mistrz Mowy Polskiej (2018).
BEATA TADLA
Dziennikarka radiowa i telewizyjna od 1991 roku związana z mediami. Prowadziła główne programy informacyjne w największych stacjach telewizyjnych – w TVN była gospodynią m.in. głównego wydania Faktów, a w TVP – Wiadomości i programów publicystycznych. Obecnie współpracuje z Radiem Zet oraz Onet.pl. Autorka czterech książek. Wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni prestiżowego tytułu Mistrz Mowy Polskiej oraz tytułu Osobowość Roku 2018. Prowadzi konferencje i gale. Trenerka wystąpień publicznych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu